Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, choć niezwykle wygodne, to wciąż akcesorium, na które decyduje się niewiele osób z wadami wzroku. Przed zakupem powstrzymuje nas zwykle obawa przed dużym wydatkiem. To z jej powodu chętniej sięgamy po półśrodki w postaci okularów przeciwsłonecznych bez korekcji lub – co gorsza – mrużymy oczy w słoneczne dni. Tymczasem korekcyjne okulary przeciwsłoneczne nie są już luksusem, na który stać nielicznych. Przeczytaj, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.
Pamiętasz czasy, kiedy klimatyzacja w samochodzie była luksusem? Przez długie lata to udogodnienie pozostawało niedostępne dla wielu z nas. Wprawdzie bez przyjemnie chłodnego nawiewu można było się obejść, ale w 35-stopniowym upale z nutą zazdrości patrzyliśmy na tych, którzy mogli sobie na niego pozwolić. Dziś klimatyzacja jest standardem; możemy z niej korzystać, kiedy chcemy, i bardzo doceniamy komfort, który oferuje.
Podobna sytuacja dotyczy korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ochrona przeciwsłoneczna dla osób z wadami wzroku jest obecnie łatwo dostępna i… wcale nie rujnuje portfela. Szczególnie że korekcyjne okulary przeciwsłoneczne to nie sezonowa zachcianka; mogą służyć nam bowiem przez wiele lat – o każdej porze roku. Myślę, że warto mieć pod ręką choćby jedną parę takich okularów. Dziś podpowiem ci, jak przygotować się do jej zakupu.
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – garść informacji
Warto wiedzieć, że nie każda oprawa przeciwsłoneczna nadaje się do montażu soczewki przeciwsłonecznej z korekcją. Odradzam ci kupno przypadkowej oprawy z zamiarem wstawienia soczewki korekcyjnej.
Istotna jest jakość opraw, czyli materiał, z jakiego zostały wykonane, oraz ich przygotowanie pod montaż soczewek. Co to dokładnie oznacza?
- Każda soczewka korekcyjna ma określoną konstrukcję. Najczęściej jest grubsza od zwykłej soczewki przeciwsłonecznej z zerową mocą. Należy upewnić się, że optyk będzie miał możliwość, by w danej oprawie właściwie osadzić soczewki korekcyjne o różnych mocach. Niezbędna do tego jest odpowiednia faseta, czyli rowek, do którego wprowadza się soczewkę. Istotne jest też, by okulary nie były “jednorazowe”. Muszą wytrzymać montaż i z powodzeniem utrzymywać soczewki na swoim miejscu przez długi czas.
- Nie mniej ważna jest krzywizna oprawy. Charakterystyczne oprawy sportowe, mocno wyprofilowane (w łuk), stanowią utrudnienie dla montażu. Do takiej konstrukcji nie zawsze można wstawić soczewkę przeciwsłoneczną korekcyjną. Istnieją, oczywiście, soczewki korekcyjne do opraw sportowych, ale mają one inną, specjalną konstrukcję – a to wpływa na wyższą cenę.
Wymagania techniczne to nie wszystko. Warto również wybrać sprawdzonego producenta, by w razie potrzeby mieć dostęp do profesjonalnego serwisu realizującego naprawy opraw.
Oprawki do korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Jak samodzielnie ocenić, czy będą odpowiednie?
Tak jak pisałam wyżej, nie wszystkie dostępne na rynku oprawki będą odpowiednie do montażu soczewek korekcyjnych przeciwsłonecznych, dlatego twój zakup powinien być przemyślany. Jeżeli wybierasz metalowe oprawki, zwróć uwagę, czy istnieje możliwość rozkręcenia frontu okularów. Jest to niezbędne, by bezpiecznie wprowadzić soczewkę do metalowej oprawy.
W przypadku oprawek okularowych z tworzywa istotne są dwie kwestie:
- rodzaj tworzywa, z którego zostały wykonane,
- obecność odpowiedniej fasety do montażu soczewek.
Unikaj bardzo sztywnych i kruchych materiałów. Prawdopodobnie zdołasz je rozpoznać samodzielnie, gdy weźmiesz oprawki do ręki.
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne można wykonać także ze zwykłej oprawy korekcyjnej. Pamiętaj jednak, by była ona wystarczająco duża i właściwie chroniła oczy przed promieniami słonecznymi. Sam fason okularów przeciwsłonecznych to kwestia indywidualna. To twoje okulary, więc to ty musisz się w nich dobrze czuć.
Można też wybrać oprawę z asortymentu okularów przeciwsłonecznych; wówczas od razu widać, jak prezentuje się w połączeniu z ciemnymi soczewkami. Jest jeden warunek: należy wcześniej upewnić się u optyka, czy oprawa nadaje się do wstawienia soczewek korekcyjnych, a więc czy spełnia wymogi techniczne, o których pisałam wcześniej. Specjalista oceni ją pod tym kątem (z uwzględnieniem mocy twoich szkieł), doradzi najlepsze rozwiązania i przedstawi ci dostępne możliwości.
PRZECZYTAJ TEŻ: Okulary przeciwsłoneczne – 3 złote zasady doboru
Soczewki do korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Na co zwrócić uwagę?
Soczewki to serce okularów, dlatego tu stawiamy przede wszystkim na jakość. Oczywiste jest, że muszą chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym widzialnym, tzw. olśnieniem słonecznym, oraz przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dziś mamy tak szeroki wybór barwionych soczewek korekcyjnych, że można się nieco pogubić. Ale bez obaw – już spieszę z poradą! 🙂
Stopień barwienia soczewki okularowej
Stopień barwienia jest kluczowy zarówno dla poziomu przyciemnienia, jak i koloru soczewki. Poziom przyciemnienia ma z kolei wpływ na pochłanianie promieniowania świetlnego. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór soczewki o 85% barwienia – czyli barwienia III kategorii, która została dopuszczona do użytku podczas prowadzenia samochodu. Powyżej tego poziomu mamy do czynienia z soczewkami stosowanymi w warunkach ekstremalnych, wysokogórskich; takich poziomów barwienia nie można użytkować podczas prowadzenia pojazdów.
Barwienie poniżej 85% określa się lżejszym. Aby soczewki skutecznie chroniły przed olśnieniem słonecznym, nie warto schodzić poniżej 65% barwienia. Lżejsze barwienie jest dziś bardzo popularne, szczególnie wśród osób, które chcą ukryć pewne niedoskonałości budowy twarzy lub uzyskać tajemniczy look. Warto jednak pamiętać, że choć jest to dobre rozwiązanie na pochmurne dni, nie sprawdzi się w pełnym słońcu. I tak będziemy mrużyć oczy, bo ochrona przed olśnieniem słonecznym będzie słabsza.
Barwienia przeciwsłonecznych soczewek korekcyjnych. Co warto o nich wiedzieć?
Najczęściej korekcyjne okulary przeciwsłoneczne barwione są na:
- szaro,
- zielono,
- brązowo.
To podstawowe barwienia soczewek okularowych, bardzo lubiane przez oczy. Warto jednak wiedzieć, że możliwości jest znacznie więcej – oferta firm optycznych jest dziś naprawdę imponująca. SEIKO, jeden z czołowych producentów soczewek okularowych, zapewnia swoim klientom aż 200 różnorodnych odcieni kolorystycznych. Jeśli twoje okulary przeciwsłoneczne mają fantazyjne barwienie, nic nie stoi na przeszkodzie, by odtworzyć je w soczewkach korekcyjnych.
Przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne: o tym warto pamiętać
Na koniec mam dla ciebie jeszcze kilka wskazówek:
- Gdy wada wzroku nie jest kosmetyczna, warto zdecydować się na cieńsze soczewki przeciwsłoneczne korekcyjne, które wpłyną na wagę całej oprawy. Zwykle okulary przeciwsłoneczne są większe niż klasyczne, co oznacza, że większa jest również powierzchnia i waga montowanej w nich soczewki. To zaś, w połączeniu z oprawą (zwłaszcza o solidnej budowie), może obniżyć komfort użytkowania okularów. Jeśli nie chcesz odczuwać nadmiernego ciężaru na nosie, zapytaj swojego optyka, jakie masz możliwości w zakresie montażu pocienionych korekcyjnych soczewek przeciwsłonecznych.
- Oprawa okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych powinna odpowiednio leżeć na twarzy. Bardzo ważne jest, by właściwie przylegała do kości czołowej i maksymalnie chroniła oczy przed kontaktem z promieniami słonecznymi.
- Zainwestuj w ładną, ale wygodną oprawę! Podczas przymiarek okularów zwróć szczególną uwagę na to, czy nie odczuwasz dyskomfortu.
- Nie masz sprawdzonego barwienia soczewki? Poproś optyka o wzornik barwień soczewek i przetestuj je na zewnątrz.
- Uwaga! Nigdy nie patrz prosto w słońce, nawet w okularach przeciwsłonecznych! To bardzo szkodliwe dla zdrowia oczu.
Jak widzisz, korekcyjne okulary przeciwsłoneczne to rozległy temat. Chcesz zagłębić się w niego jeszcze bardziej? Zatem już dziś zapraszam cię do lektury kolejnego wpisu, w którym – poza dodatkowymi informacjami praktycznymi – przedstawię producentów oferujących świetne rozwiązania w zakresie korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Tymczasem zobacz, jak stylowo prezentują się eleganckie oprawki Marc O’Polo w zestawieniu z korekcyjnymi soczewkami SEIKO. I jak oceniasz efekt? 🙂
Oprawki: Marc O’Polo Eyewear model 502132 70
Soczewki okularowe: SEIKO
Stylizacja: Monika Kamińska
Pingback: Zapasowe okulary: zalety. Dlaczego warto mieć dwie pary okularów?
Pingback: Soczewki przeciwsłoneczne do okularów korekcyjnych. ABC udanego doboru
Dzień dobry. Jakie konkretnie soczewki są na prezentowanych zdjęciach. Barwa, stopień przyciemnienia, filtry, lustro?