Okulary druciane. Stylowy powrót do korzeni

Nie tylko znawcy tematu wiedzą, że moda zatacza koło. Dana stylizacja przez pewien czas wpisuje się w światowe trendy, by ustąpić miejsca nowej, po czym – po dekadzie lub dwóch – wraca w tej samej lub nieco zmienionej formie. Podobnie jest w świecie okularów – choć obowiązują tu nieco inne zasady.

Moda w świecie optyki nie zmienia się tak szybko, jak w branży odzieżowej. Trendy, wprowadzane przez topowych projektantów i producentów okularów, utrzymują się często przez wiele lat. Wydawać by się mogło, że tak długi okres obowiązywania danych rozwiązań wyczerpuje ich funkcjonalność i sprawia, że nie wracają już na rynek. Nic bardziej mylnego! Świadczy o tym choćby niezwykle udany powrót popularnych przed laty „druciaków”.

Okulary druciane: cykliczne powroty z sentymentu

„Druciaki”, czyli okulary druciane (metalowe), znane są nam doskonale – to one wszak nawiązują do pierwowzoru współczesnych okularów, który pochodzi z XVIII wieku. Stylowe ramki tego typu nosił Benjamin Franklin, wybierały je nasze babcie, a nawet – my sami, jeszcze w latach 90. Kilkanaście lat temu ich miejsce zajęły wielobarwne okulary z tworzywa, które przebojem wdarły się na rynek optyczny. Choć oprawki metalowe przez niemal dwie dekady skazane były na niebyt, dziś – w odświeżonej, nowoczesnej formie – wróciły do łask i sięgnęły po palmę pierwszeństwa.

Osobiście bardzo lubię okulary metalowe o zaokrąglonym profilu – głównie dlatego, że są bardzo lekkie. Kiedy okulary towarzyszą nam przez cały dzień, ich niewielka waga i komfort użytkowania to niekwestionowany atut. Podobnie jak wiele innych osób, w okularach cenię też subtelność, dzięki której zgrabnie podkreślają one urodę użytkownika. Delikatne okulary zapewniają spójny look, nie przytłaczają i nie zasłaniają twarzy. Tego efektu oczekują szczególnie kobiety, ale atrakcyjnie wyglądają w nich także mężczyźni

Minimalizm w wersji kobiecej. Okulary druciane, które skradną ci serce

„Druciaki”, czyli okulary druciane, weszły na rynek z rozmachem, zagarniając wszystkie formy i kolory. Dziś możemy je znaleźć w niemal każdym kształcie i stylu: w postaci drobnych i średnich ramek, a także w wersji oversize. Dla wymagających użytkowników, którzy stawiają na indywidualizm i ciekawe detale, opracowano nawet modele z przyciągającym wzrok detalem z tworzywa.

Wśród tych różnorodnych rozwiązań możemy dostrzec zarówno wyraźne wpływy stylu lat 60., jak i pomysły świeże, przyciągające innowacyjnością, której próżno szukać w minionych dekadach. Mnie szczególnie ujęły dwa modele okularów drucianych: od marek HUMPHREY’S eyewear i TITANFLEX.

Pierwsze z nich charakteryzują się zgrabnym kształtem (odwrócony trapez) i przyciągającą wzrok kolorystyką. Mimo że są proste, mają niezwykle dużo uroku. Ich subtelny, kobiecy kształt podkreśla oczy i współgra z różnorodnymi stylami.

Okulary druciane HUMPHREY’S eyewear, które prezentuję na zdjęciach, mają dość mały rozmiar, ale nie zaburzają proporcji twarzy. Sprawdzą się więc nie tylko u osób o drobnej budowie twarzy.

Oprawki druciane

Okulary druciane

Okulary druciane

Okulary druciane

Okulary druciane

Oprawki HUMPHREY’S eyewear

Okulary druciane TITANFLEX: światowy fenomen w morskich barwach

Drugi model okularów drucianych, który mnie ujął, pochodzi z nowej kolekcji marki TITANFLEX. Oprawki te mogą początkowo wywołać w was mieszane uczucia – drobne owale nie przyjęły się jeszcze na naszych ulicach. Warto jednak wiedzieć, że poza granicami Polski spotkały się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem, a zainteresowanie nimi z dnia na dzień rośnie.

Tym, co wyróżnia wybrane przeze mnie okulary druciane TITANFLEX, jest nie tylko kształt, ale też niespotykany turkusowy odcień. Co ciekawe, oprawa – choć dość wąska – nie zawęża znacząco pola widzenia, a komfort jej użytkowania jest wysoki.

Warto podkreślić też, że druciane ramki od TITANFLEX bazują na fizjologicznej budowie oka. Dzięki temu będą wyglądać świetnie zarówno na twarzy męskiej, jak i damskiej.

Oprawki TITANFLEX

Titanflex model 820721

Oprawki druciane TITANFLEX

Oprawki TITANFLEX

Okulary druciane

Oprawki TITANFLEX (model 820721 kolor 70)

Okulary druciane. O tym musisz pamiętać, zanim dokonasz wyboru

Mimo że w Polsce oprawy tego typu dopiero zyskują na popularności, na świecie są już absolutnym hitem. Jeśli lubisz wyznaczać trendy i podobają ci się okulary druciane, to idealny moment na ich zakup.

Zanim jednak zdecydujesz się na okulary druciane, pamiętaj, by ostateczny wybór odpowiadał twojej wadzie wzroku. Musisz wiedzieć, że w przypadku opraw o dużej tarczy nie zawsze możliwa jest odpowiednia korekcja soczewką minusową o wyższych wartościach. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na okulary nieco mniejsze – jak te, które pokazałam na zdjęciach.

Dobierając okulary druciane, skonsultuj się zawsze ze swoim optykiem. Wówczas łatwiej znajdziesz oprawki dopasowane do swojej wady i unikniesz rozczarowania.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.