Soczewki przeciwsłoneczne do okularów korekcyjnych. ABC udanego doboru

Wielu klientów mojego salonu zastanawia się, czy są okulary korekcyjne przeciwsłoneczne. Oczywiście, są – i to w najróżniejszych wersjach i kolorach. W jednym z poprzednich wpisów podpowiedziałam wam, jak wybrać do nich odpowiednie oprawki. Dziś skupię się na tym, jak dobrać do nich soczewki korekcyjne przeciwsłoneczne.

Każdy z nas wie, że promieniowanie słoneczne w dużych dawkach jest szkodliwe dla zdrowia. Ale choć używanie kremów z filtrem jest już standardem, na co dzień rzadko pamiętamy o tym, by z równą troską podchodzić do ochrony wzroku. Tymczasem niebezpieczeństwo, które mu zagraża, nie jest wcale mniejsze od tego, które dotyczy skóry. 

Promieniowanie UV i jego wpływ na wzrok

Największym wrogiem zdrowia naszych oczu jest niewidoczne dla nas promieniowanie elektromagnetyczne o krótkich długościach fal: od 100 do 400 nanometrów. Ze względu na konsekwencje jakie wywołuje, promieniowanie dzielimy na 3 rodzaje:

  • promieniowanie UVC – o działaniu najsłabszym,
  • promieniowanie UVB – nieco silniejsze; szkodzi szczególnie w okresie letnim,
  • promieniowanie UVA – wykazuje najsilniejsze działanie. Jest też najbardziej szkodliwe, ponieważ zagraża nam o każdej porze roku, bez względu na poziom nasłonecznienia – także zimą, przez ubranie.

Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie UV może trwale uszkodzić wzrok. Przyczynia się również do rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i wielu innych schorzeń. Można temu zapobiec – wystarczy zaopatrzyć się w okulary z soczewkami przeciwsłonecznymi. Podpowiem wam, jakie możliwości  w tym zakresie oferuje współczesny rynek optyczny.

Kolory soczewek okularowych. Jest z czego wybierać!

Jednymi z podstawowych kwestii, które warto zgłębić przed dokonaniem ostatecznego wyboru, są:

  • kolory soczewek przeciwsłonecznych,
  • poziomy barwienia soczewek przeciwsłonecznych.

Tak jak pisałam w poprzednim wpisie, producenci najczęściej oferują trzy kolory barwienia: zielony, szary i brązowy. Ja sama w ostatnim czasie zdecydowałam się na soczewki przeciwsłoneczne Hoya barwione na zielono. Wcześniej wybierałam głównie szarości, unikałam zaś brązów, ponieważ podnosiły kontrast obrazu i dawały mi poczucie niedostatecznego zaciemnienia. Wszystko zależy jednak od osobistych preferencji i potrzeb – dlatego przed zakupem warto przetestować poszczególne barwienia i wybrać efekt, który najbardziej nam odpowiada.

Warto tu podkreślić, że do wyboru mamy znacznie więcej niż trzy podstawowe kolory soczewek. Producent szkieł optycznych Hoya oferuje aż 25 różnorodnych barwień, co pozwala na odtworzenie kolorystyki gotowych okularów przeciwsłonecznych, ale w wersji z korekcją. To ciekawa propozycja dla osób, które uwielbiają swoje okulary przeciwsłoneczne bez korekcji, ale nie mogą ich nosić na co dzień ze względu na wadę wzroku. 

Soczewki przeciwsłoneczne: poziomy barwienia. Czym jest barwienie gradalne?

Rozwiązaniem optycznym, które zyskuje na popularności, jest również barwienie gradalne w soczewkach przeciwsłonecznych. To nic innego jak płynne przejście stopnia barwienia w soczewce – od ciemniejszego (u góry) do jaśniejszego (u dołu).

Barwienie gradalne jest bardzo efektowne – prezentuje się stylowo zarówno w oprawach męskich, jak i damskich. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku takich soczewek – zależnie od wielkości tarczy oprawy – ochrona wzroku przed słońcem będzie nieco słabsza niż w tradycyjnych soczewkach przeciwsłonecznych. Przy dużym nasłonecznieniu może i tak zaistnieć potrzeba przymrużenia oczu. 

Soczewki korekcyjne przeciwsłoneczne: z polaryzacją czy bez polaryzacji?

Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych to opcja dodatkowo płatna, ale warto ją rozważyć. Każdy, kto miał okazję ją przetestować wie, że ma ona niewątpliwe zalety. Z uwagi na to, że eliminuje odblaski powstające w wyniku odbicia światła od płaskich powierzchni, polaryzacja w okularach istotnie wpływa na komfort i głębię widzenia oraz poprawia kontrast obrazu. 

Współczesne soczewki z filtrem polaryzacyjnym, które oferują renomowani producenci, są zaawansowane technologicznie i wykonane z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Warto zapoznać się choćby z ofertą marki Seiko, która proponuje wyjątkowo cienkie i estetyczne soczewki polaryzacyjne – POLARTHIN. Są niezwykle lekkie, dzięki czemu można je dopasować do niemal każdego rodzaju opraw – także do okularów patentowych i na żyłkę.

Gotowe okulary przeciwsłoneczne – także znanych marek – często nie mają polaryzacji. Nie świadczy to o niższej jakości. Ich główną funkcją jest ochrona naszego wzroku przed promieniowaniem słonecznym i na tym polu sprawdzają się bardzo dobrze. Jeśli jednak zależy nam na zwiększeniu wygody użytkowania okularów, warto wybrać soczewki okularowe z polaryzacją. Ja zdecydowałam się na filtr polaryzacyjny w korekcyjnych okularach przeciwsłonecznych i bardzo go sobie chwalę. 

Pamiętajmy jednak, że okularów z soczewkami przeciwsłonecznymi oraz polaryzacyjnymi nie należy nosić po zmroku, szczególnie podczas jazdy samochodem i uprawiania sportu. 

Lustrzane szkła przeciwsłoneczne z korekcją – co warto o nich wiedzieć?

Soczewki lustrzane są z pewnością dobrze znane każdemu z was – to niekwestionowany hit modowy ostatnich lat. Wprawdzie lustrzane szkła okularowe w kolorach pomarańczowym, zielonym czy niebieskim powoli odchodzą już do lamusa, ale ich subtelniejsze wersje wciąż cieszą się zainteresowaniem klientów salonów optycznych. Funkcjonalne i nowoczesne propozycje ma w swojej ofercie m.in. Hoya.

Efekt lustra, uzyskiwany poprzez pokrycie powierzchni soczewki warstwą soli chromu, pozwala nie tylko ukryć spojrzenie przed przechodniami. Lustrzana powłoka w okularach ma jeszcze jedną funkcję: dodatkowo odbija światło. Rozwiązanie to ma też pewne wady: soczewki lustrzane są delikatniejsze i podatne na zarysowania. Nie powinniśmy zatem przenosić ich luzem w plecaku czy torebce; niezbędne jest zaopatrzenie się w etui. 

A może… przeciwsłoneczne okulary progresywne lub relaksacyjne?

Rynek optyczny stale się rozwija – a to sprawia, że mamy coraz więcej możliwości. Jeśli na co dzień nosicie okulary progresywne, możecie rozważyć także zamówienie ich w wersji przeciwsłonecznej. Poszukujecie innych rozwiązań zwiększających wygodę użytkowania okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych? Warto przemyśleć zakup soczewek przeciwsłonecznych ze wsparciem akomodacji – SYNC III Hoya. Sama ich używam i gorąco wam polecam. Z pewnością wkrótce opowiem więcej o tym rozwiązaniu!

Jak widzicie, naprawdę warto zdecydować się na zakup przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych. Nie tylko poprawią komfort widzenia w słoneczne dni, ale również zapewnią nam odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Oczy mamy wszak tylko jedne, dlatego dbajmy o nie jak najlepiej!

1 komentarz

  1. Pingback: Zapasowe okulary: zalety. Dlaczego warto mieć dwie pary okularów?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *