Sport i okulary: połączenie idealne!

Parowanie szkieł, zsuwające się oprawki, ograniczone pole widzenia – to jedne z wielu problemów, z którymi mierzą się aktywni fizycznie użytkownicy okularów. Czy uprawiając sport, zmuszeni jesteśmy zatem do kompromisów? Nie! O tym, jak w prosty sposób zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas treningów, dowiecie się z projektu “Widzę się w sporcie”, któremu mam przyjemność patronować.

Akcja “Widzę się w sporcie”, której organizatorem jest Hayne Polska, ma na celu promowanie bezpieczeństwa wzroku podczas szeroko rozumianej aktywności fizycznej. To niezwykle ważny temat – choć wciąż rzadko podejmowany w przestrzeni publicznej.

Zadbaj o ochronę wzroku. Kontuzje mogą przydarzyć się każdemu

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o kampanii „Widzę się w sporcie”, od razu przyszedł mi na myśl Karol Bielecki – jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy ręcznych. On na boisku zostawił coś więcej niż poświęcenie i zaangażowanie. W 2010 roku, gdy miał 28 lat, podczas meczu towarzyskiego z Chorwacją został przypadkowo uderzony przez zawodnika drużyny przeciwnej, wskutek czego stracił lewe oko. Pomimo tych dramatycznych wydarzeń Bielecki nie poddał się. Przez wiele lat grał nadal – jednak już zawsze w ochronnych okularach sportowych.

Myślisz, że ciebie taka sytuacja nie może spotkać? Każdy tak sądzi. Ale kontuzje zdarzają się częściej, niż się wydaje. Sam zobacz, a przekonasz się, że profesjonalne okulary sportowe to nie zbyteczny gadżet.

Okulary sportowe Progear EYEGUARD

Okulary sportowe i okulary sportowe korekcyjne: jak działają?

Noszenie okularów sportowych gwarantuje skuteczną ochronę oczu podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych. Mowa tu zarówno o sportach, które niosą wysokie ryzyko kontuzji, jak i tych pozornie bezpiecznych. Więcej o dyscyplinach generujących zagrożenie dla wzroku przeczytasz tu.

Warto pamiętać, że zwykłe okulary korekcyjne nie chronią oczu podczas uprawiania sportu. Co więcej, użytkowanie ich podczas niektórych ćwiczeń i treningów naraża cię na dyskomfort, a nawet istotne niebezpieczeństwo. Aby zapobiec groźnym urazom, a przy tym nie tracić ostrości widzenia, warto wybrać okulary sportowe korekcyjne. Do montażu soczewek korekcyjnych przystosowana jest większość profesjonalnych okularów sportowych.

Okulary sportowe (korekcyjne i bez korekcji) zapewniają też komfort użytkowania. Specjalistyczne oprawy sportowe zaprojektowano tak, by pozostawały na swoim miejscu nawet podczas pełnych dynamizmu dyscyplin sportowych. Dzięki temu zawsze masz pewność, że oprawa nie spadnie i nie zsunie się z nosa. Możesz w 100% oddać się przyjemności uprawiania sportu i poprawianiu osiągnięć. O wpływie okularów sportowych na poprawę wyników w sporcie przeczytasz tutaj.

Okulary sportowe: damskie, męskie i dla dzieci

Zakup okularów sportowych powinien rozważyć każdy, kto uprawia sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Zapewni to ochronę oczu przed urazem i – w razie potrzeby – korekcję wady wzroku. Okulary sportowe będą zatem przydatne podczas kontuzjogennych rozgrywek zespołowych, tenisa, jazdy na rolkach i innych form aktywnego wypoczynku. Sama z okularów sportowych z korekcją korzystam od dawna podczas pływania. Jestem z nich bardzo zadowolona. Ostatnio postanowiłam przetestować również okulary Sziols sports glasses i Progear Eyeguard. Co z tego wyszło, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Okulary sportowe Sziols

Okulary sportowe Sziols sports glasses

Pamiętaj jednak, że okulary sportowe przeznaczone są nie tylko dla dorosłych. Równie użyteczne (a często wręcz niezbędne) będą dla dzieci i młodzieży – np. w trakcie lekcji WF-u. Warto przy tym podkreślić, że zakup okularów sportowych to inwestycja na lata. Oprawy tego typu są wytrzymałe, bezpieczne, a dodatkowo – dzięki specjalnej budowie – przez pewien czas będą “rosły” razem z dzieckiem.

Okulary sportowe dla dzieci

Okulary sportowe dla dzieci Progear Eyeguard

Okulary sportowe – jak je dobrać?

Prawidłowy dobór okularów sportowych jest kluczowy, by spełniały one swoje podstawowe funkcje. Dobre dopasowanie zapewni wygodę i stabilne ułożenie na twarzy, ale przede wszystkim ochronę – podczas uderzenia czy upadku. Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Wybierając okulary sportowe, zadbaj o to, by:

1. Współgrały z linią czoła i oczodołów oraz z łukiem kości jarzmowej.

To nieco inna forma ułożenia niż w przypadku zwykłych okularów. W okularach sportowych cała linia oprawy, wsparta na nosie i skroni, dość ściśle przylega do twarzy – z zachowaniem minimalnego rozszczelnienia. Pozwala to komfortowo użytkować okulary, minimalizując przy tym ryzyko zaparowania soczewek.

Wybierz model, który najlepiej leży na twarzy, nie uciska ani nie uwiera. Okulary sportowe dostępne są w różnych rozmiarach – sprawdź, który z nich będzie dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj też, że front oprawy sportowej powinien mieścić się między łukami brwiowymi (od góry) a łukami kości jarzmowej (od dołu).

2. Stabilnie leżały na nosie.

Wkładka nosowa jest elementem wykonanym z gumy, który gładko i miękko układa się na nosie. Dobierając okulary sportowe, zadbaj o właściwe dopasowanie grubości tej wkładki – tak, aby jak najlepiej leżała na nosie.

3. Swobodnie przylegały do skroni, nie uciskając jej zanadto.

Możesz wybrać okulary sportowe:

  • z zausznikami i gumką,
  • bez zauszników – na samej gumce.

Drugi wariant doskonale sprawdzi się przy aktywności wymagającej założenia kasku. Gumka jest stabilna i regulowana; pamiętaj, by zawsze dobrze dopasować ją do głowy.

4. Wykonać test poprawności doboru.

Po pierwszych przymiarkach, wybrawszy rozmiar i model, wykonaj test sprawdzający poprawność doboru. Jak to zrobić? Załóż oprawę sportową i spróbuj docisnąć ją do twarzy z różnych stron: od dołu, od góry, na nosie i z boku. Naciskaj te miejsca punktowo – palcem i całą dłonią – i upewnij się, że przy każdej takiej próbie twoje oczy są właściwie chronione.

Jeśli okulary sportowe dobrze przylegają, trzymają się stabilnie oraz są odpowiednie rozmiarowo (ani za duże, ani za małe), mamy sukces! Tak dobrane okulary sportowe powinny bardzo dobrze spełniać swoją funkcję podczas uprawiania sportu.

Okulary sportowe – stylowy niezbędnik treningowego outfitu

Wydaje ci się, że okulary sportowe są nieatrakcyjne? Nic bardziej mylnego! Jeżeli poprzez dodatki lubisz wyrażać siebie, masz pole do popisu. Profesjonalne okulary sportowe są dostępne w wielu modnych kolorach, które dostosują się do twojej sportowej stylizacji. Jak ci się podoba moja?

Okulary sportowe Progear EYEGUARD

Co jednak istotne, okulary sportowe, które widzicie na zdjęciach, nie tylko świetnie wyglądają, ale też doskonale sprawdzają się w ekstremalnych warunkach. Wypróbowałam je podczas wymagających ćwiczeń, które byłyby ryzykowne w tradycyjnych oprawkach. Biegałam, skakałam, boksowałam, stałam na rękach – i z pełnym przekonaniem stwierdzam, że bezpieczeństwo i wytrzymałość tych opraw są na najwyższym poziomie.

Okulary sportowe

Okulary sportowe Progear EYEGUARD

Trening ogólnorozwojowy z elementami boksu

Trening ogólnorozwojowy z elementami boksu, na którym miałam przyjemność testować okulary sportowe, odbył się w klubie K-1 Boks w Krakowie pod czujnym okiem Tomasza Mamulskiego – zdobywcy V stopnia mistrzowskiego w kickboxingu. Tomasz to miłośnik i pasjonat sportów walki. Jest również trenerem Kadry Narodowej Polskiego Związku Kickboxingu oraz wykładowcą i szkoleniowcem kadr trenerskich tej organizacji. Od 11 lat nagradzany przez Ministerstwo Sportu za swoje osiągnięcia w pracy szkoleniowej. W 2017 roku został uhonorowany tytułem Trenera Roku. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas i udostępnienie klubu na czas treningu!

1 komentarz

  1. Pingback: Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Oto 4 sprawdzone sposoby

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *