Świat oszalał na punkcie okularów oversize. Uwielbiają je gwiazdy kina i muzyki, osobistości ze świata sztuki, blogerki modowe i zwykli użytkownicy. Jednak dobór dużych opraw nie zawsze jest łatwy; kluczem do udanej stylizacji są właściwe proporcje. Jak nie przekroczyć subtelnej granicy między wyrazistością a efektem karykatury?
Okulary oversize to dodatek, który od kilku sezonów nie traci na popularności. Co za nią stoi? Z pewnością efekt, jaki wywołują! To nonszalancja w iście hollywoodzkim stylu. Przyciągają wzrok, uwodzą i roztaczają wokół nas aurę tajemniczości, a do tego pasują do wielu kształtów twarzy. Ale oprawy tego typu rządzą się też swoimi prawami: dobierając je, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Okulary oversize – dla kogo?
Okulary oversize świetnie sprawdzą się u kobiet i mężczyzn, którzy pragną optycznie pomniejszyć swoją twarz. Ten rodzaj oprawek idealnie wymodeluje twarze o kształtach:
- trapezoidalnym,
- kwadratowym,
- prostokątnym.
Jeżeli naszym celem jest profilowanie twarzy za pomocą okularów, proporcje i rozmiar wybranego modelu będą miały większe znaczenie niż sam kształt oprawy.
Nieco więcej kłopotu sprawia dobór oprawek oversize u kobiet o drobnych twarzach. Zbyt duże okulary, zamiast zdobić, mogą optycznie pomniejszać twarz do nienaturalnych rozmiarów, istotnie zaburzając jej proporcje. Aby tego uniknąć, upewnijmy się, że front oprawek oversize nie wykracza zbytnio poza obrys twarzy.
Zasady doboru okularów oversize u mężczyzn są w dużej mierze podobne jak u kobiet. Z uwagi na pewne różnice w budowie twarzy i wieloletnią popularność dużych opraw wśród panów, wybór odpowiedniego modelu jest jednak przeważnie nieco mniej skomplikowany.
Oprawki oversize a wada wzroku
Gdy planujemy zakup okularów korekcyjnych oversize, kwestią priorytetową jest wybór modelu, który spełni swoją podstawową funkcję, czyli umożliwi korekcję istniejącej wady wzroku.
Podczas wyboru oprawek należy wówczas zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale też możliwości osadzenia soczewek korekcyjnych w oprawie. Ważne jest, aby swój wybór skonsultować z optykiem, który podpowie, czy dany model będzie odpowiedni przy danej wadzie wzroku.
Okulary oversize, które pokochasz
Choć okularów oversize jest na rynku optycznym bez liku, dwa modele zwróciły moją szczególną uwagę.
Pierwszy pochodzi z kolekcji paryskiej projektantki Caroline Abram. Tworząc oprawy, artystka stawia sobie za cel podkreślenie kobiecego piękna i osobowości. Jej projekty wyróżniają się nie tylko znakomitej jakości materiałami, ale też bogatą kolorystyką i nietuzinkowymi kształtami, które śmiało wychodzą poza utarte schematy.
Ten powiew świeżości z łatwością dostrzeżecie też w okularach oversize z portfolio zdolnej projektantki. Jeśli stawiacie na indywidualny, wyrazisty styl, ten model z pewnością przypadnie wam do gustu. Marka odnosi sukcesy na światowym rynku, a okulary Caroline Abram doceniają znawcy branży i – oczywiście – sami konsumenci.
Oprawki Caroline Abram model Wonder 520
Moja druga propozycja to oprawki Serge Kirchhofer. To wyjątkowe okulary dla wyjątkowych ludzi, którzy nie boją się podążać własną drogą. Są stylowe, ekstrawaganckie i niezwykle intrygujące.
Dla siebie wybrałam stosunkowo stonowane, częściowo transparentne okulary oversize w wersji jasnej (są też dostępne w znacznie odważniejszych wariantach!). Wybór nie był przypadkowy: cieliste barwy z miejscowym wzmocnieniem koloru idealnie współgrają z moją karnacją i typem urody, tworząc spójną całość. Dzięki temu awangardowa oprawa staje się nieco ujarzmiona i sprawdza się jako wyszukany dodatek do śmiałych stylizacji.
Na uwagę zasługuje też sam kształt okularów. Ku zaskoczeniu wielu osób, doskonale wygląda on przy wielu kształtach twarzy. Wyjątkiem jest twarz trapezoidalna – oprawki te mogą dodatkowo podkreślać i tak już szeroką część szczękową.
Oprawki oversize Serge Kirchhofer model SK2012766
Oprawki oversize – najciekawsze modele
Poznaliście już podstawowe zasady doboru okularów oversize. Pora przyjrzeć się większej liczbie modeli dostępnych na rynku. Oto kilka innych oprawek utrzymanych w tym stylu, które warto poznać bliżej. Który z nich urzekł was najbardziej?
Oprawy okularowe Caroline Abram WIAM 624
Oprawki Caroline Abram GOLDIE 522
Oprawy korekcyjne Caroline Abram
Oprawki Kirk&Kirk Emily SP2
Oprawy Serge Kirchhofer SK2010 138 3
Świetne te oprawki Kirk&Kirk Emily uwielbiam takie masywne niestety do mojej drobnej twarzy nie wyglądają ok.
Pingback: Okulary a brwi – złote zasady doboru. Czy oprawki mogą zasłaniać brwi?
Pingback: Targi optyczne – dzień drugi | Stylistka opraw okularowych
gdzie mogę kupić Oprawki oversize Serge Kirchhofer model SK2012766?