Okulary dla drobnej twarzy. Gdzie i jak ich szukać?

Marzysz o pełnych finezji okularach z wyższej półki, ale pracownicy salonów optycznych oferują ci tylko… modele z działu dziecięcego? Ten problem dotyczy wielu osób o niedużych twarzach i potrafi istotnie uprzykrzyć życie. Nie musisz jednak składać broni. Dziś podpowiem ci, jak i gdzie wyszukać okulary dla drobnej twarzy – i przy tym nie zwariować.

Antropologia od wielu lat bada człowieka na wszelkie możliwe sposoby; antropometria zaś zmierzyła go co do cala. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystywane są w wielu branżach, m.in. odzieżowej, ale również optycznej. To właśnie te dane stanowią podstawę do opracowywania rozmiarów okularów – tak, by odpowiadały budowie głowy przeciętnego konsumenta. Niestety, jak to z ujednoliceniem bywa, najlepiej wychodzi na nim najliczniejsza grupa. Znacznie gorzej – ci, którzy plasują się poza ciasnym, środkowym kadrem siatki centylowej.

Problem z doborem odpowiedniego rozmiaru oprawek dotyczy osób, które poszukują zarówno dużych okularów, jak i małych. Jak ułatwić sobie te czasochłonne poszukiwania? Przeczytaj, co nie może umknąć twojej uwadze.

Jakie okulary dla drobnej twarzy? Zwróć uwagę na proporcje

Musisz wiedzieć, że każda drobna twarz jest inna. Jedne są krótsze, ale stosunkowo szerokie, inne – wąskie i dłuższe. Oznacza to, że model okularów, który będzie idealny dla jednej osoby, u innej zupełnie się nie sprawdzi. Kluczem są zawsze odpowiednie proporcje. Dlatego tak dużą rolę przy doborze okularów do małej twarzy odgrywa właściwa analiza i indywidualne podejście. 

Pamiętaj, aby nie skupiać się jedynie na wymiarach widniejących na oprawkach. Rozmiar okularów podany przez producenta może okazać się niemiarodajny!

Wybierz odpowiedni kształt okularów dla drobnej twarzy

Wiele osób o drobnych i szczupłych twarzach decyduje się na prostokątne okulary. Niestety, nie jest to właściwy wybór – nawet jeśli rozmiar jest mniejszy od standardowego. Z czego to wynika? Otóż ramka, która istotnie wychodzi poza obrys twarzy, silnie podkreśla drobną twarz – to zaś wywołuje niekorzystny, niekiedy wręcz karykaturalny efekt.

Odpowiednimi proporcjami przy szczupłej twarzy odznaczają się natomiast wszystkie oprawki, w których szerokość oczka tarczy jest równa jej długości, czyli:

 • kwadratowe oprawki,
 • okrągłe oprawki,
 • niektóre oprawki w kształcie odwróconego trapezu lub oprawki kocie oczy.

Modne okulary oversize – nie dla drobnej twarzy

Wbrew obiegowej opinii modne okulary oversize także nie sprzyjają drobnym twarzom. Wyjątek mogą stanowić okulary przeciwsłoneczne, ale nawet w ich przypadku należy unikać przesady

Jak zatem dobrać okulary do szczupłej twarzy, zachowując niezbędny umiar? Warto szukać opraw, w których tarcze nie są zbyt duże (za szerokie lub zbyt długie) w stosunku do twarzy. W przeciwnym razie wyda się ona jeszcze mniejsza, a ty uzyskasz groteskowy efekt – podobny do tego, gdy dziecko zakłada okulary swoich rodziców.

Przejrzyj ofertę okularów na odpowiedni rynek

Aspekt często pomijany, a jakże istotny. W zależności od rejonu świata możemy zaobserwować różnice w budowie twarzy i cechy charakterystyczne dla danych populacji. A jeśliby podążyć tym tropem i zacząć szukać marek produkujących okulary na rynek, na którym przeciętny konsument ma drobną twarz?

Stosunkowo małe i szczupłe twarze mają mieszkańcy Europy Zachodniej, dlatego warto przyjrzeć się ofertom francuskich, niemieckich i włoskich producentów okularów. Ja polecam ci markę Humphrey’s, skierowaną do miłośników mody miejskiej. W katalogu oprawek Humphrey’s znajdziesz również okulary dla drobnej twarzy. Może zainteresuje cię model, który prezentuję na zdjęciu poniżej?

Okulary dla drobnej twarzy Humphrey's eyewear model 581071 70
Okulary dla małej twarzy Humphrey's eyewear model 581071 70
Humphrey’s eyewear 581071 70

A może i ty doświadczasz trudności z doborem oprawek do szczupłej twarzy? Jeśli tak, napisz w komentarzu, jakie oprawki do tej pory sprawdzały się w twoim przypadku. Ale zanim to zrobisz, obejrzyj inne stylowe modele okularów dla drobnej twarzy, które wyszukałam specjalnie dla ciebie! 🙂

Brendel eyewear model 903124 70

8 komentarze

 1. Ola 19 września, 2019 w 1:45 pm

  Mam pytanie – czy da się zmienić kolor oprawek? Chciałam swoje zmienić na czarne i zastanawiam się, czy są miejsca gdzie ktoś się zajmuje takimi rzeczami.

  Pozdrawiam 🙂

  1. Justyna 22 września, 2019 w 9:07 pm

   Świetny artykuł,bardzo przydatny! Ja obecnie noszę okulary tańszej marki nie jestem pewna ale chyba niemieckiej? Vogue – bo tylko z tej marki mogłam znalesc mniejszy rozmiar dla mojej twarzy i noszę je tylko w domu,do czytania i pracy przy komputerze…ale pani propozycja zwłaszcza Brendel jest świetna,gdzie można takie zakupić stacjonarnie?

 2. JankA 8 marca, 2020 w 6:27 pm

  Artykuł o doborze oprawki dla drobnej twarzy zilustrowany zdjęciami modelki z twarzą jak patelnia!

  1. Mosia1199 9 grudnia, 2021 w 9:09 am

   Ta Pani nie ma drobnej twarzy

 3. martyn.a 29 czerwca, 2020 w 9:29 am

  Myślę że jak się samemu nie ma drobnej twarzy to powinno się wziąć modelkę o takiej do zilustrowane artykułu.
  Nie trzeba każdego swojego wpisu sygnować własna twarzą.

  1. Karolina 15 października, 2020 w 5:27 pm

   Z całym szacunkiem, Pani nie ma drobnej twarzy!

 4. Pingback: Modne okulary przeciwsłoneczne 2021. Poznaj najgorętsze trendy na lato!

 5. Pat 26 kwietnia, 2021 w 10:04 am

  Moja cała rodzina (od rodziców po dzieci) ma drobne twarze (bardziej podłużne) plus wąski rozstaw oczu. Naprawdę znaleść oprawki, które by pasowały do twarzy i były ładne -graniczy z cudem:)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *