Okrągła twarz. 8 charakterystycznych cech, które pomogą ci ją rozpoznać

Ponad połowa kobiet, które odwiedzają mój salon, sygnalizuje, że ze względu na okrągłą twarz ma trudności ze znalezieniem dopasowanych okularów. Z reguły źródłem problemu jest… niewłaściwe określenie kształtu twarzy. Z czego wynikają te pomyłki i co zrobić, by ich uniknąć? Dziś podpowiem ci, czym charakteryzuje się okrągła twarz i co sprawia, że tak często wpadamy w pułapkę błędnych przekonań na jej temat.

Okrągła twarz – charakterystyczne cechy

Na pierwszy rzut oka okrągła twarz nie zawsze przypomina geometryczny okrąg. Ma jednak szereg cech, które pozwalają na prawidłowe rozpoznanie jej kształtu. To przede wszystkim:

  • łagodny kontur twarzy – brak ostrych rysów,
  • niezaznaczone łuki jarzmowe (kości policzkowe),
  • niewielki, zaokrąglony podbródek, 
  • niezarysowane kąty żuchwy,
  • okolice skroni i żuchwy – pełne i zaokrąglone.

Charakterystyczne są także proporcje twarzy okrągłej:

  • jej szerokość i długość są niemal równe (z uwagi na brak wyrazistych kątów twarz może wydawać się dość szeroka i krótka),
  • najszersza jest część środkowa (nosowa) twarzy, jednak zbliżoną miarę mają części górna (czołowa) i dolna (szczękowa),
  • czoło zwęża się ku górze, a podbródek – ku dołowi.

Twarze okrągłe: bardziej różnorodne, niż myślisz. Poznaj ich dwa podtypy

Z uwagi na naturalne różnice, jakie występują między ludźmi, każda twarz jest jedyna w swoim rodzaju. Dotyczy to, oczywiście, także twarzy okrągłej – jej charakterystyczne cechy u jednych są bardziej wyraźne, u innych zaś mniej. Z tego powodu można spotkać się z podziałem na dwa podtypy twarzy okrągłych.

Twarz okrągła pełna, krótka 

Okrągła twarz, która należy do tego podtypu, jest najbliższa okręgowi: ma niemal tę samą długość, co szerokość. Inne wyróżniające ją cechy to:

  • pełne, wydatne policzki,
  • głęboko osadzone oczy.

Jeśli masz twarz okrągłą pełną i krótką, podczas doboru okularów warto uzbroić się w cierpliwość  – trudność znalezienia właściwych oprawek wzrasta bowiem wraz z szerokością skroni (czyli środkowej części twarzy).

Oprawy okularowe BRENDEL eyewear
Oprawy okularowe HUMPHREY’S eyewear
Oprawy okularowe HUMPHREY’S eyewear

Twarz okrągła smukła 

Okrągła twarz reprezentująca podtyp drugi wydaje się smuklejsza od podtypu pierwszego – jej długość jest bowiem nieco większa niż szerokość. Można dostrzec także nieznacznie zaznaczone kości jarzmowe. Cechy te sprawiają, że do twarzy okrągłej smukłej przeważnie łatwiej dobrać okulary.

Okrągła twarz… ale czy na pewno? W sidłach własnych przekonań

Chociaż okrągła twarz zdaje się wyraźnie różnić od pozostałych kształtów twarzy, w rzeczywistości wiele osób mylnie rozpoznaje ją u siebie. Przyczyna pomyłek jest często banalna – tkwi w naszych przekonaniach na własny temat, nierzadko wywodzących się jeszcze z dzieciństwa. Jak to możliwe?

Otóż wiele osób przypisuje sobie okrągły kształt twarzy, ponieważ w przeszłości były pulchne bądź w młodości miały pyzatą buzię i pełne policzki. Z wiekiem ich twarz wysmukliła się, ale obraz własnej osoby pozostał taki sam – co do dziś wpływa na wybór m.in. okularów, fryzury czy makijażu.

Tymczasem kształt twarzy nie jest nam dany raz na zawsze – decyduje o nim bowiem nie tylko względnie stały kościec. Równie ważne są: mięśnie, podskórna tkanka tłuszczowa oraz skóra – których budowa i kondycja ulegają zmianom. Odpowiadają za to m.in. procesy rozwoju i starzenia organizmu, zaburzenia hormonalne, a także wzrost lub utrata wagi. Podczas określania swojego kształtu twarzy upewnij się zatem, czy obiektywne kryteria potwierdzają twoje osobiste sądy.

SPRAWDŹ TEŻ: Analiza kształtu twarzy to trudne zadanie. Zobacz, na co sama musiałam zwrócić uwagę

Sprawdź, jak wybrać odpowiednie oprawki 

Wiesz już, czym charakteryzuje się okrągły kształt twarzy. Teraz czeka nas wybór strategii, która pozwoli idealnie dobrać do niej okulary. Gotowa?

PRZECZYTAJ: Okulary do okrągłej twarzy. Jakie wybrać, by wywołać efekt wow?

Wpis powstał we współpracy z Eschenbach Optik Polen.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *