Rebel look, czyli oprawki, które wyróżnią cię w miejskiej dżungli

Współczesna moda sprzyja wyrażaniu siebie. Możesz wybrać to, w czym czujesz się dobrze, i dowolnie łączyć różne, nawet bardzo odległe style. Zestawienie: marynarka i trampki nikogo już nie dziwi. Czy ta zasada dotyczy też okularów? Zdecydowanie tak!

W bogatym asortymencie dzisiejszych oprawek do okularów bez trudu znajdziesz takie, które odzwierciedlają różne style. Dziś chcę cię zachęcić, byś nabrała odwagi, aby odrzucić schematy i wyjść poza sztywne ramy doboru okularów. Przeglądając półki salonów optycznych, przymierz modele, które podpowiada ci intuicja. Nie zastanawiaj się, czy kształt oprawy pasuje do kształtu twojej twarzy, a budowa i kolor – do reszty garderoby. Czasem, żeby stworzyć coś wyjątkowego, trzeba zejść ze znanej ścieżki i pozwolić sobie na odkrycie nieznanego lądu. Nie musisz od razu decydować się na zakup – samo eksperymentowanie otworzy cię na nowe możliwości.

Oprawki dla buntowników. Nie daj się ograniczeniom!

Zabawy formą mogą jednak zakończyć się ostatecznym wyborem rozwiązania niekoniecznie zgodnego z przyjętymi zasadami doboru okularów. To nie musi być błąd. Jeśli efekt, który uzyskasz, jest dla ciebie satysfakcjonujący i nie cierpi na tym twoja wygoda, to znaczy, że cel został osiągnięty! Zasady są też przecież po to, by je łamać.

Choć to, co piszę powyżej, może wydawać się oczywiste, pytania moich klientów pokazują, że warto o tym przypominać. Wciąż pokutuje bowiem mit, że dobór okularów powinien ściśle bazować na kształtach twarzy. Tymczasem – jak pisałam wcześniej – to tylko jedno z wielu kryteriów, i wcale nie najważniejsze!

Co więcej, pozornie niepasujący kształt okularów może okazać się idealny, jeśli zdecydujesz się na jego lekko zmodyfikowaną formę. Ta zasada sprawdza się szczególnie w przypadku oprawek okrągłych – ich odmian jest obecnie tyle, że sama tracę rachubę 🙂 Mimo że niewprawne oko nie dostrzeże od razu większych rozbieżności między nimi, po wyciągnięciu soczewki demonstracyjnej łatwo zauważysz, że jej kształt jest daleki od okręgu. Kilka milimetrów różnicy w rozmiarze czy budowie poszczególnych elementów oprawy ma niejednokrotnie ogromne znaczenie. Dlatego zanim odrzucisz dany typ okularów, zmierz wiele różnych modeli, nawet tych, które wydają się bardzo do siebie zbliżone. Dzięki temu lepiej poznasz budowę okularów, zyskasz odpowiednią perspektywę i wyczucie. Im więcej rozwiązań przetestujesz, tym ciekawszy będzie efekt końcowy!

Dobór okularów: czy każdą zasadę można złamać?

Czy to oznacza, że w kwestii doboru okularów można wszystko? To byłoby zbyt proste 🙂 Zanim złamiesz wszystkie złote zasady świata optyki, upewnij się, że nie odbywa się to kosztem twojego zdrowia i komfortu. Pamiętaj, że okulary muszą:

 • właściwie leżeć – pod względem technicznym i estetycznym,
 • być dostosowane do twojej wady wzroku i rodzaju soczewek okularowych.

To jedyne warunki, które musisz spełnić. Reszta – czyli kształt oprawy, jej kolor i styl – jest w twoich rękach!

Daj się zaskoczyć

W kolejnych wpisach zaprezentuję ci alternatywne techniki doboru okularów. Podpowiem też, jak w praktyce wykorzystuję zasady doboru oprawek do kształtu twarzy. Nie będą to jednak nudne wykłady, pełne definicji i sztywnych zaleceń. W końcu najważniejsze jest to, kto stoi za okularami – a to najlepiej wie klient!

W moim przypadku najlepiej sprawdzają się proste formy. Czasem dodaję do nich niebanalny kolor, drobny detal czy nieszablonowe wykonanie, ale najlepiej czuję się w oprawkach… nieudziwnionych. Przyznaję jednak, że gdy najdzie mnie ochota, sięgam po bardziej oryginalne modele. Właśnie dlatego mam pod ręką też kilka par okularów, które swoim designem przyciągają wzrok. Tobie też polecam to rozwiązanie – w końcu kto z nas nie lubi się zmieniać?

Garść inspiracji

Przyjrzyj się modelom oprawek, które prezentuję poniżej. Może któryś z nich pomoże ci w poszukiwaniach własnego stylu?

Oprawki z podwójnym mostem

Marka oprawek: Brendel (model 903112 31)

Jeżeli lubisz się wyróżniać i cenisz niekonwencjonalne projekty, sięgnij po okulary z podwójnym mostem. Miej jednak na uwadze, że z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności! Ma to też swoje plusy – powstaje wiele wariacji na ich temat, w związku z czym łatwiej wybierzesz rozwiązanie dopasowane do twojego stylu.

Są też modele, których elegancki design powinien przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym okularnikom 🙂 Takie małe dzieło stworzyła m.in. niemiecka marka Brendel z grupy Eschenbach. To mój numer jeden na wiosenne spacery – szczególnie w zestawieniu z ulubioną musztardową narzutką od KOKOworld.

Oprawki o małej tarczy

Do łask powoli wracają także oprawki o małej tarczy. Polecam je szczególnie osobom, które śledzą nowinki i lubią wyprzedzać modę, a także tym, których wada wzroku wymaga korekcji soczewkami minusowymi o dużej mocy. Ale uwaga: wadą oprawek o małej tarczy jest ograniczone pole widzenia. Jeśli planujesz zakup takich okularów, sprawdź najpierw, czy nie będą dla ciebie zbyt dużym ograniczeniem.

HUMPHREY’S model 581040 kolor 30

HUMPHREY’S model 583073 kolor 70

HUMPHREY’S model 582257 kolor 30

Oprawki męskie w wiosennych barwach

Surowa forma plus ciekawe kolory i dbałość o detale – to z kolei przepis na przyciągające wzrok i modne okulary dla mężczyzny.

HUMPHREY’S model 581044 kolor 67

HUMPHREY’S model 581050 kolor 60

HUMPHREY’S model 581068 kolor 70

Oprawki transparentne i półtransparentne

Stawiasz na niebanalny kształt i wyróżniające się kolory? W tym sezonie z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Dobrym wyborem będą oprawki półtransparentne, które – zestawione z cerą – rozbłysną feerią barw. Spójrzcie tylko na dwa poniższe modele, czyż nie czarują?

HUMPHREY’S model 581061 kolor 50

HUMPHREY’S model 581062 kolor 40

Wiosenny hit: oprawki unisex

Pora na kolejną odsłonę okularów z podwójnym mostem. Tym razem w wydaniu unisex! Okularnicy, którzy wybiorą te oprawki, z pewnością nie pozostaną niezauważeni – niezależnie od płci.

HUMPHREY’S model 581064 kolor 70

HUMPHREY’S model 582262 kolor 30

Kolorowe oprawki kobiece

Kobiece, wielobarwne i bardzo interesujące. Które z tych modeli podobają ci się najbardziej?

HUMPHREY’S model 582252 kolor 32

HUMPHREY’S model 583092 kolor 55

HUMPHREY’S model 583088 kolor 55

5 komentarze

 1. Agnieszka Kondyjowska 22 maja, 2018 w 8:02 am

  Pani Patycja cudowna, radosna osoba z ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Polecam każdemu spotkanie z Panią Stylistyką 😊. Wiele cennych rad, ciekawych informacji i ogromna pomoc przy doborze opraw okularowych.
  Bardzo dziękuję za pomoc 😊

 2. Agnieszka Kondyjowska 22 maja, 2018 w 8:07 am

  Oczywiście chodziło o Panią Stylistkę 😊

  1. Patrycja Grzybowska 22 czerwca, 2018 w 10:09 pm

   Pani Agnieszko umknął mi Pani komentarz. Dziękuję za miłe słowa i mam nadzieję, że w przyszłości moje rady będą pomocne 🙂 A Pani Stylistyka też fajnie brzmi 😉 Pozdrawiam!

 3. Pingback: Patrząc na świat przez różowe okulary: kilka słów o kolorze opraw

 4. Pingback: Okulary do okrągłej twarzy. Jakie oprawki wybrać, by wyszczuplić twarz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *