Soczewki dla kierowców: inwestycja w bezpieczną jazdę

Pochmurne dni, wczesny zmierzch, jesienna szaruga czy wiosenne mżawki – to mankamenty polskiej aury, które szczególnie mocno dają się we znaki kierowcom. Jazda w niesprzyjających warunkach, po zmroku i po mokrej nawierzchni wymaga nie tylko precyzji w prowadzeniu auta, ale także argusowego oka. Co zrobić, by w tak kapryśnych warunkach zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich? Poza kulturą na drodze niezwykle pomocne są soczewki dla kierowców.

Choć sama nie przepadam za prowadzeniem samochodu, każdego tygodnia – jako pasażerka lub kierowca – pokonuję wraz z rodziną blisko 350 km. Oznacza to, że niezależnie od pogody spędzamy w aucie ponad 2 godziny dziennie. Przez większą część roku nasza podróż przebiega o zmierzchu, w nocy lub w czasie deszczu, kiedy trzeba wykazać się wzmożoną troską o bezpieczeństwo.

Takich osób jak ja i moja rodzina jest bardzo wiele. Z badań rynkowych przeprowadzonych w 2013 roku w USA i Niemczech wynika, że 8 na 10 osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, to aktywni kierowcy. I większość z nich codziennie doświadcza trudności z adaptacją wzroku do wymagających warunków drogowych.

Jazda po zmroku – wyzwanie dla bezpieczeństwa

Wśród czynników, które zmniejszają poczucie bezpieczeństwa na drodze, uczestnicy wspomnianych wyżej badań wymieniali najczęściej:

 • jazdę w godzinach wieczornych (88% respondentów) i nocnych (76%),
 • jazdę w czasie deszczu (94%).

Obawy kierowców są uzasadnione. Na mokrej nawierzchni i po zmroku męczą nas oślepiające odblaski reflektorów, a przeniesienie wzroku z dali na deskę rozdzielczą wiąże się z dużym dyskomfortem. To właśnie w takich warunkach dochodzi do niepokojąco dużej liczby poważnych wypadków.

Soczewki do nocnej jazdy samochodem. Gdy zwykle okulary nie zdają egzaminu

Jazda przy ograniczonej widoczności to nie lada wysiłek dla oka – jego czujność zależy bowiem od poziomu światła. Najwyższą jakość widzenia (a jednocześnie największą głębię) mamy przy wysokim natężeniu światła, gdy źrenice są zwężone. Wtedy też – co zrozumiałe – czujemy się najpewniej na drodze. Z kolei po zmroku lub w całkowitej ciemności nasze źrenice się rozszerzają, a głębia obrazu – zmniejsza.

W tak wymagających warunkach zwykłe soczewki okularowe okazują się niewystarczające, by zapewnić odpowiedni czas reakcji za kierownicą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup okularów do jazdy, w których zamontujemy soczewki dla kierowców.

Dedykowane produkty dla tej grupy konsumentów ma dziś w swojej ofercie niemal każdy producent soczewek. Różnią się właściwościami i przeznaczeniem, ale łączy je jedno – wszystkie powstały po to, by zwiększyć komfort prowadzenia samochodu.

Patrycja Grzybowska w klasycznych oprawkach Caroline Abram Garance 708 (wraz z łańcuszkiem tego samego producenta). W oprawkach zamontowano soczewki dla kierowców Zeiss DriveSafe.
Soczewki dla kierowców doskonale nadają się do montażu w klasycznych okularach. Na zdjęciu: Patrycja Grzybowska w oprawkach Caroline Abram (model Garance 708) z całodniowymi soczewkami Zeiss DriveSafe. Łańcuszek: Caroline Abram

Poniżej ciąg dalszy artykułu.

Soczewki dla kierowców – do jazdy w trudnych warunkach. Jak działają?

W odróżnieniu od soczewek, które użytkujemy w zwykłych okularach, soczewki do jazdy mają:

 • zmodyfikowaną konstrukcję, dostosowaną do reakcji źrenic na światło,
 • udoskonalone powłoki uszlachetniające.

Dla przykładu: w soczewkach dla kierowców Zeiss DriveSafe, których sama używam, zastosowano trzy innowacyjne technologie:

 • Luminance Design™ – konstrukcja soczewki została zoptymalizowana w taki sposób, by dostosować ją do wielkości źrenic w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki temu zapewnia wyższy kontrast obrazu, większą głębię i ostrość widzenia – w dzień i w nocy.
 • DuraVision® DriveSafe – nowoczesna powłoka antyrefleksyjna, która odbija część widzialnego światła niebieskiego (w tym zakres ok. 450 nm) i umożliwia selektywną filtrację odpowiedniego zakresu długości fali światła. W ten sposób istotnie redukuje postrzeganie odblasków (aż do 64%), a tym samym minimalizuje zaburzenia w postrzeganiu obrazu. 
 • Zeiss DriveSafe – specjalna konstrukcja, która zapewnia szersze pole widzenia w strefie pośredniej i w dali – w soczewkach progresywnych.

Co ciekawe, soczewki Zeiss są całodniowe. Oznacza to, że nie tylko ułatwiają prowadzenie pojazdu w niesprzyjającej aurze, ale też sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Soczewki dla kierowców, czyli więcej przyjemności z jazdy

Technologie stosowane w soczewkach do jazdy realnie przekładają się na zdolność prawidłowej oceny sytuacji na drodze. Decydując się na nowoczesne soczewki dla kierowców, zyskujesz:

 • lepsze widzenie nocą i w trudnych warunkach,
 • poprawę widzenia stereoskopowego i precyzyjniejszą ocenę odległości,
 • zwiększenie kontrastu i głębi widzenia,
 • szersze pole widzenia: zarówno w strefie pośredniej (deska rozdzielcza, lusterka), jak i do dali (w przypadku soczewek Zeiss DriveSafe poprawa w tych strefach wynosi odpowiednio: do 43% i 14%),
 • redukcję:
  • odblasków świateł samochodowych, 
  • odbić światła przy zmianie warunków oświetlenia (np. przy wyjeździe z zaciemnionego miejsca do przestrzeni intensywnie oświetlonej).

Lepsza widoczność – większe bezpieczeństwo na drodze

Warto wiedzieć, że oślepiające odblaski świateł i reflektorów samochodowych zmniejszają czułość oka na kontrast. To z kolei wpływa na ograniczenie widoczności obiektów na drodze – znaków, innych aut, a nawet pieszych.

Nie ryzykuj! Zadbaj o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Zapytaj optyka lub optometrystę o soczewki dla kierowców, które najlepiej odpowiedzą na twoje potrzeby. Potrzebujesz więcej informacji? Zachęcam cię do zadawania pytań w komentarzach pod wpisem!

PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto mieć minimum dwie pary okularów?

Drugie zdjęcie z sesji zdjęciowej: Patrycja w okularach Caroline Abram spogląda w lewo, prezentując przejrzystość soczewek Zeiss DriveSafe.
Dzięki całodniowym soczewkom dla kierowców możesz cieszyć się doskonałą jakością widzenia…
Trzecie zdjęcie z sesji: Patrycja w oprawkach Caroline Abram (z soczewkami Zeiss DriveSafe) spogląda w obiektyw aparatu. W tle plakat ukazujący zakręt na drodze rozświetlonej przez promienie słońca.
…zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie codziennych aktywności.

Wpis powstał we współpracy z Zeiss.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *