Analiza kształtu twarzy to trudne zadanie. Zobacz, na co sama musiałam zwrócić uwagę

Chociaż o kształtach twarzy napisano wiele publikacji i artykułów, prawidłowe przyporządkowanie swojej twarzy do określonego typu nie jest wcale zadaniem łatwym. Bardzo wiele osób ma mylne wyobrażenia na ten temat, co często skutkuje niewłaściwym doborem okularów. Przez wiele lat problem ten dotyczył nawet mnie.

Dawniej uważałam, że mam twarz okrągłą. Moje przekonanie wynikało z tego, że w dzieciństwie zawsze miałam pełną buzię – i tak też postrzegałam siebie przez wiele kolejnych lat. Gdy pogłębiłam wiedzę na temat kształtów twarzy i nauczyłam się właściwie je interpretować, odkryłam, że moja twarz to w rzeczywistości… pięciokąt z zadatkami na sześciokąt.

Twarz pięciokątna

Twarz sześciokątna

Marka oprawek: Brendel (model 903063 kolor 50)Marka oprawek: Brendel (model 903063 kolor 50).

Jak dobrać okulary do takiego kształtu twarzy, jak mój?

Choć mój kształt twarzy nie jest oczywisty, bardzo go lubię. Najbardziej doceniam w nim pewną zawadiackość i ładnie zaznaczoną linię żuchwy. Mam też to szczęście, że pasuje mi większość opraw dostępnych na rynku. Nie znaczy to jednak, że każde z nich będą dla mnie równie korzystne. Budowa mojego nosa i układ policzków sprawiają, że część opraw – mimo że pozornie dobrze komponuje się z moim kształtem twarzy – nie będzie odpowiednio dopasowana. Dlaczego? Otóż mam tzw. nos dziecięcy – jego nasada jest wąska i niska. Sprawia to, że okulary z tworzywa bez nosków nie leżą na mnie dobrze. Efekt ten pogłębiają pełne policzki.

Obie te cechy sprawiają, że oprawki z tworzywa (bez nosków) osiadają mi na policzkach. To dyskwalifikuje je w procesie doboru okularów – nie tylko ze względu na zaburzoną estetykę, ale też znaczny dyskomfort w użytkowaniu. Dolna część oprawy styka się ze skórą twarzy, przez co okulary parują, brudzą się od podkładu, a gdy się uśmiecham – unoszą się do góry. Jednym słowem: porażka!

Noski do okularów, czyli prosty sposób na zwiększenie wygody użytkowania

Muszę przyznać, że kilka razy udało mi się znaleźć beznoskowe oprawki z tworzywa, które leżały przyzwoicie. Wynikało to głównie z ich budowy: miały bardzo wąski most i dość krótką tarczę. Ponadto górna linia oprawy była mocno wysunięta w górę, dzięki czemu nie nachodziła na linię rzęs, a oko znajdowało się mniej więcej w środku tarczy.

Wyszukanie takich opraw jest jednak niezwykle trudne, dlatego przy takiej budowie nosa, jak mój, zdecydowanie lepiej skupić się na okularach z silikonowymi noskami. Jeszcze kilka lat temu noski stosowano tylko w oprawkach metalowych. Dziś na szczęście producenci oferują też lekkie oprawy z tworzywa, które wzbogacono w silikonowe noski.

Pięciokątny/sześciokątny kształt twarzy – jakie okulary do niego pasują?

Obecnie od blisko 3 lat jestem zakochana w oprawkach okrągłych – myślę, że z wzajemnością! 🙂 Dla tych jednak, którzy mają podobny kształt twarzy do mojego, mam również kilka innych propozycji:

  • okulary na bazie kwadratu,
  • okulary okrągłe,
  • okulary w kształcie odwróconego trapezu,
  • okulary typu “kocie oko” (ale nie wszystkie modele!),
  • okulary o kształcie motyla.

Marka oprawek: Brendel (model 902252 kolor 30).

Marka oprawek: Brendel (model 903107 kolor 10)

Po pierwsze – właściwa analiza kształtu twarzy!

Jak widzicie, prawidłowy dobór okularów w moim przypadku nie byłby możliwy bez dokładnej, wnikliwej analizy kształtu twarzy i wyjścia poza ciasne ramy własnych przekonań. Podobnie zafałszowany obraz swojej twarzy ma wiele moich klientek i klientów – a z tego często wynika ich niechęć do okularów i przekonanie, że żaden model im nie pasuje.

Właśnie dlatego gorąco zachęcam was do konsultacji ze specjalistą – gwarantuję, że z jego pomocą znajdziecie oprawy, w których poczujecie się jak w drugiej skórze!

Chcesz poznać więcej kształtów twarzy? Zajrzyj tutaj.

Fot. Magda Lassota Photography

14 komentarze

  1. Agata 4 kwietnia, 2018 w 9:13 am

    Witam gdzie można zapisać się do takich stylistów w Warszawie? Mam duży problem z doborem okularów…

    1. Patrycja Grzybowska - Autor 4 kwietnia, 2018 w 10:00 am

      Dzień dobry 🙂 Proszę obserwować mojego fanpage’a i bloga. Już wkrótce ogłoszę terminy konsultacji w Warszawie.

      1. Z Stawinoga 2 sierpnia, 2018 w 4:54 pm

        Kiedy mozna zapisac sie na konsultacje? Serdecznie pozdrawiam.

  2. Kaska 6 kwietnia, 2018 w 7:55 pm

    Witam ja mam twarz okragla i lubie oprwki metalowe w ksztalcie prostakatnym najlepiej sie w takich czuje

    1. Patrycja Grzybowska - Autor 10 kwietnia, 2018 w 10:15 pm

      Pani Kasiu dziękuję za komentarz! Zawsze proszę wybierać to w czym czuje się Pani komfortowo i nie ma znaczenia jakie trendy aktualnie obowiązują. Kiedy pracuję z Klientem staram się wsłuchać w jego potrzeby, nigdy nie dążę do uzyskania efektu “przebrania” bo to nie ma sensu. Rasowi okularnicy często spędzają cały dzień w okularach, wybór oprawy, której się nie akceptuje jest bez sensu! Jednak zawsze pokazuję różne możliwości żeby klient mógł poznać się w innych odsłonach. Czasem jak się do czegoś przyzwyczaimy to “nowe rozwiązania” wydają się dziwne :), a niejednokrotnie bywa, że odstąpienie od utartych ścieżek jest korzystne. Mimo wszystko nic na siłę!

  3. Martyna 9 kwietnia, 2018 w 2:21 pm

    Kurczę!
    Od dziecka miałam pulchniejszą twarz, mimo, że z wagą wszystko w porządku. Więc przekonana byłam, że twarz okrągła.
    Później ktoś zwrócił uwagę, że gdy się uśmiecham, mam trójkątną twarz.. Obłęd..
    Ostatnio jednak wyczytałam gdzieś, żeby zrobić zdjęcie twarzy i obrysować. Z tej techniki wynika, że moja twarz jest bardziej pięciokątna niż trójkątna.
    Cieszę się, że zrobiła Pani ten post! Wiem, że to może być logiczne z kształtem mojej twarzy 🙂
    Zatem idę pooglądać oprawki, które Pani poleca i wkrótce czas wybrać się na przymiarki, czy aby na pewno pasują 🙂
    Dziękuję!

    1. Patrycja Grzybowska - Autor 10 kwietnia, 2018 w 10:07 pm

      Martyno!
      Bardzo dziękuję Ci za komentarz, cieszę się, że wpis był pomocny. W następnych będę szczegółowo opisywała każdy kształt. W internecie znajduje się wiele pomysłów na rozszyfrowanie kształtu twarzy, jednak w gruncie rzeczy wystarczy zlokalizować 3 symetryczne punkt na twarzy i już 🙂 ich położenie podpowie nam jaki kształt ma nasza twarz. Najtrudniej jest kiedy jest to nieoczywista bryła lub jest połączeniem dwóch kształtów 🙂 ale ostatecznie wynik to nie wyrocznia – to tylko punkt odniesienia w doborze okularów.

  4. Martyna 9 kwietnia, 2018 w 2:25 pm

    Mam jeszcze pytanie. Poleca Pani bardziej szkła z fotochromem czy takie nakładki na magnes? Prowadzę samochód w okularach, ale teraz zaczyna doskwierać słońce.
    Zastanawiam się, które sprawdziłby się lepiej.
    Na co dzień używam okularów do pracy przy komputerze, czytania książki.

    1. Patrycja Grzybowska - Autor 10 kwietnia, 2018 w 10:09 pm

      Martyno, zdecydowanie polecam nakładki. Z kilku względów, przede wszystkim większość posiada oprócz stosownych filtrów również polaryzację, co dla kierowcy jest niezmiernie ważne. Poza tym fotochromy niestety nie działają w pełni w samochodzie, ponieważ szyba jest atermiczna, stąd w efekcie soczewki nie ściemniają się w pełnym zakresie, jak należałoby tego oczekiwać podczas jazdy w pełnym ostrym słońcu. Minusem nakładek jest to, że mimo wszystko oferta nie jest tak bogata jak zwykłych opraw korekcyjnych, ale wprowadzane jest systematycznie coraz więcej modeli, są bardzo dobrze wykonane. Poza tym firmy oferują możliwość dokupienia nakładki – wyjątkowo ważne w momencie kiedy zgubimy lub zniszczymy 🙂

      1. Martyna 24 kwietnia, 2018 w 11:52 pm

        Dziękuję z całego serca za wyczerpująca odpowiedź! Pozdrawiam!

  5. Pingback: Oprawki kocie w wielu odsłonach. Trendy, które pokochasz

  6. Jola 24 września, 2019 w 10:30 am

    Dzień dobry. A ja mam najszersza twarz na wysokości koci policzkowych. Wydaje mi się, że ma ona kształt rombu. O doborze oprawek dla tego typu jest mało informacji. Czy mogłaby Pani coś doradzić ? Byłabym wdzięczna i z góry dziękuję. Czy przewiduje Pani wizytę w którymś z salonów optycznych w Szczecinie? Pozdrawiam. Jola

  7. Pingback: Twarz trapezoidalna a okulary. 3 fakty, które ułatwią ci zakup oprawek

  8. Pingback: Okrągła twarz. 8 charakterystycznych cech, które pomogą Ci ją rozpoznać

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *