Okulary do twarzy prostokątnej. Proste triki, dzięki którym wysmuklisz buzię

Często spotykam się z opinią, że do twarzy prostokątnej powinno się dobierać okulary o kontrastujących z nią liniach i kształtach. Czy zaokrąglone modele opraw to zatem jedyny słuszny wybór? I jak — za pomocą ramek — odwrócić uwagę od mocno zaznaczonego kształtu twarzy? W poniższym tekście zebrałam dla ciebie przydatne informacje, które ułatwią ci wybór okularów dopasowanych do twoich potrzeb.

Jeśli masz prostokątną buzię i właśnie stoisz przed wyborem nowej pary okularów, w pierwszej kolejności zastanów się, na jakim efekcie najbardziej ci zależy. W przypadku kobiet nadrzędnym celem jest zazwyczaj nadanie subtelności konturowi twarzy. Można tego dokonać, stosując proste triki. 

Optyczne zmniejszenie twarzy prostokątnej

Twarz prostokątna jest dosyć szeroka, przez co wydaje się mocno zbudowana. W tym przypadku nieocenione są zabiegi, które optycznie ją zmniejszą

Zadowalający efekt możemy uzyskać dzięki odpowiedniej wielkości oprawy (niezależnie od jej kształtu). Zwróć uwagę, by oprawa była co najmniej tak szeroka, jak skroń. Możesz wykorzystać również grubsze ramki, które nieco zdominują buzię.

Optyczne skrócenie twarzy prostokątnej

W niektórych przypadkach, gdy buzia jest mocno wydłużona, możemy się pokusić o optyczne skrócenie jej za pomocą okularów. Zabiegi stylistyczne skupiają się tutaj głównie wokół wykorzystania poziomych linii w oprawie. Możemy także wybrać okulary z ciemnym lub grubszym dołem.

Optyczne zwężenie dolnej partii twarzy prostokątnej

Kobiety z twarzą na bazie prostokąta często dążą do optycznego wysmuklenia dolnej, szczękowej części buzi. Taki efekt pomogą nam uzyskać okulary o odpowiednim kształcie, wielkości i wykończeniu.

Idealne okulary do twarzy prostokątnej… Czyli jakie? 

Osobom o twarzy prostokątnej szczególnie polecam: 

  • oprawy okrągłe

Zaokrąglenia złagodzą rysy twarzy i dadzą wrażenie rozmycia i zwężenia żuchwy. Dobrym wyborem u pań z prostokątną twarzą będą pełne okrągłe oprawy.

  • oprawy typu kocie oko

Kształt tych opraw (szersza góra, węższy dół) odzwierciedla proporcje, do których dążymy. Zaokrąglenie dolnej części ramki złagodzi i zwęzi żuchwę. Warto jednak wybierać okulary o subtelnej budowie, bez mocnych wyciągnięć górnej linii, ponieważ nie potrzebujemy dodatkowego wydłużenia twarzy.

  • oprawy na bazie kwadratu ze złagodzonymi liniami

Ten typ opraw harmonijnie współgra z twarzą prostokątną. Umiejętnie poprowadzone linie boczne ramek mogą optycznie zwęzić żuchwę.

  • oprawy typu odwrócony trapez

Szersza góra i węższy dół o pochyłych bocznych ścianach oprawy sprawią, że twarz wyda się smuklejsza, a część szczękowa – węższa. Linie okularów mogą być lekko zaokrąglone.

  • oprawy typu aviator

Okulary tego typu harmonijnie dopełnią twarz i złagodzą linię żuchwy.

  • oprawy na bazie ośmio- i sześcioboków

Ten model odwróci uwagę od szerokiej żuchwy, ponieważ sama oprawa i jej liczne pochyłe ściany będą najszerszym miejscem na twarzy. Przy odpowiednio dobranej wielkości i szerokości ramki uzyskamy też efekt delikatnego skrócenia twarzy.

ZOBACZ TAKŻE: 

Twarz prostokątna i okulary. Tego unikaj!

Jeżeli twoja żuchwa zakończona jest ostro, a do tego mocno się odznacza, wystrzegaj się opraw opartych na geometrycznej formie koła z obniżoną linią zausznika (do ⅓ lub ½ wysokości tarczy). Taki model okularów może tworzyć olbrzymi kontrast pomiędzy linią żuchwy i linią oprawy. Uzyskasz przez to efekt odwrotny do zamierzonego – uwydatnienie kanciastości żuchwy. Lepsze będą okulary okrągłe ze spłaszczoną górą. 

Poza tym uważaj na: 

  • Zbyt małe, a zatem za ciasne okulary.
  • Pokrycie kątów oprawy z kątami żuchwy – nosząc takie okulary, dodatkowo wzmocnisz dolną partię twarzy. Zwróć uwagę na rozstaw dolnych kątów oprawy: powinny być węższe lub szersze niż kąty żuchwy. 
  • Wąskie prostokątne oprawy – są mało kobiece. W dodatku mogą mocno odmierzyć twarz, poszerzyć ją i wzmocnić kształt.

Poszukiwania okularów: czas start! 

Jak widać, osoby o prostokątnej buzi nie są skazane wyłącznie na zaokrąglone oprawy. Możesz śmiało sięgać także po modele oparte na geometrycznych liniach. Pamiętaj tylko o ważnych zasadach, o których wspomniałam wyżej.

Problemem może się natomiast okazać rozmiar. W związku z tym, że większość twarzy prostokątnych jest szeroka, standardowe rozmiary opraw mogą się okazać za małe. Niestety – szerokie ramki w damskim asortymencie salonów optycznych to wciąż produkty deficytowe. 

Ale nie zniechęcaj się! Odrobina chęci, wiedzy i czasu poświęconego na poszukiwania z pewnością zaprocentuje, a ty zyskasz perfekcyjną parę okularów — na długie lata.

Wpis powstał we współpracy z Eschenbach Optik Polen.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *