Któż z nas nie uwielbia okularów przeciwsłonecznych! Kojarzą się ze słonecznym latem, urlopową beztroską, a przy tym doskonale chronią wzrok i uzupełniają codzienne stylizacje. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wiele naszych nawyków szkodzi okularom i przyczynia się do utraty ich cennych właściwości. Nie chcesz, by zniszczone okulary przeciwsłoneczne zepsuły ci wakacyjny wyjazd? Dowiedz się, jak dbać o okulary i unikać najczęstszych błędów, które mogą cię słono kosztować.
Pozostawianie okularów na słońcu lub w rozgrzanym aucie
Jak wiadomo, okulary przeciwsłoneczne chronią oczy i wrażliwą skórę wokół nich przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że są odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Nadmierne rozgrzanie może zaszkodzić zarówno oprawie wykonanej z tworzywa (powodując deformację jej kształtu), jak i soczewkom przeciwsłonecznym, które mogą ulec wybrzuszeniu i wyjść z ramy. Jeśli doświadczyłeś (-aś) kiedyś problemu wypadającej soczewki w okularach przeciwsłonecznych, przeanalizuj, czy nie zdarzyło ci się wcześniej pozostawić ich nasłonecznionym miejscu.
Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Przechowuj je w zamkniętym etui, w cieniu
Chcesz uniknąć czarnego scenariusza w postaci uszkodzenia okularów przeciwsłonecznych? W gorące dni nie zostawiaj okularów przeciwsłonecznych w samochodzie – szczególnie na podszybiu. W czasie upałów auto błyskawicznie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co stanowi poważne zagrożenie dla okularów przeciwsłonecznych. Równie groźne jest pozostawienie okularów przeciwsłonecznych w pełnym słońcu, np. na ręczniku na plaży lub na gorącym piasku. Doskonałą ochroną w takiej sytuacji będzie etui – pamiętaj, by każdorazowo chować do niego swoje okulary przeciwsłoneczne, a następnie położyć je w cieniu. I kłopot z głowy!
Zakładanie okularów na głowę
Niejednokrotnie podczas użytkowania okularów zdarza się, że potrzebujemy je zdjąć – np. gdy zmieni się aura lub gdy wchodzimy do ciemnego pomieszczenia i okulary przeciwsłoneczne są nam chwilowo zbędne. Wiele osób decyduje się na proste i komfortowe rozwiązanie – założenie okularów na głowę. Niestety, wygoda nie idzie wówczas w parze z troską o okulary. Dlaczego?
Otóż każdorazowe zakładanie okularów na głowę prowadzi do rozciągania się ich delikatnych elementów, a co za tym idzie – do stopniowego zniekształcenia całej oprawy. Szczególnie łatwo dostrzec to na zausznikach, które w wyniku tej czynności rozszerzają się i tracą formę. To sprawia, że oprawa mniej stabilnie trzyma się twarzy i zsuwa się z nosa. Początkowo można to dostrzec w czasie intensywnej aktywności, a z czasem – nawet podczas zwykłego, codziennego użytkowania. Zakładanie okularów na głowę niejednokrotnie prowadzi również do pęknięcia zawiasu podtrzymującego zausznik, co może uniemożliwić dalsze korzystanie z okularów przeciwsłonecznych.
Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Pamiętaj: okulary to nie opaska!
Jeśli zakładanie okularów na głowę przydarza się i tobie, koniecznie wpisz je na listę czynności zakazanych. Twoje okulary z pewnością odwdzięczą ci się dłuższym okresem komfortowego użytkowania.
Przenoszenie okularów w torebce lub plecaku
Skoro zakładanie okularów przeciwsłonecznych na głowę nie jest dobrym pomysłem, to trzeba znaleźć inny sposób na ich krótkotrwałe przechowywanie. Pamiętaj, by nie wpaść w drugą pułapkę: wrzucania okularów do torebki lub plecaka – bez etui. To prosta droga do uszkodzenia okularów – nawet jeśli stosujesz to rozwiązanie tylko na chwilę.
Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Wykorzystaj praktyczne akcesoria
W torbie i plecaku przenosimy przeważnie wiele drobiazgów, które z łatwością doprowadzą do zadrapania soczewek przeciwsłonecznych. Wystarczy też jeden nieostrożny ruch, by trwale uszkodzić lub wręcz połamać okulary przeciwsłoneczne. Dlatego pamiętaj: zanim wrzucisz okulary do torby lub plecaka, umieść je w etui – najlepiej twardym. Jeśli nie masz na nie miejsca, pomyśl o innym rozwiązaniu: modnym w tym sezonie łańcuszku do okularów lub akcesoriach, które pozwolą ci przymocować etui okularowe np. do paska.
Odkładanie okularów soczewkami do dołu
Spoglądanie na świat przez porysowane soczewki to nic przyjemnego. Często jednak nie wiemy, jak właściwie powstały irytujące zarysowania. Tymczasem wiele z nas mimowolnie, bez głębszej refleksji, odkłada okulary na stół soczewkami do dołu. Unikaj tego jak ognia! W przeciwnym razie soczewki bardzo szybko się zniszczą. Już po kilku takich wpadkach pojawią się rysy w centralnej części soczewki, w samym polu widzenia, co skutecznie zmniejszy komfort użytkowania okularów.
Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Zawsze odkładaj je soczewkami do góry
Przeanalizuj swoje dotychczasowe praktyki i wyrób nawyk właściwego, ostrożnego odkładania okularów – soczewkami do góry. Szybko przekonasz się, że okulary zachowają swoje właściwości na znacznie dłużej.
Wycieranie zanieczyszczonych okularów ściereczką
Piasek i pył potrafią pod wpływem wiatru dostać się w najmniejsze zakamarki twojej torby i akcesoriów podręcznych. Nie oszczędzają także okularów przeciwsłonecznych – szczególnie gdy letnie popołudnie spędzasz na plaży lub na łonie natury. Wszelkie niechciane drobiny nie tylko utrudniają korzystanie z okularów przeciwsłonecznych, ale też poważnie zagrażają soczewkom. Ważne jest, by stosunkowo szybko pozbyć się „intruzów”. Ale jeszcze istotniejsze jest, by zrobić to w sposób prawidłowy.
Nigdy nie przecieraj okularów ściereczką (ani suchą, ani mokrą) bez uprzedniego usunięcia z nich drobin kurzu, piasku czy ulicznego pyłu. W przeciwnym razie – zamiast wyczyścić okulary – zafundujesz im… obróbkę ścierną.
Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Zmyj zanieczyszczenia, nim użyjesz ściereczki
Wystarczy dokładnie opłukać okulary pod bieżącą wodą – i dopiero potem przetrzeć je szmatką. Tę samą zasadę należy zastosować po kontakcie okularów ze słoną wodą morską – i to im szybciej, tym lepiej. Jeżeli jednak osad z soli morskiej jest uporczywy, najlepiej zdecydować się na profesjonalne czyszczenie u optyka.
A jak wy dbacie o okulary przeciwsłoneczne w warunkach „terenowych”? Które nawyki z powyższej listy musicie wyeliminować? A może macie własne patenty na ochronę okularów? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami! 🙂
Polaroid eyewear PLD/S 6113 92Y