Pochmurne dni, wczesny zmierzch, jesienna szaruga czy wiosenne mżawki – to mankamenty polskiej aury, które szczególnie mocno dają się we znaki kierowcom. Jazda w niesprzyjających warunkach, po zmroku i po mokrej nawierzchni wymaga nie tylko precyzji w prowadzeniu auta, ale także argusowego oka. Co zrobić, by w tak kapryśnych warunkach zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich? Poza kulturą na drodze niezwykle pomocne są soczewki dla kierowców.
Choć sama nie przepadam za prowadzeniem samochodu, każdego tygodnia – jako pasażerka lub kierowca – pokonuję wraz z rodziną blisko 350 km. Oznacza to, że niezależnie od pogody spędzamy w aucie ponad 2 godziny dziennie. Przez większą część roku nasza podróż przebiega o zmierzchu, w nocy lub w czasie deszczu, kiedy trzeba wykazać się wzmożoną troską o bezpieczeństwo.
Takich osób jak ja i moja rodzina jest bardzo wiele. Z badań rynkowych przeprowadzonych w 2013 roku w USA i Niemczech wynika, że 8 na 10 osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, to aktywni kierowcy. I większość z nich codziennie doświadcza trudności z adaptacją wzroku do wymagających warunków drogowych.
Jazda po zmroku – wyzwanie dla bezpieczeństwa
Wśród czynników, które zmniejszają poczucie bezpieczeństwa na drodze, uczestnicy wspomnianych wyżej badań wymieniali najczęściej:
- jazdę w godzinach wieczornych (88% respondentów) i nocnych (76%),
- jazdę w czasie deszczu (94%).
Obawy kierowców są uzasadnione. Na mokrej nawierzchni i po zmroku męczą nas oślepiające odblaski reflektorów, a przeniesienie wzroku z dali na deskę rozdzielczą wiąże się z dużym dyskomfortem. To właśnie w takich warunkach dochodzi do niepokojąco dużej liczby poważnych wypadków.
Soczewki do nocnej jazdy samochodem. Gdy zwykle okulary nie zdają egzaminu
Jazda przy ograniczonej widoczności to nie lada wysiłek dla oka – jego czujność zależy bowiem od poziomu światła. Najwyższą jakość widzenia (a jednocześnie największą głębię) mamy przy wysokim natężeniu światła, gdy źrenice są zwężone. Wtedy też – co zrozumiałe – czujemy się najpewniej na drodze. Z kolei po zmroku lub w całkowitej ciemności nasze źrenice się rozszerzają, a głębia obrazu – zmniejsza.
W tak wymagających warunkach zwykłe soczewki okularowe okazują się niewystarczające, by zapewnić odpowiedni czas reakcji za kierownicą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup okularów do jazdy, w których zamontujemy soczewki dla kierowców.
Dedykowane produkty dla tej grupy konsumentów ma dziś w swojej ofercie niemal każdy producent soczewek. Różnią się właściwościami i przeznaczeniem, ale łączy je jedno – wszystkie powstały po to, by zwiększyć komfort prowadzenia samochodu.
Poniżej ciąg dalszy artykułu.
Soczewki dla kierowców – do jazdy w trudnych warunkach. Jak działają?
W odróżnieniu od soczewek, które użytkujemy w zwykłych okularach, soczewki do jazdy mają:
- zmodyfikowaną konstrukcję, dostosowaną do reakcji źrenic na światło,
- udoskonalone powłoki uszlachetniające.
Dla przykładu: w soczewkach dla kierowców Zeiss DriveSafe, których sama używam, zastosowano trzy innowacyjne technologie:
- Luminance Design™ – konstrukcja soczewki została zoptymalizowana w taki sposób, by dostosować ją do wielkości źrenic w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki temu zapewnia wyższy kontrast obrazu, większą głębię i ostrość widzenia – w dzień i w nocy.
- DuraVision® DriveSafe – nowoczesna powłoka antyrefleksyjna, która odbija część widzialnego światła niebieskiego (w tym zakres ok. 450 nm) i umożliwia selektywną filtrację odpowiedniego zakresu długości fali światła. W ten sposób istotnie redukuje postrzeganie odblasków (aż do 64%), a tym samym minimalizuje zaburzenia w postrzeganiu obrazu.
- Zeiss DriveSafe – specjalna konstrukcja, która zapewnia szersze pole widzenia w strefie pośredniej i w dali – w soczewkach progresywnych.
Co ciekawe, soczewki Zeiss są całodniowe. Oznacza to, że nie tylko ułatwiają prowadzenie pojazdu w niesprzyjającej aurze, ale też sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.
Soczewki dla kierowców, czyli więcej przyjemności z jazdy
Technologie stosowane w soczewkach do jazdy realnie przekładają się na zdolność prawidłowej oceny sytuacji na drodze. Decydując się na nowoczesne soczewki dla kierowców, zyskujesz:
- lepsze widzenie nocą i w trudnych warunkach,
- poprawę widzenia stereoskopowego i precyzyjniejszą ocenę odległości,
- zwiększenie kontrastu i głębi widzenia,
- szersze pole widzenia: zarówno w strefie pośredniej (deska rozdzielcza, lusterka), jak i do dali (w przypadku soczewek Zeiss DriveSafe poprawa w tych strefach wynosi odpowiednio: do 43% i 14%),
- redukcję:
- odblasków świateł samochodowych,
- odbić światła przy zmianie warunków oświetlenia (np. przy wyjeździe z zaciemnionego miejsca do przestrzeni intensywnie oświetlonej).
Lepsza widoczność – większe bezpieczeństwo na drodze
Warto wiedzieć, że oślepiające odblaski świateł i reflektorów samochodowych zmniejszają czułość oka na kontrast. To z kolei wpływa na ograniczenie widoczności obiektów na drodze – znaków, innych aut, a nawet pieszych.
Nie ryzykuj! Zadbaj o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Zapytaj optyka lub optometrystę o soczewki dla kierowców, które najlepiej odpowiedzą na twoje potrzeby. Potrzebujesz więcej informacji? Zachęcam cię do zadawania pytań w komentarzach pod wpisem!
PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto mieć minimum dwie pary okularów?
Wpis powstał we współpracy z Zeiss.