Twarz trapezoidalna. Co warto o niej wiedzieć, nim kupimy okulary?

Każdy z nas ma zestaw cech fizycznych, które są jedyne i niepowtarzalne. Nie wszyscy jednak wiemy, że atrybutem nie mniej dystynktywnym od linii papilarnych jest kształt twarzy. Ale w tej fascynującej różnorodności można dostrzec szereg punktów wspólnych; to dzięki nim przyporządkowujemy rysy twarzy do danego typu. Dziś opowiem, czym charakteryzuje się jeden z takich typów: twarz trapezoidalna, oraz wyjaśnię, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy dobieramy do niej okulary.

Niedawno pisałam wam, na czym polega dobór okularów do kształtu twarzy, a także jak analizować swój kształt twarzy. Duże zainteresowanie tymi wpisami i liczne pytania od czytelników uświadomiły mi, jak wiele jest wciąż do powiedzenia na ten rozległy temat. Dlatego już wkrótce przygotuję dla was jeszcze więcej informacji na temat kształtów twarzy. Na początek omówię zaś jeden z nich: twarz trapezoidalną, porównywaną też do kształtu kropli lub odwróconego trójkąta. Co warto o niej wiedzieć?

Twarz trapezoidalna – opis. Jak właściwie rozpoznać swój kształt twarzy?

Twarz trapezoidalną można rozpoznać na podstawie kilku charakterystycznych cech: 

  • najszerszą i najbardziej masywną partią twarzy jest część szczękowa,
  • najwęższą partię twarzy stanowi część czołowa.

Upraszczając, twarz trapezoidalna jest bardzo szeroka u dołu i zwęża się ku górze. Silnie zaznaczona żuchwa, kontrastująca z wyraźnie węższą górną częścią twarzy, sprawia, że twarz trapezoidalną trudno pomylić z innym kształtem.

Twarz trapezoidalna

Twarz trapezoidalna a dobór okularów. Diabeł tkwi w szczegółach

Nie oznacza to oczywiście, że każda twarz trapezoidalna będzie wyglądała tak samo – różne są bowiem proporcje i rysy twarzy. U jednych różnice pomiędzy górną a dolną partią twarzy będą ostre i wyraźne, u innych – nieco subtelniejsze. Niejednorodne są także szerokości twarzy u osób reprezentujących ten sam typ. To wszystko należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego rozwiązania optycznego.

Jeśli twarz jest drobna, łatwiej dopasować do niej odpowiednie oprawki. Gdy jest szersza, znalezienie okularów zapewniających pożądany efekt może stanowić większe wyzwanie.

Optyczne wyszczuplenie twarzy trapezoidalnej i zmiana jej proporcji. Z okularami to możliwe!

Czy to znaczy, że powinniście się martwić, jeśli natura obdarzyła was twarzą o kształcie trapezoidalnym? Absolutnie nie! Każdy człowiek ma jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe rysy. Warto podkreślić je tak, by wydobyć ich walory – a współczesne oprawki stwarzają ku temu niemal nieskończone możliwości. Wprawdzie dobór okularów do twarzy trapezoidalnej wymaga nieco cierpliwości, ale zapewniam was: warto się w nią uzbroić!

Na rynku optycznym przybywa stylowych okularów, które doskonale współgrają z twarzą trapezoidalną. Tych z was, którym zależy na optycznej korekcie twarzy, ucieszy pewnie fakt, że istnieje szereg sztuczek na odwrócenie naturalnych proporcji

Twarz trapezoidalna: przykładowe okulary damskie

Gdy dobieram okulary osobie, która nie akceptuje swojej urody z uwagi na kształt twarzy, staram się tak go wymodelować, by pewne mankamenty zeszły na dalszy plan. Odpowiednio dobrane okulary pozwalają wizualnie zmniejszyć obszar żuchwowy, a tym samym zminimalizować dysproporcje pomiędzy górną a dolną częścią twarzy. Za pomocą odpowiednich oprawek można uzyskać także efekt wyszczuplenia i pomniejszenia twarzy.

Pamiętajcie jednak, że wizualne poprawki trapezoidalnego kształtu twarzy nie są wcale niezbędne, by czuć się w okularach jak w drugiej skórze. Rezultat doboru powinien być zawsze zgodny z waszymi preferencjami i oczekiwaniami oraz zapewniać wam maksymalny komfort.

Okulary dla twarzy trapezoidalnej. Zainspiruj się!

Macie już pewność, że należycie do grona osób o trapezoidalnym kształcie twarzy? Świetnie, pierwszy krok w doborze oprawek za wami!

Spójrzcie zatem na poniższe grafiki. Nałożyłam na nie kilka interesujących modeli okularów dla twarzy trapezoidalnej. Przyjrzyjcie się im uważnie i zastanówcie, który z nich intryguje was najbardziej. Chciałybyście przekonać się, jak wygląda w połączeniu z codziennymi stylizacjami? Już w kolejnym wpisie pokażę wam to na przykładzie mojej modelki! 🙂

Wpis powstał we współpracy z Eschenbach Optik Polen.

3 komentarze

  1. M. 10 grudnia, 2019 w 2:16 pm

    Szanowna Pani Patrycjo.
    Zastanawia mnie poważnie co Pani ma myśli używając słowa trapezoidalna w stosunku do twarzy. Sugeruję, krótką powtórkę z geometrii. Nawet rysunek twarz, który Pani przedstawia nie ma nic z tym wspólnego. Ewidentnie postać naszkicowana, ma załamania na odcinku żuchwa-podbródek, co jest cechą charakterystyczną pięciokąta. Co więcej idąc za Pani radami, docieramy do ślepego zaułku. Dlaczego? Używa Pani każdej z możliwych form, strzelając na oślep, czego dowodem jest grafika numer 2 i 3 (Ostre rysy i kąty tylko spotęgują efekt mocnej żuchwy i optycznie ją powiększą!). Chciałbym też wiedzieć skąd Pani bierze pojęcia takie jak część szczękowa, część czołowa. – Nie znam żadnej dziedziny nauki w którym używa się takich określeń.
    „Nie oznacza to oczywiście, że każda twarz trapezoidalna będzie wyglądała tak samo – różne są bowiem proporcje i rysy twarzy. U jednych różnice pomiędzy górną a dolną partią twarzy będą ostre i wyraźne, u innych – nieco subtelniejsze.” – proszę mi przedstawić dwie twarze, które wyglądają identycznie. Rysy każdego z nas się różnią, a właśnie różnice w odcinkach nadają im formę o której Pani powinna pisać.
    Wreszcie, podsumowanie, chciałbym zapytać skąd Pani wzięła pojęcie twarzy trapezoidalnej. W medycynie estetycznej, sztuce, czy wizażu takie pojęcie nie istnieje, gdyż istniejąca już paleta form jest wystarczająca. Pozdrawiam i czekam na następny artykuł.

  2. Pingback: Jak dobrać okulary do twarzy trapezoidalnej? Oto 4 sprawdzone kształty oprawek damskich

  3. Patrycja Grzybowska - Autor 17 grudnia, 2019 w 11:18 am

    Szanowny Panie M.,
    dziękuję za komentarz i wszystkie uwagi.

    Zapraszam do lektury: Dębiński Z., Kozieł T, Niziałek Z., Antroposkopia kryminalistyczna. Podstawy rysopisu człowieka, Wydawnictwo CLK KGP, Warszawa 1994 oraz do przeczytania wszystkich wpisów, które dodałam w kategorii „Kształty twarzy”.

    Pozdrawiam
    Patrycja Grzybowska

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *