Okulary przeciwsłoneczne: 3 złote zasady doboru

Dłuższe dni i rozlewające się po ulicach promienie wiosennego słońca przypominają o niezbędnym dodatku nadchodzącego sezonu: okularach przeciwsłonecznych. Choć salony optyczne kuszą fantazyjnymi fasonami barwnych ramek, pamiętaj, że okulary to nie tylko estetyka. Niezwykle ważne jest, by właściwie dopasować je do twarzy i upewnić się, że chronią twój wzrok. Jak to zrobić? Poznaj 3 zasady, które ułatwią ci poszukiwania idealnego modelu!

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób umawia się ze mną na dobór okularów przeciwsłonecznych. Bardzo cieszy mnie ta rosnąca świadomość – to, jak okulary przeciwsłoneczne leżą na nosie i przylegają do kości czołowej, ma bowiem ogromne znaczenie dla ochrony wzroku. Nie mniej ważna dla zdrowia oczu jest jakość soczewek. Ale dla codziennego komfortu i dobrego samopoczucia potrzebujemy też efektu wow. Jak to pogodzić? Przeczytaj!

Dopasowane okulary przeciwsłoneczne: tarcza dla oczu

Niezależnie od tego, czy szukasz okularów przeciwsłonecznych dostosowanych do montażu barwionej soczewki korekcyjnej, czy klasycznych przyciemnionych zerówek, sprawdź, jak dany model leży na twojej twarzy. Nie zapominaj, że oprawa przeciwsłoneczna stanowi pierwszą barierę mechaniczną, która osłania cię przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jest twoją tarczą − im lepiej dopasowana, tym skuteczniej dba o wzrok i okolice oczu.

Upewnij się, że w wybranych ramkach jest jak najmniej szczelin, przez które promienie słoneczne mogłyby dotrzeć do twojej źrenicy. Sprawdź także, czy górna linia oprawy przylega do linii kości czołowej. Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie się z nią stykała, ale by ładnie do niej dochodziła.

Dla lepszej ochrony wzroku zadbaj o to, by okulary przeciwsłoneczne były większe niż okulary korekcyjne. To ważne także dla wrażliwej skóry wokół oczu, którą okulary przeciwsłoneczne chronią przed podrażnieniami. Dobierając oprawki, uważaj, by nie zaburzyć proporcji twarzy. Unikaj oprawek, których dolna krawędź znajduje się niżej niż linia skrzydełek nosa. Upewnij się też, że okulary nie wykraczają poza owal twarzy – zwłaszcza jeśli jest ona drobna.

Soczewki przeciwsłoneczne dobrej jakości: czyli jakie?

Gdy wybierzesz już właściwy kształt i rozmiar oprawy, zadbaj o jakość soczewek. To bardzo ważne również w gotowych okularach przeciwsłonecznych. Choć w ich przypadku nie masz wpływu na to, jaki rodzaj soczewki zostanie zamontowany przez producenta, możesz upewnić się, że zastosowane rozwiązania są korzystne dla twojego wzroku.

Sam temat soczewek przeciwsłonecznych jest bardzo szeroki. Często pytacie mnie o to, jakich produktów unikać i czy za ceną zawsze idzie jakość okularów. Obiecuję, że w najbliższym czasie pojawi się osobny wpis blogowy na ten temat. Tymczasem przedstawię najważniejsze kwestie związane z soczewkami przeciwsłonecznymi.

O tym warto wiedzieć:

  • Soczewki przeciwsłoneczne muszą posiadać odpowiednie filtry UV.

Zgodnie z dyrektywami unijnymi wszystkie wprowadzone do obrotu handlowego okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać normy w zakresie ochrony wzroku przed promieniowaniem UV. Warto jednak wystrzegać się produktów z niepewnego źródła. Lepiej – dla pewności – kupować okulary tylko w salonach optycznych i sprawdzonych miejscach dystrybucji.

  • Jest kilka kategorii i kolorów barwienia soczewek w okularach przeciwsłonecznych.

Najbardziej optymalną kategorią barwienia soczewki, która sprawdzi się w większości codziennych zastosowań, jest kategoria III. Trudniej wskazać uniwersalny kolor barwienia soczewek. W gotowych okularach przeciwsłonecznych stosowane są rozmaite odcienie. Choć wybór jest bardzo szeroki, nie wszystkie barwienia są dla każdego. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, w których odcieniach czujesz się najlepiej. Jeśli wiesz z doświadczenia, że dany kolor soczewek nie zapewnia ci komfortu, przetestuj inny.

  • W większości gotowych okularów przeciwsłonecznych stosowany jest filtr polaryzacyjny.

Filtr polaryzacyjny, niwelując odbicia światła powstające na gładkich powierzchniach, chroni nasz wzrok przed szkodliwymi, rażącymi odblaskami i zwiększa kontrast widzenia. Efekt ten doceni większość użytkowników okularów przeciwsłonecznych. Twórcą filtra polaryzacyjnego, czyli tzw. polaroidu, była marka Polaroid, znana z wysokiej jakości soczewek stosowanych w swoich okularach przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne 2019: styl, który nie przemija

Wybierając nowe okulary przeciwsłoneczne, wiele osób kieruje się również światowymi trendami. Jakie okulary przeciwsłoneczne będą zatem hitem 2019 roku? Na wybiegach królują obecnie okulary bezramkowe, a także awangardowe, geometryczne formy. Ale wielu rozwiązaniom niestraszne są przemijające mody. Niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż klasyczne aviatory, lenonki w odświeżonej wersji i okulary przeciwsłoneczne oversize.

Pamiętaj jednak, że kształt i rozmiar oprawek, na które się zdecydujesz, powinien być dopasowany do twojej twarzy i indywidualnych potrzeb. Postaw przede wszystkim na komfort i spójność stylu.
Bezpiecznym wyborem dla osób, które cenią ponadczasowe rozwiązania i klasyczną elegancję, będą stylowe okulary przeciwsłoneczne Polaroid. Subtelny, kobiecy kształt ramek i ich elegancka czerń z pewnością zadadzą szyku niejednej stylizacji – bez względu na obowiązujące trendy. W końcu efekt wow można uzyskać na wiele sposobów!

Okulary przeciwsłoneczne Polaroid Eyewear model PLD 6058/S PJP c3

Okulary przeciwsłoneczne Polaroid Eyewear PLD 4065/S 807WJ

Polaroid Eyewear model PLD 4054/s 205 M9

1 komentarz

  1. Pingback: Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Jak dobrać do nich oprawki i barwione soczewki korekcyjne?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *