Twarz owalna – ze względu na swoją symetrię i proporcje – powszechnie uznawana jest za najbliższą ideałowi. Ponieważ osoby o tym kształcie twarzy nie potrzebują korygować swoich rysów, zyskują szerokie możliwości w doborze okularów.

W codziennej pracy bardzo rzadko spotykam klientki o idealnie owalnej twarzy. U wielu osób kształt ten jest jednak zbliżony do owalu, co również gwarantuje duże możliwości doboru opraw.

Cechy charakterystyczne twarzy owalnej:     

 • pozbawiona ostrych rysów,
 • jej długość jest o ok. 30% większa niż szerokość,
 • najszerszym miejscem jest część środkowo-nosowa,
 • część czołowa i część szczękowa twarzy mają zbliżoną szerokość,
 • czoło jest średnio szerokie i zwęża się nieznacznie ku górze,
 • łuki jarzmowe (znajdujące się z boku twarzy, na wysokości uszu) są rozstawione średnio szeroko i delikatnie zaznaczone,
 • kąty żuchwy są zaznaczone nieznacznie,
 • broda wyraźnie zwęża się ku podstawie i jest zaokrąglona.

Jakie oprawki damskie pasują do twarzy owalnej?

Jak wspomniałam wyżej, twarz owalna jest symetryczna i pozbawiona ostrych punktów. Oznacza to, że pasuje do niej niemal każdy kształt oprawy: okrągły, owalny, prostokątny i kwadratowy, ale też typu kocie oko, awiator czy wayfarer. Jeśli wada wzroku na to pozwala, można zdecydować się również na oprawy na żyłce. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji i oczekiwań klientki.

Niezwykle ważne jest, by przed ostatecznym wyborem okularów zastanowić się, czy chciałybyśmy coś w swojej twarzy uwydatnić lub zatuszować. Paniom, którym zależy na podkreśleniu delikatnych rysów, zazwyczaj polecam oprawki, które współgrają z owalnym kształtem twarzy. Tym zaś klientkom, które stawiają na wyrazistość, rekomenduję efekt kontrastu. Można go uzyskać, wybierając oprawki o budowie, która wyraźnie odróżnia się od kształtu twarzy, a tym samym nadaje jej charakteru. Warto pozwolić sobie też na eksperymenty z niekonwencjonalnymi oprawami – takie zestawienie może dać zaskakujący i bardzo korzystny rezultat.

Te proste przykłady pokazują, że nie ma uniwersalnych oprawek nawet dla twarzy tak zbliżonej do ideału, jak ta o kształcie owalnym. Właśnie dlatego bardzo istotne jest, by w procesie doboru okularów korzystać z usług doradcy, który słucha klienta i nie zamyka się na typowe rozwiązania.

Jakie oprawy damskie nie pasują do twarzy owalnej?

Jesteś w nielicznej grupie wybranych – twoje możliwości są nieograniczone! Mile widziane śmiałe eksperymenty i nuta (nie-)kontrolowanego szaleństwa. Wolisz klasykę? Nie szkodzi – w niej także będziesz wyglądać świetnie.

Szukasz inspiracji? Przyjrzyj się poniższym modelom:

Oprawy HUMPHREY'S model 583060 kolor 56

Oprawa korekcyjna HUMPHREY’S (model 583060 56)

Oprawy HUMPHREY'S model 582272 kolor 40

Oprawa korekcyjna HUMPHREY’S (model 582272 40)

Oprawy Brendel model 902256 kolor 21

Oprawa korekcyjna Brendel (model 902256 21)

Oprawy Brendel model 903103 kolor 70

Oprawa korekcyjna Brendel (model 903103 70)

Okulary przeciwsłoneczne Marc O’Polo model 506127

Okulary przeciwsłoneczne Marc O’Polo (model 506127 60)

Okulary przeciwsłoneczne HUMPHREY’S model 588122

Okulary przeciwsłoneczne HUMPHREY’S (model 588122 20)

Poniżej przedstawiam różne propozycje damskich opraw dla twarzy owalnej:

Damskie oprawki typu “motyl” to stylowa propozycja dla kobiet o twarzy owalnej, które chciałyby uwydatnić delikatne, kobiece rysy. Motyli kształt opraw podniesie górną powiekę, a przy tym optycznie powiększy oko i wysmukli jego oprawę.

Ten nieoczywisty typ opraw intryguje kształtem i budową, a przy tym pozwala delikatnie wymodelować twarz. Warto jednak zauważyć, że uniesiona i lekko zaokrąglona część górna wzmacnia linię brwi.

Damskie oprawki typu “kocie oczy” to kolejna propozycja dla pań o twarzy owalnej. Okulary o kocim kształcie pozwolą subtelnie podkreślić rysy i sprawią, że twarz wyda się bardziej kobieca. Pamiętajmy jednak, że wariacji tego kształtu jest bardzo wiele. Niektóre oprawki – z uwagi na ostrzejszą linię – mogą wywołać odwrotny efekt; wówczas twarz może nawet wydać się drapieżna.

Miłośniczki czystej formy i geometrii mogą zdecydować się też na damskie oprawki o charakterystycznym, w pełni okrągłym kształcie. Ich idealna symetria harmonijnie skomponuje się z twarzą owalną – i może wywołać intrygujący efekt. Ale “okrąglaki” o innych proporcjach również będą prezentować się doskonale!

Jakie oprawy damskie pasują do twarzy owalnej?

Jak widzisz, twarz owalna jest doskonałą bazą do doboru okularów. Pamiętaj jednak, że choć opraw, które będą do niej pasowały, jest na rynku optycznym bez liku, bardzo ważną kwestią jest też ich kolorystyka. Ale to już temat na osobną notkę 🙂

Chcesz poznać więcej kształtów twarzy? Zajrzyj tutaj.

Dębiński Z., Kozieł T, Niziałek Z., Antroposkopia kryminalistyczna. Podstawy rysopisu człowieka, Wydawnictwo CLK KGP, Warszawa 1994 

3 komentarze

 1. Pingback: Uniwersalne kształty oprawek damskich: odwrócony trapez i kocie oczy

 2. Pingback: Dobór okularów do kształtu twarzy – na czym to polega?

 3. Pingback: Okulary do okrągłej twarzy. Jakie oprawki wybrać, by wyszczuplić twarz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *