W poprzednim wpisie przedstawiłam charakterystyczne cechy okrągłej twarzy. Teraz podpowiem ci, jak prawidłowo dobrać do niej okulary. Przygotowałam też garść przydatnych trików – zarówno dla okularników, którzy lubią swój kształt twarzy, jak i dla tych, którzy wolą odwrócić od niego uwagę.
Zanim udamy się do salonu optycznego po okulary do okrągłej twarzy, warto zastanowić się i zapisać:
- co w swojej twarzy lubimy,
- co wolelibyśmy w niej zmienić.
Wyposażeni w tę wiedzę znacznie łatwiej wybierzemy właściwą strategię doboru – a do tego skrócimy czas poszukiwań odpowiedniego modelu oprawek.
Okrągła twarz a okulary. Mankamenty, które wolimy ukryć
Chociaż każdy typ urody ma swój urok, klientki i klienci o twarzy okrągłej mają często zastrzeżenia do niektórych jej atrybutów.
Na czele listy kłopotliwych cech znajduje się subiektywnie odczuwana wielkość twarzy, wynikająca z jej budowy. Wiele osób ma poczucie, że ich twarz jest szeroka i pełna. Z tego powodu najbardziej pożądane oprawki do twarzy okrągłej to te, które pozwolą na optyczne zmniejszenie i wyszczuplenie buzi. Jakie mamy zatem możliwości?
Dobór okularów. Jak wyszczuplić okrągłą twarz?
Prostym sposobem na to, by okrągła twarz wydała się smuklejsza, jest zakup okularów, które – jako charakterystyczne i dominujące akcesorium – intrygują i przyciągają uwagę. Najlepiej sprawdzą się:
- duże okulary – szerokość frontu powinna być maksymalnie zbliżona do szerokości skroni,
- okulary o wyrazistych ramkach – pod względem grubości lub/i kolorystyki.
SPRAWDŹ:
- Masywne okulary – nie tylko dla odważnych!
- Rebel look, czyli oprawki, które wyróżnią cię w miejskiej dżungli
Ciekawym rozwiązaniem są też oprawki o stosunkowo głębokim froncie – czyli takie, które wyróżniają się dość dużą odległością pomiędzy górną a dolną częścią ramki. Optymalnym wyborem będą:
- oprawki kwadratowe – sprawdzą się zarówno te, których linie są ostro cięte, jak i zaokrąglone,
- oprawki w kształcie odwróconego trapezu – dzięki optycznemu zaznaczeniu kości policzkowych przez pochyloną boczną ścianę oprawy, pozwolą doskonale wymodelować twarz.
Oprawy BRENDEL eyewear
Inne kształty opraw, które wyglądają korzystnie na twarzy okrągłej, to:
- oprawki typu kocie oczy – o optymalnie poprowadzonej linii dolnej (boczna linia okularów nie powinna być bardziej pochylona od tej podczas nakładania różu na policzki),
- oprawki o kształcie motylim,
- oprawki okrągłe ze spłaszczoną linią górną.
ZOBACZ:
- Okulary Pillow. Czarno-złota klasyka pełna temperamentu
- Różne oblicza Catwoman. Oprawki kocie w wielu odsłonach
Okulary do okrągłej twarzy. Co z efektem kontrastu?
Wśród użytkowników okularów pokutuje mit, który mówi, że okrągła twarz najlepiej prezentuje się w okularach o ostrych krawędziach, wyraźnie kontrastujących z krągłym konturem twarzy. Choć ta niepisana zasada cieszy się dużą popularnością, jestem zdania, że nie warto ślepo kierować się nią podczas zakupu okularów.
Jeśli w trakcie doboru otworzymy się na różne rozwiązania, szybko przekonamy się, że okrągły kształt twarzy równie korzystnie wygląda w okularach o miękkich, zaokrąglonych krawędziach. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować wielkość oprawki. Bez tego nawet najbardziej wymyślny, kanciasty kształt nie zapewni nam pożądanego efektu.
Okulary do okrągłej twarzy. Tego unikaj!
Chociaż kształt okularów do twarzy okrągłej jest kwestią drugorzędną, istnieją typy oprawek, których lepiej unikać. Są to:
- prostokąty – okulary tego typu mogą optycznie skrócić twarz i podkreślić jej szerokość,
- idealnie okrągłe oprawki, czyli geometryczne koła – okulary tego typu (w przeciwieństwie do opraw typu pantos, czyli okrągłych ze spłaszczoną linią górną) uwydatniają kształt i szerokość twarzy, co może (choć nie musi) wyglądać niekorzystnie.
Twarz okrągła, czyli przyjazna i wiecznie młoda. Możesz to wykorzystać!
Warto wiedzieć, że twarz okrągła – m.in. ze względu na brak surowego wyrazu i ostrych konturów – odbierana jest przez otoczenie jako przyjazna. Często wygląda też młodzieńczo, niezależnie od wieku; przypomina wszak proporcjami twarz dziecięcą.
Co ciekawe, niektóre z pań – wbrew złotym zasadom doboru – decydują się na podkreślenie tego efektu przy pomocy idealnie okrągłych oprawek. Wydaje się to ryzykowne, ale taka niepokorność może się opłacić – szczególnie jeśli lubimy eksperymenty, a reguły łamiemy w pełni świadomie.
Dlatego pamiętaj: oglądaj i mierz różne typy opraw – także te, które nie wydają się pasować do twarzy okrągłej. Czasem największych odkryć dokonujemy przez zupełny przypadek!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Twarz owalna. Jak dobrać do niej damskie okulary?
Wpis powstał we współpracy z Eschenbach Optik Polen.
Artykuł godny uwagi ponieważ zgadzam się z tym że kupując oprawki trzeba umiejętnie i z rozwagą szukać takiej którą założysz i będzie tak jakby była na twoim nosie od zawsze.