Dobór okularów do kształtu twarzy – na czym to polega?

Choć każda twarz jest inna, niemal zawsze można przyporządkować ją do określonego typu, który bazuje na kształtach geometrycznych. Właśnie dlatego dobór okularów do kształtu twarzy jest najczęściej stosowaną techniką wśród optyków i stylistów.

Jak głosi powszechna opinia, kształt oprawy powinien stanowić odwrotność kształtu twarzy. Zgodnie z tą teorią, pożądanymi połączeniami są:

 • okrągła twarz + prostokątna lub kanciasta oprawa,
 • prostokątna twarz + oprawa owalna lub z zaokrąglonymi liniami.

Mimo że metodzie tej nie można zarzucić niezgodności z prawdą, musimy mieć świadomość, że jest ona przestarzała i uproszczona – nie odpowiada zatem na potrzeby współczesnych użytkowników okularów. W czasie, gdy została opracowana, asortyment salonów optycznych był znacznie uboższy. Obecnie trudno nie tylko zliczyć, ale nawet nazwać wszystkie dostępne kształty opraw. To wszystko sprawia, że konieczne jest określenie nowych zasad doboru oprawek, które opierałyby się na większej liczbie kryteriów. Kształt twarzy (definiowany przy zastosowaniu metod bardziej zaawansowanych niż przedstawiona powyżej) warto jednak potraktować jako punkt wyjścia w naszych poszukiwaniach.

Kształty twarzy i okulary

Aby szerzej przedstawić temat doboru opraw, wyodrębniłam osiem najczęściej spotykanych kształtów twarzy:

 • twarz owalna,
 • twarz okrągła,
 • twarz trójkątna,
 • twarz prostokątna,
 • twarz kwadratowa,
 • twarz pięciokątna,
 • twarz sześciokątna,
 • twarz trapezoidalna.

Kształt twarzy na przykładzie kobiet

Ciekawostką jest fakt, że inaczej dobieramy oprawę do twarzy męskiej, a inaczej – do kobiecej. Nie wynika to jednak z różnic w budowie twarzy u obu płci, ale z odmiennych oczekiwań kulturowych: inne cechy uznane są bowiem za atrakcyjne u kobiet, a inne – u mężczyzn. U mężczyzny np. często pożądana jest mocno zarysowana żuchwa, zaś u kobiety – delikatne rysy. Jak informacje te przełożyć na praktykę? Zobaczcie kilka przykładów.

Prawidłowo dobrane oprawki – przykłady

Dobór opraw do kształtu twarzyMarki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, pięciokątna, okrągła i trapezoidalna – Brendel; twarz kwadratowa – Marc O’Polo, twarz sześciokątna – Humphrey’s, twarz owalna – Brendel by TalbotRunhof, twarz trójkątna – Art Deco.

Marki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, trapezoidalna, kwadratowa, sześciokątna, trójkątna – Titanflex, pięciokątna, okrągła, owalna – Humphrey’s.

Przyporządkowując swoją twarz do określonego typu geometrycznego, warto zastanowić się, co w swojej twarzy lubimy, a czego nie, a także jaki chcemy osiągnąć efekt wizerunkowy. Nie mniej istotne są nasze przekonania na własny temat i pewność siebie. Jeśli akceptujemy swój kształt twarzy, nie musimy skupiać się na tym, by coś w nim korygować przy pomocy opraw. Najważniejsze, by znaleźć okulary, w których poczujemy się dobrze.

Pamiętajmy jednak, że kształt twarzy to tylko jeden z wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę podczas doboru opraw. Temat ten z pewnością rozwinę w kolejnych wpisach.

Ilustracje: Ilona Celina Rorzkowska-Witowska

16 komentarze

 1. Krystyna Bałakier 25 marca, 2018 w 10:26 pm

  Bardzo ciekawe i przydatne informacje. Wezmę to pod uwagę. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 26 marca, 2018 w 4:50 pm

   Krystyno, cieszę się, że znalazłaś informacje, których potrzebujesz. Teraz po kolei będę omawiała każdy kształt twarzy, dlatego zachęcam Cię do obserwowania bloga. Pozdrawiam 🙂

   1. Człowiek 26 czerwca, 2019 w 2:51 pm

    Ten o kwadratowej twarzy wygląda dokładnie jak Bezimienny!

 2. Domi 27 marca, 2018 w 4:07 pm

  No i pięknie, gratuluję bloga! 🙂

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 28 marca, 2018 w 6:47 pm

   Dziękuję, zachęcam do regularnego czytania 🙂

   1. Magda 24 lipca, 2019 w 1:51 pm

    Co prawda przy wyborze okularów nie kierowałam się radami, a po prostu przymierzałam kolejne modele, ale wyszło na to, że Twoje rady są trafne – do mojej owalnej twarzy najlepiej pasują druciane, kanciaste okulary. Nastawiałam się na aviatory, ale w prostokątnych oprawkach wyglądam znacznie lepiej.

 3. Pingback: Kształt twarzy - stylistka opraw okularowych Patrycja Grzybowska

 4. Tomek Mamulski 4 kwietnia, 2018 w 10:26 pm

  W razie potrzeby dysponuję skomplikowanymi przypadkami „twarzy” i nie typowych nosów :).

  – prawdziwe wyzwanie ….

  Gratuluję blogu i czekam na ciąg dalszy !!!

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 6 kwietnia, 2018 w 8:58 am

   Przyjmuję wyzwanie 😉 Pozdrawiam!

 5. Ada 23 kwietnia, 2018 w 2:47 pm

  Ja mam twarz owalną i najgorzej wyglądam w okularach pokazanych na rysunku.

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 30 kwietnia, 2018 w 9:52 pm

   Pani Ado, kształt twarzy to tylko jeden z czynników, który wpływa na idealny dobór okularów, i wbrew pozorom wcale nie jest podstawowy. Każdy z nas w czym innym czuje się dobrze – i właśnie to jest najważniejsze podczas wyboru. Jeżeli jakieś rozwiązanie nie przemawia do Pani, to wtedy trzeba inaczej ukierunkować poszukiwania. Na szczęście obecnie jest z czego wybierać 🙂

   Twarz owalna jest bardzo fajną podstawą do korekcji. Ja osobiście lubię, kiedy pojawiają się na niej oprawki, które nadają jej wyrazistości, np. koci kształt, rozbudowujący optycznie część czołową twarzy, albo cięte wieloboczne formy. Nie oznacza to oczywiście, że te kształty muszą każdemu odpowiadać. Choć namawiam do eksperymentów, czasem nawet szalonych, wszystko musi odpowiadać gustowi i preferencjom klienta. Proszę obserwować kolejne wpisy, pokażę różne przykłady dla każdego kształtu – owalny będzie pierwszy 🙂

   1. Agata 19 listopada, 2018 w 7:55 am

    Ja zanim kupie okulary musze przejsc przez 10 sklepow przymierzajac miliony oprawek… nigdy nie czuje sie dobrze w nowo przymierzonych okularow.
    Gdy w koncu znajduje te jedyne, moze nie jestem w 100% przekonana, ale zakladam je na lata by nie miec tego problemu. Chociaz szczerze chcialabym kupic wiecej niz jedna pare i miec do roznych stylizacji.
    Mam twarz okragla, ale aktualnie nosze oprawki dobrane tutaj do twarzy szesciokatnej i pewnie o ile sie nie odwaze na kolejne wycieczki od optyka do optyka to zostane przy tych na dlugo.

 6. Pingback: Rebel look, czyli oprawki, które wyróżnią cię w miejskiej dżungli

 7. Pingback: Okulary męskie do owalnej twarzy. 3 żelazne zasady, które ułatwią ci dobór

 8. Pingback: Twarz owalna - jak dobrać do niej damskie okulary?

 9. Pingback: Jak dobrać pierwsze okulary? Z optykiem w cztery oczy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *