Dlaczego warto mieć minimum dwie pary okularów?

Podobnie jak w codziennym życiu, uważam, że i w kwestii okularów warto hołdować zasadzie minimalizmu. Często mniej, a lepiej znaczy więcej! Moje wieloletnie doświadczenie jako użytkowniczki okularów wskazuje jednak jasno, że jedna para okularów korekcyjnych to za mało. Jak wobec tego skompletować swój optyczny niezbędnik i wyposażyć się w zapasowe okulary, nie wydając przy tym fortuny? Dziś zdradzę ci na to sposób.

Okulary korekcyjne są nie tylko nieodzownym elementem codziennych stylizacji, ale także przyrządem optycznym – niezbędnym, by wyraźnie widzieć. Właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy właściwie dopasowali go do naszych potrzeb, a także zabezpieczyli się na ewentualność jego utraty czy zniszczenia.

Twoja główna para okularów powinna właściwie korygować wadę wzroku, zapewniać ci komfort i sprawdzać w każdej sytuacji. Zadbaj o to, by był to model, w którym poczujesz się sobą. Warto też przemyśleć jednoczesny zakup drugiej pary, która będzie praktycznym i pełnowartościowym zamiennikiem podstawowych okularów.

Okulary Caroline Abram model Bess 685

Zgubiłam okulary – i co teraz? Czyli jak uniknąć sytuacji kryzysowych

Wiem, że okulary to nadal pewien wydatek, nie chcę więc namawiać cię na rozwiązania przekraczające twój budżet. Chcę jednak pomóc ci zmienić sposób myślenia o okularach – tak, by przywrócić im należne miejsce na twojej liście potrzeb.

Większość z nas ma bardzo wiele par butów (spróbuj je policzyć – liczba może cię zaskoczyć!). Podobnie jest ze spodniami i innymi częściami garderoby. Gdy jeden element stroju nie pasuje nam do innego, zwykle szukamy w szafie czegoś, co lepiej uzupełni naszą stylizację. Mimo to zwykle nie chcemy inwestować w więcej niż jedną parę okularów. A przecież okulary to nie zbytek, tylko konieczność.

Jeśli z jakiegoś powodu utracimy jedyną parę oprawek ze szkłami korekcyjnymi, zwykle jest to zwiastunem niemałych problemów. Pół biedy, jeżeli okulary ulegną tylko częściowemu uszkodzeniu. W takiej sytuacji zwykle – w panice – udajemy się do najbliższego optyka i prosimy o naprawę na miejscu (nie zawsze jest to możliwe – poruszę ten temat w jednym z kolejnych wpisów).

Gorzej, gdy okulary tracimy bezpowrotnie (na skutek zgubienia, całkowitego zniszczenia lub np. kradzieży torebki). Bo jak wówczas prowadzić samochód lub rower? Jak pracować z dokumentami bądź przy komputerze, kiedy trudno odczytać mały druk? Jak dojrzeć treść slajdów na prezentacji podczas szkolenia, spotkania biznesowego bądź wykładu? Przy poważnych wadach wzroku komplikacje są jeszcze poważniejsze – brak okularów może utrudniać nawet zwykłą codzienną aktywność, w tym przeczytanie ulotki leku czy uprawianie sportu.

Stare okulary korekcyjne to półśrodek. Nie sprawdzą się jako zapasowe okulary

Wiele osób uważa, że pomocniczą rolę w takiej sytuacji mogą pełnić nasze stare okulary. W kryzysowej sytuacji rzeczywiście takie rozwiązanie będzie lepsze niż żadne, dlatego – na tzw. wszelki wypadek – wysłużone okulary warto zachować. Nie będą one jednak rozwiązaniem optymalnym – w pełni dostosowanym do twoich potrzeb.

Któż z nas nie zna dyskomfortu, który wiąże się z koniecznością założenia starych, nielubianych okularów, od których dawno się odzwyczailiśmy? Lub – co gorsza – niedogodności i zagrożeń związanych z niewłaściwą korekcją wady wzroku? W końcu najczęściej okulary zmieniamy wtedy, gdy dotychczasowa moc soczewek jest już niewystarczająca…

Zapasowe okulary. 3 powody, dla których warto mieć dwie pary okularów korekcyjnych

Dziś chciałabym przekonać cię, że warto mieć pod ręką nie jedną, a dwie równorzędne pary okularów korekcyjnych do codziennego użytku. Nie musi to oznaczać bardzo dużych wydatków. Jeśli twój budżet jest ograniczony, jako zapasowe okulary możesz wybrać tańsze oprawki z podstawowymi soczewkami – w takiej wersji również sprawdzą się znakomicie!

Zalety posiadania dwóch par okularów korekcyjnych są nie do przecenienia:

  1. Będziesz mieć zawsze pod ręką zapasowe okulary o odpowiedniej mocy – m.in. na wypadek zniszczenia, zgubienia lub utraty głównej pary okularów korekcyjnych.
  2. Druga para okularów może być świetnym pretekstem do zabawy stylem. Jeżeli zdecydujesz się na oprawki w innej konwencji niż te, których używasz na co dzień, łatwiej będzie ci dopasować okulary do różnorodnych kreacji i otworzyć się na nowe stylizacje. 
  3. Co szczególnie ważne, wydłużysz okres użytkowania okularów. Wszak każda z par użytkowanych zamiennie będzie się wolniej zużywać.

Polskie okulary INDIGO model M67 C2

CIEKAWOSTKA: Zapasowe okulary to też niezbędne akcesorium kierowców poruszających się po hiszpańskich drogach. Tamtejszy kodeks drogowy wymaga, by osoby z wadami wzroku, prowadząc samochód, zawsze miały pod ręką drugą parę okularów korekcyjnych. Warto o tym pamiętać podczas wakacyjnych wojaży! 

Trzecia para okularów. Okulary przeciwsłoneczne z korekcją – na lato i zimę

Jeśli masz już dwie pary okularów do użytku na co dzień, możesz przemyśleć również zakup okularów przeciwsłonecznych z korekcją. Jak pisałam wcześniej, w rzeczywistości nie są one tak drogie, jak może się wydawać. Producenci opraw i korekcyjnych soczewek przeciwsłonecznych oferują dziś szereg różnorodnych modeli niemal na każdą kieszeń, a do tego w fantazyjnych barwach.

Spójrzcie sami: na zdjęciu poniżej prezentuję korekcyjne soczewki przeciwsłoneczne Hoya Lens Poland z zielonym barwieniem i powłoką Hi-Vision Longlife.

Oprawy Brendel eyewear model 906115 30, soczewki Hoya Hi-Vision Longlife

Ich nazwa nie jest przypadkowa – na pewno posłużą ci przez długie lata i… zimy! Nie każdy ma bowiem świadomość, że okulary przeciwsłoneczne zimą przydają się nawet bardziej niż latem – z uwagi na niebezpieczne odbicia słońca od śniegu.

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją doskonale chronią też wzrok wczesną wiosną, kiedy słońce znajduje się stosunkowo nisko nad ziemią. Jak widzisz, okazji, by je założyć, będziesz mieć bez liku.

Okulary z nakładkami – 2 pary okularów w cenie 1

Jeśli zdecydujesz się na zestaw trzech par okularów (czyli: dwie pary okularów do noszenia na co dzień oraz okulary przeciwsłoneczne z korekcją), z pewnością należycie zabezpieczy on twoje codzienne potrzeby okularowe. Jeżeli jednak preferujesz rozwiązania 2 w 1 lub musisz zmieścić się w mniejszym budżecie, możesz zdecydować się na jedną parę okularów głównych oraz okulary korekcyjne z fabrycznymi nakładkami przeciwsłonecznymi.

Solano model CL 90064 SET

Stale poszerzająca się oferta tego typu opraw zaskoczy cię nie tylko różnorodnością. Okulary z nakładkami są też wygodne, stylowe i niezwykle praktyczne.  A co najważniejsze – doskonale sprawdzą się zarówno jako zapasowe okulary, jak i okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Zyskasz więc dwie pary okularów w cenie jednej.

MINI EYEWEAR model 747007 70

Zadbaj o wzrok (nie tylko) w Nowy Rok

Rozpoczynający się nowy rok to dobry moment na postanowienia – warto w jednym z nich uwzględnić dbałość o potrzeby naszych oczu. A – jak widzisz – możliwości jest tak wiele, że zawsze można znaleźć tę optymalną. I to niezależnie od budżetu!

A ty – jakie rozwiązanie optyczne chcesz przetestować w roku 2020? Koniecznie podziel się swoimi planami w komentarzach poniżej! 🙂

1 komentarz

  1. Granivera 9 marca, 2021 w 8:50 pm

    Nie stać mnie na kupno dwóch par. Na te pierwsze musiałam wziąć kredyt. Okulary kosztowały kilka tysięcy. Dofinasowanie jest śmieszne 50 złotych 🙁 PFRON da drugie tyle. Oczywiście da jak ma. I tyle, a Ty niepełnosprawny radź sobie sam 🙁

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *