Jak dobrać okulary do twarzy trapezoidalnej? Oto 4 sprawdzone kształty opraw

Często słyszę od moich klientek, że dobór oprawek do twarzy trapezoidalnej to nie lada wyzwanie. Sprostanie wymaganiom kształtu twarzy wydaje się im na tyle trudne, że częściej niż po okulary sięgają po soczewki kontaktowe. Warto pokonać strach, bo rynek optyczny ma nam do zaproponowania prawdziwe perełki! Dziś podpowiem wam, jak dobrać okulary do twarzy trapezoidalnej i które kształty oprawek sprawdzą się w tym przypadku najlepiej.

W poprzednim wpisie wyjaśniałam, czym charakteryzuje się twarz trapezoidalna i które z jej cech są najistotniejsze w kontekście wyboru oprawek okularowych. Dziś pokażę wam, jak dobrać okulary do twarzy trapezoidalnej – i uzyskać przy tym świetny efekt. 

Twarz trapezoidalna i okulary. O czym warto pamiętać?

Jak już pewnie przekonaliście się po moich wpisach, jestem przekonana, że każdy rodzaj urody i każdy kształt twarzy jest piękny; czasem trzeba tylko umiejętnie to piękno wydobyć. W przypadku twarzy trapezoidalnej sekretem jest praca nad proporcjami twarzy, czyli:

  • optyczne zwężenie twarzy;
  • zmniejszenie dysproporcji między szerokością górnej i dolnej części twarzy.

Dzięki takim zabiegom twarz wyda się bardziej harmonijna, subtelniejsza i mniejsza niż w rzeczywistości. Jak dokonać takiego odwrócenia proporcji? Doskonale sprawdzą się w tym odpowiednie okulary!

Jakie oprawki do twarzy trapezoidalnej? Poznaj 4 sprawdzone typy

Przedstawię wam teraz kilka wskazówek, które pozwolą właściwie przeprowadzić dobór okularów do twarzy trapezoidalnej. Kierując się nimi, złagodzicie różnice w szerokości między górną a dolną częścią twarzy, a przy odrobinie cierpliwości – znajdziecie taką parę okularów, która spełni nawet najbardziej wyśrubowane wymagania.

Od czego zacząć? Przede wszystkim warto poszukać oprawek, które cechują się szeroką górną częścią frontu. Jeszcze lepszy efekt uzyskacie, gdy część ta będzie wzmocniona (grubsza). Pozwoli to optycznie poszerzyć część czołową, a tym samym zmniejszyć kontrast między górą a dołem twarzy. 

Gdy wybieramy oprawki do twarzy trapezoidalnej, warto szczególnie rozważyć 4 typy okularów:

  • Oprawki kocie oko – dół takich okularów jest zwykle węższy, dzięki czemu optycznie eksponują one i poszerzają czoło.
  • Oprawki odwrócony trapez – ich szeroka linia górna oraz pochylone ściany boczne modelują twarz. Dolna linia oprawy jest węższa, dzięki czemu zwęża żuchwę.
  • Oprawki okrągłe ze spłaszczoną linią górną – zaokrąglenie dolnej części oprawy pozwala złagodzić silną budowę żuchwy. Okulary tego typu cechują się też szerszą górą, więc optycznie poszerzają czoło.
  • Okulary na żyłkę – optycznie wzmacniają część czołową. Z kolei brak dolnej ramki daje złudzenie złagodzenia budowy żuchwy.

Okulary do twarzy trapezoidalnej. Wybierz właściwy rozmiar

Ilekroć wybieramy polecany kształt oprawek, musimy przyłożyć wagę do ich rozmiaru. W przypadku twarzy trapezoidalnej warto postawić na duże oprawki. Oznacza to, że już na samym początku poszukiwań można zazwyczaj odrzucić okulary drobne i małe. Nie jest to jednak sztywna reguła – ważne jest bowiem, czy mamy twarz drobniejszą, czy mocniej zbudowaną.

Zdarza się, że wada wzroku nie pozwala na wybór szerokich oprawek – wówczas niezbędny jest kompromis: pomiędzy estetyką a wymaganiami technicznymi. Mimo to warto mieć z tyłu głowy, że większe oprawki zawsze optycznie zmniejszą twarz

Dobór okularów do twarzy trapezoidalnej. Tych oprawek UNIKAJ!

Należy też pamiętać, że im grubsza rama, tym większą ma siłę modelowania twarzy. Ograniczenie wyboru do oprawek o takiej budowie może nam znacznie ułatwić zadanie. Jeśli jednak nie jesteście miłośniczkami opraw z grubą ramą, bez obaw! Delikatniejsze wykończenie ramki o odpowiednim kształcie nadal będzie służyć twarzy trapezoidalnej, tylko subtelniej.  

Podczas wyboru okularów do twarzy trapezoidalnej należy zdecydowanie unikać: 

  • okularów zbyt małych – sprawią one, że twarz wyda się jeszcze większa, 
  • okularów prostokątnych – wprawdzie optycznie poszerzą czoło, ale wzmocnią także część szczękową twarzy,
  • oprawek ze wzmocnioną częścią dolną – ich budowa sprawi, że najszersza część twarzy będzie najsilniej wyeksponowana. 

CZYTAJ TEŻ: Czerwone okulary. Jak dobrać je do typu urody?

Okulary do twarzy trapezoidalnej. Metamorfozy Marzeny

Teraz chcę wam przedstawić Marzenę, bohaterkę sesji dokumentującej metamorfozy moich czytelniczek i czytelników. Marzena jest piękną kobietą o wyrazistej urodzie. “Ubieranie” jej w okulary było dla mnie prawdziwą przyjemnością. 

Zanim pokażę, co udało nam się wspólnie wybrać, zobaczcie Marzenę w jej starych okularach. Tak było wcześniej:

A oto efekt po doborze:

Okulary do twarzy trapezoidalnej Caroline Abram Wanda 612

Jest moc, prawda? Model, który zaproponowałam mojej czytelniczce, pochodzi z kolekcji Caroline Abram i jest w pełni zgodny z podstawowymi zasadami doboru okularów do twarzy trapezoidalnej.

Co istotne, z urodą Marzeny świetnie komponują się także oprawy o bardziej klasycznym wzornictwie:

Oprawki do twarzy trapezoidalnej
Okulary do twarzy trapezoidalnej

Oczywiście to tylko przykłady – w salonach optycznych można również znaleźć inne ciekawe modele okularów do twarzy trapezoidalnej. Pamiętajcie: to, co pasuje Marzenie, wcale nie musi być idealne dla was. Każdy człowiek jest inny, dlatego dobór okularów do twarzy trapezoidalnej wymaga zawsze indywidualnego podejścia: uwzględniającego nie tylko kształt twarzy, ale także rodzaj urody i osobowość.

Życzę wam owocnych poszukiwań – a gdy już dokonacie wyboru, koniecznie pochwalcie swoimi zdobyczami! 🙂

1 komentarz

  1. Pingback: Twarz trapezoidalna a okulary. 3 fakty, które ułatwią ci zakup oprawek

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *