Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie jest wcale łatwy. Aby ustrzec się przed nieudanym zakupem, przede wszystkim unikaj przypadkowych miejsc sprzedaży – takich jak uliczne stragany, bazary czy sklepy odzieżowe. Choć oferowane tam okulary przeciwsłoneczne mogą zachwycać różnorodnością stylów, feerią barw i bardzo atrakcyjną ceną, mało prawdopodobne jest, by zapewniły ci odpowiednią ochronę.
Kupując okulary przeciwsłoneczne, przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy ich soczewki mają wymagane certyfikaty. Zadaniem soczewki przeciwsłonecznej jest redukcja nadmiernej jasności (optymalny stopień przyciemnienia to 75-85%) oraz ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. Niezbędny do tego jest filtr UV400. Liczba ta odnosi się do maksymalnej długości blokowanych fal promieniowania ultrafioletowego (400 nm) i oznacza, że oczy będą odpowiednio chronione przed wszystkimi jego zakresami.
Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne mogą mieć soczewki z polaryzacją, która redukuje szkodliwe działanie światła odbitego od powierzchni gładkich oraz podnosi kontrast. Powinni się na nie zdecydować przede wszystkim:
- miłośnicy turystyki górskiej,
- kierowcy,
- żeglarze,
- osoby często przebywające w pełnym słońcu.
O tym, czy dane okulary mają polaryzację, informuje oznaczenie na zauszniku lub na tarczy soczewki (grawer polarized lub odpowiednia naklejka).
Stylowy dodatek. Trzy wiosenno-letnie trendy w świecie okularów przeciwsłonecznych
W wyborze stylu i fasonu okularów przeciwsłonecznych ogranicza cię dziś właściwie tylko wyobraźnia. Możesz pozwolić sobie na czyste szaleństwo lub postawić na zachowawczość i wybrać ponadczasową klasykę. Pamiętaj jednak, by tarcza była dostatecznie duża – wówczas okulary lepiej ochronią twoje oczy przed słońcem.
Ciekawym trendem, który obowiązuje w tym sezonie, są soczewki dwubarwne. Stopień ich przyciemnienia jest zwykle niewielki – wynosi od ok. 17 do 46%. Oznacza to, że nie sprawdzą się w pełnym słońcu, ale w pogodne, nieupalne dni mogą być doskonałym dodatkiem do stylizacji. Szczególnie, że patrzenie przez nie to prawdziwa przyjemność – soczewki tego typu są często bardzo wysokiej jakości. A czyż świat nie jest piękniejszy, gdy spojrzy się na niego przez różowe (lub zielone) okulary? 🙂
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się też okulary przeciwsłoneczne z powłoką lustrzaną. Choć wyglądają efektownie i pozwalają w pełni skryć się przed wścibskimi spojrzeniami, mają też pewne wady – są bardzo podatne na zarysowania.
Ciekawostkę stanowi fakt, że w nowych trendach znalazło się miejsce na wąskie okulary przeciwsłoneczne. Nie podejrzewam jednak, by miały one na długo zagościć w salonach optycznych. Szczególnie, że ochrona wzroku nie wydaje się ich domyślną funkcją – nawet na wybiegach noszone są zwykle… opuszczone na środek nosa.
Postaw na funkcjonalność
Pamiętaj, że wybór właściwych okularów przeciwsłonecznych to ważna sprawa, dlatego nie narażaj wzroku i nie zdawaj się na ślepy los. Nie warto również podążać za każdą modą, jeśli nie idzie za nią funkcjonalność i ochrona wzroku. Szczególnie, że wschodzące trendy często wiążą się z najwyższą ceną – a okulary przeciwsłoneczne są przecież jednym z najczęściej gubionych i niszczonych dodatków. Nie musisz wydawać na nie fortuny. Zadbaj jednak o to, by były solidne i wygodne, a ich soczewki miały odpowiednią jakość i niezbędne certyfikaty.
Okulary przeciwsłoneczne 2018. Poznaj najmodniejsze modele damskie i męskie
Oferta damskich i męskich okularów przeciwsłonecznych na 2018 rok jest naprawdę bogata. Nie wiesz, co z niej wybrać? Mam dla ciebie kilka propozycji.
Damskie okulary przeciwsłoneczne na 2018 rok: lustrzanki, pastele i wzory zwierzęce
Oprawki lustrzane na dobre rozgościły się w światowych trendach. W tym sezonie warto postawić na powłokę lustrzaną w odcieniu złotym, cielistym lub srebrnym. Jeśli zdecydujesz się, by uzupełnić ją oprawą transparentną z perłowym połyskiem, z pewnością wyróżnisz się z tłumu.
HUMPHREY’S model 588102 kolor 80
Wielokolorowe oprawy o intrygujących, ostrych kształtach będą hitem nadchodzącego lata. Dzięki bogatej ofercie kolor ramek z łatwością dopasujesz do własnych preferencji.
HUMPHREY’S model 588113 kolor 70
Minimalizm ze szczyptą futuryzmu – to ciekawe zestawienie wkracza przebojem na rynek optyczny.
HUMPHREY’S model 588125 kolor 10
Lubisz drapieżne kształty i zwierzęce wzory? W tym sezonie będziesz mieć z czego wybierać!
Brendel model 906048 kolor 60
Mocno zabudowane oprawy w pastelowych barwach, a do tego efektowny, niebanalny print – taką alternatywę dla stylowej klasyki proponuje w tym sezonie wielu producentów.
Brendel model 906120 kolor 50
Uwielbiasz subtelne krągłości? Wybierz ten kobiecy kształt na tegoroczne lato, a z pewnością doda elegancji wielu twoim codziennym stylizacjom.
Brendel model 906124 kolor 60
Męskie okulary przeciwsłoneczne na 2018 rok. Powrót stylu retro i opraw clubmaster
W sezonie letnim królować będą okulary przeciwsłoneczne o uniwersalnych, geometrycznych kształtach. Wybór jest imponujący – bez trudu dopasujesz styl i kolorystykę, w której czujesz się najlepiej.
Marc O’Polo model 506136 kolor 16
TITANFLEX model 824097 kolor 37
TITANFLEX model 824099 kolor 30
Lubisz majsterkować? Teraz możesz pokazać to za pomocą opraw! W salonach optycznych znajdziesz okulary przeciwsłoneczne o transparentnej ramie, których modernistyczny sznyt zdradza fascynację techniką.
HUMPHREY’S model 588121 kolor 50
Dla wszystkich miłośników dużych i małych kółek producenci przygotowali szeroki wybór niebanalnych opraw okrągłych. W tym sezonie warto zestawić je też z barwnym detalem.
HUMPHREY’S model 588117 kolor 70
Klasyka, w której przed laty zakochał się cały świat, w tym sezonie nadal obowiązuje. Okulary typu aviator pozwolą ci na szereg eksperymentów – możesz wybrać soczewki klasyczne lub lustrzane, a nawet zdecydować się na nieco zmodyfikowany kształt.
HUMPHREY’S model 585235 kolor 20
Na tegoroczne lato szykuje się też wielki powrót opraw typu clubmaster. Za najciekawszym modelem warto rozejrzeć się już dziś – wybór może się szybko zmniejszyć!
TITANFLEX model 824044 kolor 10
Zobacz też, co z bogatej oferty okularów przeciwsłonecznych wybrałam dla siebie
Wyrafinowana, nieco drapieżna forma i szlachetnie złota kolorystyka – to propozycja dla pań, które cenią design najwyższej próby. Okulary przeciwsłoneczne HUMPHREY’S model 588123 kolor 25
Ten klasyczny model w smukłym i pełnym harmonii wydaniu dopasuje się do każdej stylizacji, a gradalna soczewka nada twarzy lekkości. Okulary przeciwsłoneczne Brendel model 906114 kolor 10
Szczotkowane srebro i okrągła tarcza to doskonały wybór dla tych, którzy cenią minimalizm i surowe formy. Okulary przeciwsłoneczne HUMPHREY’S model 585234 kolor 30
Jeśli uwielbiasz krwistą czerwień, ta oprawa z pewnością cię zachwyci! Perfekcyjny kształt i urokliwe detale sprawią, że przyciągniesz niejedno spojrzenie. Okulary przeciwsłoneczne HUMPHREY’S model 588116 kolor 50
Który z tegorocznych trendów jest ci najbliższy?
W dzisiejszych czasach nawet najtańsze okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed UV ze względu na sam materiał ich soczewek…także proszę nie wprowadzać w błąd.
Stwierdzenie, że nawet najtańsze okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym ze względu na sam materiał soczewek, to zbyt duże uogólnienie. Różne materiały (np. szkło, folia, poliwęglan, CR 39 itd.) mają różną zdolność blokowania UV. Przykładowo: szyba w samochodzie czy standardowa biała soczewka korekcyjna częściowo odbijają i pochłaniają UV, ale nie w 100%, zatem nasze oczy nie są zabezpieczone przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB w pełnym jego zakresie.
Ja nie polecam nikomu wątpliwej jakości okularów, jeżeli zastosowane w nich soczewki nie mają stosownych atestów i certyfikatów, nie spełniają przyjętych standardów i nie zostały poddane badaniom pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia (w tym pod kątem ewentualnych szczątkowych mocy czy aberracji). Pamiętajmy, że oko posiada wiele mechanizmów obronnych przeciwko nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV – jedną z nich jest zwężenie źrenic. Mechanizm ten nie działa prawidłowo, gdy jest oszukiwany przez przyciemnioną soczewkę. Dlatego kiedy używamy okularów, które niewystarczająco zatrzymują promieniowanie UVA i UVB, możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Nie rozumiem analogii między okularami p.słonecznymi a szybą i białą soczewką korekcyjną. Ponad 90% okularów p.słonecznych dostępnych w supermarketach i sklepach modowych ma soczewki z poliwęglanu lub innych materiałów o wysokim współczynniku załamania dlatego mitem jest, że nie chronią przed UV…