Dobór okularów do kształtu twarzy – na czym to polega?

Jak z pewnością wiesz, nie istnieją na świecie dwie takie same twarze. Każda ma unikalną kombinację cech, które składają się na informację biometryczną – niczym odcisk palca w paszporcie. Mimo tej różnorodności nasze twarze wiele też łączy – dzięki temu niemal zawsze możemy przyporządkować je do jednego z typów bazujących na kształtach geometrycznych. Właśnie dlatego dobór okularów do kształtu twarzy jest najczęściej stosowaną techniką wśród optyków i stylistów.

Powszechna opinia głosi, że kształt oprawy powinien stanowić odwrotność kształtu twarzy. Zgodnie z tą teorią pożądanymi połączeniami są:

 • okrągła twarz + prostokątna lub kanciasta oprawa,
 • prostokątna twarz + oprawa owalna lub z zaokrąglonymi liniami.

Mimo że metody tej nie można nazwać nieprawidłową, musimy mieć świadomość, że jest przestarzała i uproszczona – nie odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników okularów. Gdy ją opracowano, asortyment salonów optycznych był znacznie uboższy. Obecnie trudno nie tylko zliczyć, ale nawet nazwać wszystkie dostępne kształty opraw. To wszystko sprawia, że konieczne jest określenie nowych zasad doboru oprawek, które opierałyby się na większej liczbie kryteriów. Kształt twarzy warto jednak potraktować jako punkt wyjścia w naszych poszukiwaniach.

Kształty twarzy. Osiem geometrycznych typów, które warto poznać

Aby szerzej przedstawić temat doboru opraw do kształtu twarzy, wyodrębniłam osiem najczęściej spotykanych kształtów twarzy:

 • twarz owalna,
 • twarz okrągła,
 • twarz trójkątna,
 • twarz prostokątna,
 • twarz kwadratowa,
 • twarz pięciokątna,
 • twarz sześciokątna,
 • twarz trapezoidalna.

Przyjrzyj się poniższym ilustracjom, by zobaczyć, jak poszczególne kształty twarzy prezentują się w przypadku kobiet i mężczyzn.

Ilustracja: kształty kobiecych twarzy wraz z podpisem – prostokątny, pięciokątny, okrągły, trapezoidalny, kwadratowy, sześciokątny, owalny, trójkątny

Ilustracja: kształty męskich twarzy wraz z podpisem – prostokątny, pięciokątny, okrągły, trapezoidalny, kwadratowy, sześciokątny, owalny, trójkątny

Prawidłowy dobór okularów do kształtu twarzy. Jak wygląda u kobiet, a jak u mężczyzn?

Warto wiedzieć, że przeważnie inaczej dobieramy oprawę do twarzy męskiej, a inaczej – do kobiecej. Nie wynika to jednak z różnic w budowie twarzy u obu płci, ale z odmiennych oczekiwań kulturowych: inne cechy uznane są bowiem za atrakcyjne u kobiet, a inne – u mężczyzn. U mężczyzny np. często pożądana jest mocno zarysowana żuchwa, zaś u kobiety – delikatne rysy twarzy. Jak te informacje przełożyć na praktykę? Zobaczcie kilka przykładów.

Ilustracja: dobór okularów do kształtu twarzy na przykładzie kobietMarki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, pięciokątna, okrągła i trapezoidalna – Brendel; twarz kwadratowa – Marc O’Polo, twarz sześciokątna – HUMPHREY’S, twarz owalna – Brendel by TalbotRunhof, twarz trójkątna – Art Deco.

Dobór okularów do kształtu twarzy. Ilustracja przedstawia męskie twarze z prawidłowo dobranymi oprawkamiMarki oprawek wykorzystanych na grafice: twarz prostokątna, trapezoidalna, kwadratowa, sześciokątna, trójkątna – TITANflex, pięciokątna, okrągła, owalna – HUMPHREY’S.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Twarz owalna: jak dobrać do niej oprawki?

Dobór okularów do kształtu twarzy. Zadbaj o spójny wizerunek

Analizując kształt swojej twarzy, warto zastanowić się, co w niej lubimy, a czego nie, a także jaki chcemy osiągnąć efekt wizerunkowy. Nie mniej istotne są nasze przekonania na własny temat i poziom pewności siebie. Jeśli akceptujemy swój kształt twarzy, nie musimy skupiać się na tym, by coś w nim korygować przy pomocy opraw. Najważniejsze, by znaleźć okulary, w których poczujemy się dobrze.

Pamiętajmy jednak, że kształt twarzy to tylko jeden z wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę podczas doboru opraw. Temat ten z pewnością rozwinę w kolejnych wpisach. Zachęcam do regularnego czytania mojego bloga!

Ilustracje: Ilona Celina Rorzkowska-Witowska

18 komentarze

 1. Krystyna Bałakier 25 marca, 2018 w 10:26 pm

  Bardzo ciekawe i przydatne informacje. Wezmę to pod uwagę. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 26 marca, 2018 w 4:50 pm

   Krystyno, cieszę się, że znalazłaś informacje, których potrzebujesz. Teraz po kolei będę omawiała każdy kształt twarzy, dlatego zachęcam Cię do obserwowania bloga. Pozdrawiam 🙂

   1. Człowiek 26 czerwca, 2019 w 2:51 pm

    Ten o kwadratowej twarzy wygląda dokładnie jak Bezimienny!

 2. Domi 27 marca, 2018 w 4:07 pm

  No i pięknie, gratuluję bloga! 🙂

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 28 marca, 2018 w 6:47 pm

   Dziękuję, zachęcam do regularnego czytania 🙂

   1. Magda 24 lipca, 2019 w 1:51 pm

    Co prawda przy wyborze okularów nie kierowałam się radami, a po prostu przymierzałam kolejne modele, ale wyszło na to, że Twoje rady są trafne – do mojej owalnej twarzy najlepiej pasują druciane, kanciaste okulary. Nastawiałam się na aviatory, ale w prostokątnych oprawkach wyglądam znacznie lepiej.

 3. Pingback: Kształt twarzy - stylistka opraw okularowych Patrycja Grzybowska

 4. Tomek Mamulski 4 kwietnia, 2018 w 10:26 pm

  W razie potrzeby dysponuję skomplikowanymi przypadkami „twarzy” i nie typowych nosów :).

  – prawdziwe wyzwanie ….

  Gratuluję blogu i czekam na ciąg dalszy !!!

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 6 kwietnia, 2018 w 8:58 am

   Przyjmuję wyzwanie 😉 Pozdrawiam!

 5. Ada 23 kwietnia, 2018 w 2:47 pm

  Ja mam twarz owalną i najgorzej wyglądam w okularach pokazanych na rysunku.

  1. Patrycja Grzybowska - Autor 30 kwietnia, 2018 w 9:52 pm

   Pani Ado, kształt twarzy to tylko jeden z czynników, który wpływa na idealny dobór okularów, i wbrew pozorom wcale nie jest podstawowy. Każdy z nas w czym innym czuje się dobrze – i właśnie to jest najważniejsze podczas wyboru. Jeżeli jakieś rozwiązanie nie przemawia do Pani, to wtedy trzeba inaczej ukierunkować poszukiwania. Na szczęście obecnie jest z czego wybierać 🙂

   Twarz owalna jest bardzo fajną podstawą do korekcji. Ja osobiście lubię, kiedy pojawiają się na niej oprawki, które nadają jej wyrazistości, np. koci kształt, rozbudowujący optycznie część czołową twarzy, albo cięte wieloboczne formy. Nie oznacza to oczywiście, że te kształty muszą każdemu odpowiadać. Choć namawiam do eksperymentów, czasem nawet szalonych, wszystko musi odpowiadać gustowi i preferencjom klienta. Proszę obserwować kolejne wpisy, pokażę różne przykłady dla każdego kształtu – owalny będzie pierwszy 🙂

   1. Agata 19 listopada, 2018 w 7:55 am

    Ja zanim kupie okulary musze przejsc przez 10 sklepow przymierzajac miliony oprawek… nigdy nie czuje sie dobrze w nowo przymierzonych okularow.
    Gdy w koncu znajduje te jedyne, moze nie jestem w 100% przekonana, ale zakladam je na lata by nie miec tego problemu. Chociaz szczerze chcialabym kupic wiecej niz jedna pare i miec do roznych stylizacji.
    Mam twarz okragla, ale aktualnie nosze oprawki dobrane tutaj do twarzy szesciokatnej i pewnie o ile sie nie odwaze na kolejne wycieczki od optyka do optyka to zostane przy tych na dlugo.

 6. Pingback: Rebel look, czyli oprawki, które wyróżnią cię w miejskiej dżungli

 7. Pingback: Okulary męskie do owalnej twarzy. 3 żelazne zasady, które ułatwią ci dobór

 8. Pingback: Twarz owalna - jak dobrać do niej damskie okulary?

 9. Pingback: Jak dobrać pierwsze okulary? Z optykiem w cztery oczy

 10. Pingback: Okrągła twarz. 8 charakterystycznych cech, które pomogą Ci ją rozpoznać

 11. Pingback: Okulary do twarzy prostokątnej. Jakie oprawki wybrać, aby wysmuklić twarz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *