Wchodzisz do sklepu, rozglądasz się, mierzysz kilka rzeczy i już wiesz, że znów nie znajdziesz nic w swoim rozmiarze… Dla osób, które mają niestandardowy rozmiar, zakupy bywają prawdziwym wyzwaniem i przykrym obowiązkiem, wywołującym złość i frustrację. Z podobnym problemem zmaga się wielu użytkowników okularów – m.in. panowie, którzy potrzebują opraw w dużym rozmiarze. Dziś podpowiem ci, jak znaleźć duże okulary męskie i nie stracić przy tym głowy.
Stale rosnące zapotrzebowania rynkowe na okulary sprawia, że producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowocześniejszych i bardziej różnorodnych modeli. Zdawać by się mogło, że szeroki asortyment salonów optycznych sprosta wymaganiom każdego klienta, również tego, który nosi okulary w nietypowym rozmiarze. Okazuje się, że nie zawsze tak jest.
Jak wybrać duże okulary męskie? 3 wskazówki od stylistki
Problem z doborem odpowiedniego rozmiaru opraw mają przede wszystkim wysocy i postawni mężczyźni. Większość modeli dostępnych na rynku jest dla nich po prostu za mała. Podobnych trudności w poszukiwaniach doświadczają osoby z rozbudowanymi skroniami – u nich również nie sprawdzą się standardowe rozmiary okularów.
Jak w takiej sytuacji znaleźć okulary idealnie dopasowane do proporcji głowy? Zadanie jest niełatwe, ale możliwe do wykonania. Najważniejsze, by kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami.
Przygotuj się na dłuższe poszukiwania dużych opraw
Po pierwsze: uzbrój się w cierpliwość! Bądź gotowy na dłuższe poszukiwania. Nie idź zbyt szybko na kompromis – szukaj okularów, które naprawdę przypadną ci do gustu.
Jeżeli któryś z modeli szczególnie przykuł twój wzrok, zapytaj pracownika salonu optycznego o dostępność większego rozmiaru. Wielu producentów oferuje jeden model opraw w kilku rozmiarach – warto sprawdzić, czy okulary, które wybrałeś, dają ci taką możliwość.
Wybierz odpowiedni kształt męskich okularów w dużym rozmiarze
Dużym ułatwieniem w zakupie okularów może być skoncentrowanie się na konkretnym kształcie okularów. Warto wiedzieć, że formy oparte na prostokącie bardzo dobrze sprawdzają się u osób o rozbudowanej skroni – kształt ten optycznie powiększa bowiem całą strukturę opraw. Jeżeli do tego wybrane przez ciebie okulary męskie będą wystarczająco szerokie, są duże szanse, że twoje poszukiwania będą udane.
Przyglądaj się oprawkom i nie rezygnuj z przymiarek. Cenne milimetry kryją się w detalach
Pamiętaj też, aby zawsze mierzyć okulary! Rada ta, choć z pozoru banalna, jest niezwykle ważna. Zdarza się, że rozmiar wskazany przez producenta lekko odbiega od rzeczywistego. Z czego to wynika? Otóż w szerokości oprawy, którą wskazano na zauszniku, nie są uwzględniane m.in. takie elementy, jak połączenia zauszników z tarczą oprawy. To właśnie w tych detalach należy szukać cennych dodatkowych milimetrów.
Na szerokości zyskasz również, gdy zdecydujesz się na modele okularów męskich, w których łączenie zausznika i frontu znajduje się na dodatkowym wysięgniku. Staraj się też wybierać duże okulary męskie wykonane z elastycznych materiałów – nie będą wówczas boleśnie uciskały skroni.
Niestandardowo duże okulary: metamorfozy Wojtka i Roberta
Jak pewnie pamiętasz, przed kilkoma miesiącami zrealizowałam sesję zdjęciową, w której modelami zostali moi czytelnicy. Dziś pokażę ci część jej owoców – metamorfozę Wojtka i Roberta, którzy potrzebowali niestandardowo dużych oprawek męskich.
Przyznam, że nie było łatwo – musiałam się trochę napracować, by znaleźć dla panów odpowiednio duże okulary męskie. Zależało mi przede wszystkim na odpowiednim rozmiarze, ale również na komforcie użytkowania. Jakie były efekty tych starań? Zobacz poniżej!
Stylowy minimalizm. Duże okulary męskie – dla Wojtka
Pierwszym modelem, którego chcę ci przedstawić, jest Wojtek. Wojtek przez wiele lat użytkował oprawki bezobwódkowe. Z uwagi na to, że nie mają one ramek, łatwiej przeoczyć zaburzenia proporcji i uzyskać akceptowalny efekt. Nadszedł jednak czas na zmiany!
U Wojtka nie sprawdziłyby się z pewnością oprawy w standardowym rozmiarze, ponieważ jest mężczyzną wysokim i dobrze zbudowanym. Lubi też nowoczesne formy, dlatego wspólnie zdecydowaliśmy, aby podczas doboru pójść w kierunku wyznaczonym przez modę.
Do eleganckiej stylizacji Wojtek założył okulary Marc O’Polo (model 502130 70) o prostej, minimalistycznej formie z podwójnym mostem. Cienka oprawa nie odcina się na twarzy, a nowoczesny podwójny most w srebrnym kolorze daje efekt subtelnego, acz intrygującego dodatku. Oprawy leżą na skroni idealnie.
W drugiej, nieformalnej odsłonie Wojtek ma na sobie nowość z portfolio marki TITANFLEX (model 820805 30), która – jako jedna z niewielu – oferuje oprawki w wielu różnych rozmiarach. Okrągłe okulary w kolorze gołębiego błękitu robią wrażenie! W stelażu tej ramki zastosowano opatentowaną technologię TITANFLEX, którą uzupełniono matowym transparentnym tworzywem. Aż chce się je nosić!
Świeżo i wyraziście. Okulary męskie w dużym rozmiarze – dla Roberta
Robert to drugi czytelnik, którego zaprosiłam do udziału w sesji zdjęciowej. Jest postawnym mężczyzną o wyrazistych rysach twarzy, a szeroka skroń oraz szeroki rozstaw oczu wymuszają okulary w dużym rozmiarze. Dość szeroka nasada nosa nieco ograniczyła nam pole manewru podczas doboru opraw, jednak wybrnęliśmy z tej sytuacji całkiem sprytnie. Sam zobacz!
W pierwszej odsłonie widzisz Roberta w oprawkach TITANFLEX (model 820804 30) – oczywiście w dużym rozmiarze. Ich surowy minimalizm w połączeniu z ciekawą kolorystyką daje ciekawy efekt świeżości.
Do drugiej stylizacji wykorzystaliśmy moje niedawne odkrycie: wyraziste okulary Talla (model Rai 2 9054). Ta francuska marka może pochwalić się stylowymi i niebanalnymi oprawkami w różnorodnych kolorach i rozmiarach – z pewnością przypadną one do gustu panom, którzy lubią być na bieżąco z modą. W wybranym przez nas modelu Robert prezentuje się niezwykle nowocześnie!
Jak widzisz na powyższych zdjęciach, podczas pracy z Wojtkiem i Robertem postanowiłam skupić się na bieżących trendach. Pamiętaj jednak, że to ty wyznaczasz ścieżkę, którą będziesz podążać w trakcie wyboru nowych okularów. Podczas tej podróży warto kierować się kilkoma wskazówkami, którymi podzieliłam się z tobą w pierwszej części wpisu. Ułatwią ci one znalezienie okularów w niestandardowym rozmiarze, które sprostają twoim oczekiwaniom i potrzebom. Powodzenia!
Podstawową funkcją oprawy okularowej jest stabilne utrzymanie soczewek okularowych w odpowiednim położeniu przed oczami.
W pierwszej kolejności należy ustalić:
1. Rodzaj korekcji
2. Moc soczewek
3. Położenia kątowe osi cylindra, bazy pryzmatu
4. Warunki anatomiczne
Dopiero na końcu jest:
5. Rozmiar, kształt, moda, kolorystyka.
I o tym trzeba pamiętać, bo co z tego, że oprawa jest ładna, pasuje, podoba się, ale nie będzie możliwe prawidłowe wykonanie korekcji.
Pingback: Okulary dla drobnej twarzy. 3 rady, które pomogą ci dobrać małe oprawki