Jak z pewnością wiesz, nie istnieją na świecie dwie takie same twarze. Każda ma unikalną kombinację cech, które składają się na informację biometryczną – niczym odcisk palca w paszporcie. Mimo tej różnorodności nasze twarze wiele też łączy – dzięki temu niemal zawsze możemy przyporządkować je do jednego z typów bazujących na kształtach geometrycznych. Właśnie dlatego dobór okularów do kształtu twarzy jest najczęściej stosowaną techniką wśród optyków i stylistów.
Powszechna opinia głosi, że kształt oprawy powinien stanowić odwrotność kształtu twarzy. Zgodnie z tą teorią pożądanymi połączeniami są:
- okrągła twarz + prostokątna lub kanciasta oprawa,
- prostokątna twarz + oprawa owalna lub z zaokrąglonymi liniami.
Mimo że metody tej nie można nazwać nieprawidłową, musimy mieć świadomość, że jest przestarzała i uproszczona – nie odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników okularów. Gdy ją opracowano, asortyment salonów optycznych był znacznie uboższy. Obecnie trudno nie tylko zliczyć, ale nawet nazwać wszystkie dostępne kształty opraw. To wszystko sprawia, że konieczne jest określenie nowych zasad doboru oprawek, które opierałyby się na większej liczbie kryteriów. Kształt twarzy warto jednak potraktować jako punkt wyjścia w naszych poszukiwaniach.
Kształty twarzy. Osiem geometrycznych typów, które warto poznać
Aby szerzej przedstawić temat doboru opraw do kształtu twarzy, wyodrębniłam osiem najczęściej spotykanych kształtów twarzy:
- twarz owalna,
- twarz okrągła,
- twarz trójkątna,
- twarz prostokątna,
- twarz kwadratowa,
- twarz pięciokątna,
- twarz sześciokątna,
- twarz trapezoidalna.
Przyjrzyj się poniższym ilustracjom, by zobaczyć, jak poszczególne kształty twarzy prezentują się w przypadku kobiet i mężczyzn.
Prawidłowy dobór okularów do kształtu twarzy. Jak wygląda u kobiet, a jak u mężczyzn?
Warto wiedzieć, że przeważnie inaczej dobieramy oprawę do twarzy męskiej, a inaczej – do kobiecej. Nie wynika to jednak z różnic w budowie twarzy u obu płci, ale z odmiennych oczekiwań kulturowych: inne cechy uznane są bowiem za atrakcyjne u kobiet, a inne – u mężczyzn. U mężczyzny np. często pożądana jest mocno zarysowana żuchwa, zaś u kobiety – delikatne rysy twarzy. Jak te informacje przełożyć na praktykę? Zobaczcie kilka przykładów.
Marki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, pięciokątna, okrągła i trapezoidalna – Brendel; twarz kwadratowa – Marc O’Polo, twarz sześciokątna – HUMPHREY’S, twarz owalna – Brendel by TalbotRunhof, twarz trójkątna – Art Deco.
Marki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, trapezoidalna, kwadratowa, sześciokątna, trójkątna – TITANflex, pięciokątna, okrągła, owalna – HUMPHREY’S.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Twarz owalna: jak dobrać do niej oprawki?
Dobór okularów do kształtu twarzy. Zadbaj o spójny wizerunek
Analizując kształt swojej twarzy, warto zastanowić się, co w niej lubimy, a czego nie, a także jaki chcemy osiągnąć efekt wizerunkowy. Nie mniej istotne są nasze przekonania na własny temat i poziom pewności siebie. Jeśli akceptujemy swój kształt twarzy, nie musimy skupiać się na tym, by coś w nim korygować przy pomocy opraw. Najważniejsze, by znaleźć okulary, w których poczujemy się dobrze.
Pamiętajmy jednak, że kształt twarzy to tylko jeden z wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę podczas doboru opraw. Temat ten z pewnością rozwinę w kolejnych wpisach. Zachęcam do regularnego czytania mojego bloga!
Ilustracje: Ilona Celina Rorzkowska-Witowska
Bardzo ciekawe i przydatne informacje. Wezmę to pod uwagę. Pozdrawiam serdecznie.
Krystyno, cieszę się, że znalazłaś informacje, których potrzebujesz. Teraz po kolei będę omawiała każdy kształt twarzy, dlatego zachęcam Cię do obserwowania bloga. Pozdrawiam 🙂
Ten o kwadratowej twarzy wygląda dokładnie jak Bezimienny!
No i pięknie, gratuluję bloga! 🙂
Dziękuję, zachęcam do regularnego czytania 🙂
Co prawda przy wyborze okularów nie kierowałam się radami, a po prostu przymierzałam kolejne modele, ale wyszło na to, że Twoje rady są trafne – do mojej owalnej twarzy najlepiej pasują druciane, kanciaste okulary. Nastawiałam się na aviatory, ale w prostokątnych oprawkach wyglądam znacznie lepiej.
A ja wciąż nie potrafię określić jaki mam kształt twarz. Frustrujące.
Pingback: Kształt twarzy - stylistka opraw okularowych Patrycja Grzybowska
W razie potrzeby dysponuję skomplikowanymi przypadkami „twarzy” i nie typowych nosów :).
– prawdziwe wyzwanie ….
Gratuluję blogu i czekam na ciąg dalszy !!!
Przyjmuję wyzwanie 😉 Pozdrawiam!
Ja mam twarz owalną i najgorzej wyglądam w okularach pokazanych na rysunku.
Pani Ado, kształt twarzy to tylko jeden z czynników, który wpływa na idealny dobór okularów, i wbrew pozorom wcale nie jest podstawowy. Każdy z nas w czym innym czuje się dobrze – i właśnie to jest najważniejsze podczas wyboru. Jeżeli jakieś rozwiązanie nie przemawia do Pani, to wtedy trzeba inaczej ukierunkować poszukiwania. Na szczęście obecnie jest z czego wybierać 🙂
Twarz owalna jest bardzo fajną podstawą do korekcji. Ja osobiście lubię, kiedy pojawiają się na niej oprawki, które nadają jej wyrazistości, np. koci kształt, rozbudowujący optycznie część czołową twarzy, albo cięte wieloboczne formy. Nie oznacza to oczywiście, że te kształty muszą każdemu odpowiadać. Choć namawiam do eksperymentów, czasem nawet szalonych, wszystko musi odpowiadać gustowi i preferencjom klienta. Proszę obserwować kolejne wpisy, pokażę różne przykłady dla każdego kształtu – owalny będzie pierwszy 🙂
Ja zanim kupie okulary musze przejsc przez 10 sklepow przymierzajac miliony oprawek… nigdy nie czuje sie dobrze w nowo przymierzonych okularow.
Gdy w koncu znajduje te jedyne, moze nie jestem w 100% przekonana, ale zakladam je na lata by nie miec tego problemu. Chociaz szczerze chcialabym kupic wiecej niz jedna pare i miec do roznych stylizacji.
Mam twarz okragla, ale aktualnie nosze oprawki dobrane tutaj do twarzy szesciokatnej i pewnie o ile sie nie odwaze na kolejne wycieczki od optyka do optyka to zostane przy tych na dlugo.
Pingback: Rebel look, czyli oprawki, które wyróżnią cię w miejskiej dżungli
Pingback: Okulary męskie do owalnej twarzy. 3 żelazne zasady, które ułatwią ci dobór
Pingback: Twarz owalna - jak dobrać do niej damskie okulary?
Pingback: Jak dobrać pierwsze okulary? Z optykiem w cztery oczy
Pingback: Okrągła twarz. 8 charakterystycznych cech, które pomogą Ci ją rozpoznać
Pingback: Okulary do twarzy prostokątnej. Jakie oprawki wybrać, aby wysmuklić twarz?