Okulary męskie do owalnej twarzy. 3 żelazne zasady, które ułatwią ci dobór

Regularne rysy, prawidłowe proporcje, symetria – mężczyźni o twarzy owalnej uważani są za szczęściarzy, którym pasuje niemal każdy typ okularów. Choć jest w tym wiele prawdy, sekret spójnego wizerunku tkwi w wyborze modelu, który współgra z indywidualnym stylem i osobowością. Jak tego dokonać? Poznaj zasady, dzięki którym bez trudu dobierzesz odpowiednie okulary męskie do owalnej twarzy.

Twarz owalna ma charakterystyczne rysy: jest regularna, symetryczna i przyjemna w odbiorze, dzięki czemu właściwie prezentuje się na niej wiele typów opraw. Mimo to część klientów ma problem z rozpoznaniem swojego kształtu twarzy, co przekłada się na trudności w doborze okularów.

Twarz owalna – budowa. Czy wiesz, czym się charakteryzuje?

Jeśli nie masz pewności, czy twoja twarz jest owalna, na początku upewnij się, czy w jej obrysie dominują krągłości. Inne charakterystyczne cechy owalnej twarzy to:

 • długość twarzy jest o ok. 30% większa niż szerokość,
 • najszerszym miejscem jest część środkowo-nosowa,
 • część czołowa i część szczękowa twarzy mają zbliżoną szerokość,
 • czoło średnio szerokie, zwężające się nieznacznie ku górze,
 • łuki jarzmowe rozstawione średnio szeroko i lekko zaznaczone,
 • broda wyraźnie zwęża się ku podstawie i jest zaokrąglona,
 • żuchwa nieznacznie zaznaczona.
Twarz owalna męska
Twarz owalna

Warto wiedzieć, że powyższe cechy charakteryzują owalną twarz zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mimo to wybór odpowiednich okularów w obu tych przypadkach wygląda nieco inaczej – co innego uważa się bowiem za atrakcyjne u pań, a co innego u panów.

Okulary męskie do owalnej twarzy. Na co zwrócić uwagę przy doborze?

Twarz owalna stanowi doskonałą bazę dla wielu typów oprawek – zarówno klasycznych, jak i tych o bardziej fantazyjnych kształtach. Podstawowym kryterium doboru okularów męskich do owalnej twarzy są potrzeby użytkownika.

Gdy wybierasz nowe oprawki, upewnij się, że model, którego zakup rozważasz, będzie odpowiedni do twojej wady wzroku. Pamiętaj, że rodzaj i wartości soczewek okularowych mają istotny wpływ na ostateczny wygląd okularów.

Następnie zastanów się, na jakim wizerunku ci zależy. Okulary – jako akcesorium zdobiące twarz – znacząco wpływają na to, jak jesteś postrzegany. Dobierając ich kształt, wykończenie i kolor, nie powinieneś zdawać się na przypadek. Zadbaj o to, by oprawki były spójne z twoją osobowością, stylem życia, a nawet rodzajem wykonywanej pracy.

Nie mniej ważne są indywidualne preferencje dotyczące fizjonomii. Nim wybierzesz okulary męskie do owalnej twarzy, zastanów się, co chcesz podkreślić w swoim wyglądzie, a co ewentualnie zatuszować. Możesz zdecydować się na:

 • efekt kontrastu – zapewnią go oprawki o liniach ciętych: z frontem w kształcie prostokąta, kwadratu lub fantazyjnych wielokątów,
 • efekt harmonii – okulary o zaokrąglonych liniach: okrągłe, owalne.
Oprawki męskie Solano S60011A pasujące do twarzy owalnej
Oprawki Solano model S60011A

Okulary męskie do owalnej twarzy: kontrast czy harmonia?

Z badań nad atrakcyjnością twarzy wynika m.in., że pożądanym atrybutem twarzy męskiej jest rozbudowana żuchwa. Jeśli zależy ci na takim efekcie, najłatwiej uzyskasz go, wybierając okulary męskie na bazie prostokąta lub kwadratu (szczególnie o mocnym, grubym froncie). Kąty w takich oprawach, zawarte pomiędzy ich liniami: poziomą i pionową, optycznie zmienią wówczas proporcje twarzy na bardziej surowe, a żuchwa wyda się szersza.

Jeśli preferujesz harmonijne połączenia, możesz zdecydować się na okulary okrągłe. Ten uwielbiany na całym świecie kształt nie traci na popularności, a producenci opraw wciąż poszerzają swój asortyment. Możesz zainspirować się modą lat 30. lub 60. i wybrać okrągłe oprawki druciane. Miłośnicy tego kształtu okularów mają do dyspozycji zarówno klasyczne koło (à la John Lennon czy Harry Potter), wersje ze spłaszczoną górną linią oprawy, jak i awangardowe formy. Niezależnie od wybranej wersji, okrąglaki pozwolą uzyskać intrygujący, harmonijny wizerunek. Będą doskonałe dla niepoprawnych optymistów.

Sam kształt to jednak nie wszystko – równie ważne dla rezultatu doboru okularów męskich do owalnej twarzy są: grubość oprawy, kolor, detale i materiały, z których ją wykonano. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jak czujesz się w różnorodnych modelach okularów.

Męskie oprawki Solano S20366C
Oprawy okularowe Solano model S20366C
Oprawki męskie Solano S10283A to propozycja dla twarzy owalnej
Oprawki męskie Solano S10283A
Okulary męskie Solano S20485 B - inspiracja dla twarzy owalnej
Oprawki Solano S20485B

Okulary męskie do owalnej twarzy. Zainspiruj się!

Pamiętaj: definicji męskości jest tyle, ilu mężczyzn; zdecyduj się więc na rozwiązanie, które jest spójne z twoim stylem i wizją siebie. Skup się na wygodzie i funkcjonalności oprawek oraz upewnij się, że umożliwiają one montaż soczewek korekcyjnych odpowiednich do twojej wady wzroku. Dzięki temu zyskasz spójny i profesjonalny wizerunek, który doda ci pewności siebie.
Potrzebujesz inspiracji? Poniżej znajdziesz przykłady różnorodnych modeli oprawek męskich, które współgrają z twarzą owalną.


Oprawki męskie Solano pasujące do owalnej twarzy
Oprawki Solano model S20398 B
Oprawki Solano model S20398B
Solano model S10284C

Oprawy okularowe Solano model S20349C

2 komentarze

 1. jerzy 1 października, 2019 w 11:57 am

  autor to zapewne dystrybutor Solano

 2. emil 3 października, 2021 w 6:42 am

  nie skąd ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *