Kolor i grubość oprawek. Co o nich wiedzieć, by uzyskać spójny wizerunek

Wśród oprawek, które noszę, znajdują się modele w rozmaitych kolorach, o różnorodnej wielkości i grubości linii, wykonane z różnych materiałów. I chociaż poszczególne pary okularów znacznie się między sobą różnią, każdą z nich udało mi się dopasować do kształtu twarzy i uzyskać spójny wizerunek. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Pomogła mi m.in. znajomość istotnych zależności między kolorem a grubością oprawek. Dziś opowiem ci o nich więcej i zdradzę, jak umiejętnie je wykorzystać, by uniknąć pomyłek w doborze okularów.

Kolor i grubość oprawek: w sieci zależności

Dobór okularów jest swoistą układanką. Każdy ich szczegół i każdy milimetr mają wpływ na to, jaki osiągniemy efekt stylizacyjny. Jedne cechy oprawek mogą równoważyć inne lub wręcz przeciwnie: podkreślać je i wysuwać na pierwszy plan. To dlatego tak odmienne – m.in. pod względem grubości – wydają nam się dwie pary oprawek tego samego modelu, ale w różnych kolorach. Podobne złudzenie powstaje w przypadku okularów, które różnią się jedynie drobnym detalem.

Okulary a budowanie wizerunku. Określ cele doboru

Te złudzenia, wynikające z wzajemnych zależności pomiędzy różnymi atrybutami opraw, można (i warto!) wykorzystać, by podejść do doboru okularów z jeszcze większą dozą kreatywności i otwartości.

Na początek jednak określmy swoje cele wizerunkowe i zastanówmy się, jak silnie chcemy eksponować okulary. Czy stawiamy na dyskretny urok, czy awangardowy look? Wolimy subtelność czy wyrazistość? Co chcemy podkreślić w swoim wyglądzie, a co wymodelować?

Warto też zweryfikować swoje przekonania na temat okularów. Wiele osób, nie bacząc na konsekwencje stylizacyjne, wybiera grube oprawki – z myślą o tym, że będą trwalsze. To jednak założenie, które często okazuje się błędne. W rzeczywistości niemal wszystkie oprawki okularowe – niezależnie od grubości i materiału, z jakiego zostały wykonane – wymagają ostrożności podczas użytkowania. Im bardziej o nie dbamy, tym dłużej będą nam służyć.

HUMPHREY’S eyewear 581086 50

PRZECZYTAJ TEŻ: Okulary z nakładkami: barwna różnorodność dla kobiet i mężczyzn [Wybór stylistki]

Okulary z grubymi oprawkami i cienkie druciaki. Zestaw je z właściwą barwą

Sama grubość ramki ma natomiast duże znaczenie dla efektu doboru opraw. Co jednak ciekawe, owa grubość oprawek nie zawsze jest kwestią oczywistą.

Gdy wybieramy okulary z tworzywa, powinniśmy mieć świadomość, że w większości przypadków będą one grubsze niż te z metalową ramką. Wrażenie grubości oprawek można również uzyskać – lub dodatkowo podkreślić – przy pomocy koloru.

Ciemne oprawki wydają się cięższe i masywniejsze – nawet jeśli wykonano je z cienkiego metalu. Z kolei jasne barwy dodają lekkości i subtelności. Efekt ten możemy dodatkowo uwydatnić, jeżeli zdecydujemy się na okulary z transparentnego tworzywa.

Brendel eyewear 903128 50

Grube oprawki. Subtelny kontrast, którym wyrazisz powagę

Jak przełożyć tę wiedzę na stylizacyjny dobór okularów? Jeżeli naszym celem jest wybór oprawek, które będą przyciągały wzrok, możemy sięgnąć po modele, których linie są grubsze i ciemniejsze.

Takie okulary sprawdzą się szczególnie u osób, które planują modelowanie twarzy okularami. Grube okulary w ciemniejszych tonacjach kolorystycznych pozwalają optycznie zmienić proporcje twarzy, a nawet jej kształt. 

Co ciekawe, grube ciemne okulary będą też doskonałym narzędziem do budowania profesjonalnego wizerunku. Mogą m.in. dodawać powagi i prestiżu – pożądanych w wielu zawodach. Niezbędne jest jednak zachowanie równowagi; nadmierny kontrast z twarzą mógłby doprowadzić do efektu przerysowania i przytłoczenia twarzy.

Solano S 10354 B

Jasne i cienkie oprawki – dyskretny urok i harmonia

Cienkie oprawki nie dają tak silnego efektu stylizacyjnego. To – wbrew pozorom – ich duża zaleta, są bowiem mniej bezwzględne. Jeśli popełnimy błąd w doborze kształtu okularów, nie będzie on tak zauważalny.

Ponadto jasne, delikatne okulary prezentują się na twarzy lekko, dyskretnie i świeżo. Dzięki temu doskonale sprawdzą się, gdy zależy nam na harmonijnym dopasowaniu ich do twarzy. Co więcej, cienkie i jasne okulary odejmują lat i dodają blasku – zarówno kobiecej, jak i męskiej twarzy. To okulary idealne na wiosnę! Może skusisz się na pełen wdzięku model od Solano, który prezentuję na zdjęciu poniżej?

Solano S10316

1 komentarz

  1. Granivera 9 marca, 2021 w 8:47 pm

    Szkoda, że przy dużej wadzie wzorku ciężko z takim wyborem 🙁

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *