Dobranie okularów korekcyjnych zajmuje sporo czasu. Nic więc dziwnego, że gdy już znajdziesz ten idealny model, nie chcesz się z nim rozstawać. Ale co zrobić latem, kiedy słońce zagraża wzrokowi, a inwestowanie w kolejne okulary z korekcją – tym razem przeciwsłoneczne – nie wchodzi w grę? Możesz zapobiec temu problemowi już na samym starcie – kupując zestaw: oprawki i nakładki przeciwsłoneczne na okulary. Nie wiesz, czy to właściwe rozwiązanie dla ciebie? Dziś odpowiem na 5 najczęstszych pytań dotyczących nakładek na okulary i pomogę ci rozwiać wątpliwości.
Nakładki przeciwsłoneczne na okulary to rozwiązanie 2 w 1, które ma wielu miłośników i stale zyskuje na popularności. Jego zakup rozważa coraz więcej moich czytelników i klientów – regularnie pytają mnie bowiem o wady i zalety nakładek przeciwsłonecznych na okulary. Jeśli i ty nie masz pewności, czy byłby to dobry wybór dla ciebie, mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże ci podjąć właściwą decyzję. Oto najczęstsze pytania dotyczące nakładek przeciwsłonecznych – wraz z moimi odpowiedziami.
Nakładki przeciwsłoneczne czy fotochromy – co lepiej wybrać?
Tak sformułowane pytanie bardzo często zadają mi klienci w salonie Okulary na miarę. Nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi. Zarówno fotochromy, jak i nakładki przeciwsłoneczne doskonale chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. O tym, które rozwiązanie będzie lepsze w danym przypadku, decydują przede wszystkim indywidualne preferencje i potrzeby.
Warto jednak pamiętać, że dopasowanie soczewek fotochromowych do otoczenia, czyli ich przyciemnianie i późniejsze rozjaśnianie, może trwać nawet kilka minut. Warto przed zakupem przetestować, jak organizm radzi sobie z tą niedogodnością. Jeśli odczujesz dyskomfort po nagłej zmianie natężenia światła, nakładki przeciwsłoneczne na okulary to propozycja, która prawdopodobnie sprawdzi się u ciebie lepiej. Dzięki nim jednym ruchem zmienisz klasyczne “szkła” okularowe w takie, które skutecznie ochronią wzrok przed promieniami UV. A co najważniejsze, to ty decydujesz, kiedy okulary mają być ciemne.
Jak zamontować nakładki na magnes i co warto wiedzieć o ich użytkowaniu?
Nowoczesne nakładki przeciwsłoneczne na okulary, np. marki Solano, działają na magnes. Oznacza to, że bez trudu zamontujesz je na oprawie – i to w mgnieniu oka. Z uwagi na to, że zaprojektowano je jako część zestawu, są doskonale dopasowane do okularów. Dzięki temu wyglądają jak klasyczne okulary przeciwsłoneczne – ich pielęgnacja także nie odbiega od tej, której wymagają zwykłe okulary.
Nakładki Solano są również lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Do tego zawsze możesz nosić je przy sobie – w poręcznym etui, które dołączono do zestawu.
Czy nakładki na magnes mogą się odczepić podczas użytkowania? I co wtedy – czy można dokupić dodatkowe nakładki przeciwsłoneczne?
Takie obawy ma wiele osób – sama dawniej nie miałam pewności, czy nakładki na magnes są dostatecznie zabezpieczone przed odczepieniem. Teraz już wiem, że nie ma się czego obawiać – tak jak pisałam wcześniej, przetestowałam je w trudnych warunkach i trzymały się znakomicie. W przypadku zgubienia lub zniszczenia nakładek na magnes producent zapewnia możliwość dokupienia nowych – bez konieczności wymiany całego zestawu.
Uniwersalne nakładki na okulary także powinny właściwie spełnić swoją funkcję. Zastosowane w nich mocowanie jest zwykle na tyle silne, by zminimalizować ryzyko odczepienia od oprawy. Nakładki tego typu nie będą jednak tak ściśle przylegać do okularów jak zestaw clip on 2 w 1. I nie będą prezentować się tak elegancko! 🙂
Jakie są rodzaje nakładek przeciwsłonecznych montowanych na magnes? Czy pasują do okularów damskich i męskich?
Montowane na magnes nakładki przeciwsłoneczne na okulary występują w różnych wariantach. Producent Solano oferuje do niektórych zestawów clip on 2 w 1 nawet kilka różnych nakładek:
- klasyczne nakładki przeciwsłoneczne i nakładki z lustrzaną powłoką;
- nakładki z blokadą światła niebieskiego;
- nakładki żółte – do jazdy samochodem po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych.
Okulary z nakładkami Solano dostępne są w ograniczonej liczbie modeli, ale kolekcja marki stale się poszerza. Oprawki okularowe, które stanowią bazę zestawu, można obecnie nabyć w wersjach: uniseks, dla kobiet, dla mężczyzn i dla dzieci. Ramki wykonane są z metalu lub z materiału ULTEM. Wybór jest na tyle duży, że dopasowanie okularów do kształtu twarzy czy stylu nie powinno stanowić większego wyzwania – podobnie jak montaż ulubionej nakładki.
Czy nakładki przeciwsłoneczne będą odpowiednie przy dużej wadzie wzroku?
Nakładki na okulary, choć mają ograniczenia wynikające ze swojej budowy, sprawdzą się zwykle także u osób z większymi wadami wzroku – szczególnie takimi, które wymagają korekcji soczewkami minusowymi. Potwierdza to moje doświadczenie – w salonie, w którym pracuję, niedawno z powodzeniem zamontowaliśmy nakładki powyżej -8,0 dioptrii (!). Po zastosowaniu cieńszych “szkieł” efekt był świetny.
Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Aby uniknąć rozczarowania, najlepiej jeszcze przed zakupem upewnić się, czy nakładka będzie właściwie przylegać do ramy okularów po zamontowaniu w niej soczewek korekcyjnych. Masz więcej pytań o nakładki przeciwsłoneczne na okulary? Zachęcam cię do zadawania ich w komentarzach poniżej! Tymczasem przygotowałam dla ciebie kilka zdjęć okularów z nakładkami na magnes, które mnie urzekły. I jak wrażenia?
Okulary z nakładką przeciwsłoneczną SOLANO model CL 10120 B
Pingback: 3 pomysły na dobre i niedrogie okulary przeciwsłoneczne 2020
Czy są takie modele opraw z nakładkami, które sprawdzą się przy wadzie +7?