Soczewki relaksacyjne – ulga dla zmęczonych oczu

Wszechobecne urządzenia cyfrowe i rozwój technologiczny dają nam dziś nieograniczone możliwości, które z roku na rok wykorzystujemy w coraz większym stopniu. Niestety, poza potencjałem niosą one też liczne zagrożenia – m.in. dla naszego wzroku. Jak się przed nimi uchronić? Z odpowiedzią przychodzą… nowe technologie – tym razem z dziedziny optyki. Przeczytaj, czym są soczewki relaksacyjne i w jaki sposób wspomagają walkę z tzw. cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Zastanówcie się: czy zdarza wam się po całym dniu odczuwać podrażnienie oczu, pogorszenie ostrości widzenia oraz ból głowy w okolicy czołowej, którego przyczynę trudno wskazać? Przyznam, że sama przez długi czas nie łączyłam tych dolegliwości z nadmierną aktywnością w wirtualnym świecie. Tymczasem są to klasyczne objawy cyfrowego zmęczenia wzroku.

Mój zawód, w odróżnieniu od wielu prac biurowych, nie wymaga stałego patrzenia w monitor komputera. Mimo to nie uchroniłam się przed zagrożeniem generowanym przez… zwykły smartfon. Choć rzadko wykorzystuję go w celach rozrywkowych, to służy mi on jako narzędzie do pracy i wyszukiwania informacji. Regularnie śledzę nowinki z branży optycznej, poświęcam czas na publikowanie postów na Facebooku i odpisywanie na wiadomości biznesowe. To wszystko sprawia, że codziennie przez kilka godzin wpatruję się w ekran telefonu – a to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie moich oczu.

Soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji, czyli spa dla oczu

Podejrzewam, że i wy dobrze znacie ten problem – wszak w XXI wieku od technologii uciec już nie sposób. Wiele z nas ze względu na pracę czy naukę spędza długie godziny, skupiając wzrok na ekranie monitora znajdującego się blisko naszych oczu. Systematyczna ochrona wzroku przed szkodliwymi czynnikami jest w takich warunkach niezwykle trudna.

Na szczęście możemy dziś korzystać z nowoczesnych rozwiązań optycznych. Jednym z nich są okulary relaksacyjne, czyli okulary, w którym montowane są korekcyjne soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji. Jeśli połączymy je z podstawowymi zasadami higieny, możemy skutecznie zwalczyć objawy cyfrowego zmęczenia wzroku i poprawić komfort widzenia.

Relaksacyjne okulary do pracy przy komputerze – i nie tylko!

Soczewki ze wsparciem akomodacji rekomendowane są dla użytkowników okularów, którzy:

  • na co dzień pracują przy komputerze lub monitorach elektronicznych,
  • przez wiele godzin koncentrują wzrok na niedużych odległościach.

Te innowacyjne soczewki skonstruowane są w taki sposób, by zapewnić niezbędną ostrość podczas patrzenia w dal oraz optymalną moc podczas patrzenia z bliska. Jak to właściwie działa? Otóż:

  • w górnej części soczewki relaksacyjnej zachowana jest wymagana moc do dali – byśmy doskonale widzieli z większej odległości,
  • w dolnej części soczewki relaksacyjnej moc dostosowywana jest do komfortowego patrzenia z małej odległości (to tzw. strefa wsparcia wzroku).

Taki zabieg wspomaga akomodację i łagodzi objawy wysiłku wzrokowego. Dzięki temu codzienne zadania wykonywane w obszarze bliży stają się znacznie mniejszym obciążeniem dla oczu

Soczewki cyfrowe HOYA SYNC III, które wspierają akomodację

Jeżeli na co dzień odczuwacie cyfrowe zmęczenie wzroku, soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji naprawdę przyniosą waszym oczom znaczną ulgę. To doskonały wybór dla współczesnego użytkownika urządzeń cyfrowych. 

Ja sama od dłuższego czasu użytkuję soczewki relaksacyjne HOYA SYNC III – i przyznam, że sprawdzają się doskonale. Są bardzo wygodne – już po krótkim czasie można docenić ich zalety i odczuć poprawę komfortu widzenia.

Obawiacie się wyglądu soczewek relaksacyjnych? Niesłusznie! Soczewki HOYA SYNC III są nie do odróżnienia od klasycznych soczewek okularowych. Zobaczcie, jak elegancko prezentują się w zestawieniu z oprawkami marki Brendel eyewear (model 902286 20).

Nie tylko soczewki relaksacyjne. Zadbaj o higienę wzroku!

Pamiętajcie jednak, że nawet najlepsze szkła relaksacyjne i okulary do pracy przy komputerze nie rozwiążą wszystkich problemów związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Niezbędne jest także zachowanie właściwej higieny wzroku podczas pracy. Co to oznacza?

  • Nie zapominajcie o krótkich przerwach na relaks dla oczu.

Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy wymaga od was spędzania przed komputerem 8 godzin dziennie, oderwijcie się od monitora dwa razy na godzinę i wyjrzyjcie przez okno. Zapewnicie wówczas oczom odrobinę niezbędnego wypoczynku. 

  • Zadbajcie o odpowiednią pozycję podczas pracy przy biurku oraz o właściwe oświetlenie.

Z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, że odległość, która dzieli was od monitora ekranowego, powinna wynosić od 45 do 75 cm. Zadbajcie również o to, by ekran znajdował się na wysokości umożliwiającej utrzymanie głowy prosto – jego górna krawędź nie może znajdować się wyżej niż wasze oczy. Należy również pamiętać o takim ustawieniu monitora, by ograniczyć ryzyko olśnienia lub odbić świetlnych od źródeł światła w pomieszczeniu.

Podsumowując: aby zadbać o zdrowie i wygodę oczu, warto korzystać z możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie optyczne, oraz pamiętać o właściwej higienie wzroku. I od czasu do czasu wyłączyć telefon! 😉

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *