Twarz prostokątna. 6 cech, dzięki którym określisz ją bezbłędnie

Twarze prostokątna i kwadratowa mają wiele wspólnych cech, a ich znakiem rozpoznawczym jest mocno zaznaczona i kanciasta żuchwa. Jak je zatem rozróżnić bez obaw o pomyłkę? Przygotowałam garść praktycznych wskazówek, dzięki którym rozpoznasz twarz prostokątną — i to z niemal matematyczną precyzją.

Czy wiesz, że cechy twarzy prostokątnej są niemal identyczne u kobiet i mężczyzn? Musisz jednak wiedzieć, że strategia doboru opraw w obydwu przypadkach będzie inna. O tym jednak nieco później. Zacznijmy od podstaw — zestawu cech twarzy prostokątnej.

Twarz prostokątna – cechy charakterystyczne

Twarz prostokątna ma kilka istotnych atrybutów:

  • długość twarzy jest większa niż jej szerokość,
  • górna, środkowa i dolna część twarzy ma bardzo podobną szerokość,
  • czoło jest szerokie i nie zwęża się ku górze,
  • kąty żuchwy są nisko umiejscowione i mocno zaznaczone,
  • kości jarzmowe są szeroko rozstawione i dość słabo zaznaczone,
  • broda jest przypłaszczona i słabo wyodrębniona z obrysu twarzy.

Twarz prostokątna: zakończona ostro czy miękko?

Warto wiedzieć, że twarz prostokątna dzieli się na dwa podstawowe typy, które różnią się między sobą linią żuchwy.

Pierwszy typ to twarz zakończona ostro, w której dominują bardzo surowe rysy i pozbawione miękkości kontury z widocznymi załamaniami. Ten typ twarzy zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn.

Drugi typ to twarz prostokątna zakończona miękko. Kształt prostokąta nadal jest wyraźny, jednak kontur buzi nie jest już tak ostry, jak w typie pierwszym. Twarz prostokątna zakończona miękko występuje przeważnie u kobiet.

SPRAWDŹ TAKŻE: 

Modelowanie twarzy prostokątnej: o czym warto pamiętać?

We wstępie wspomniałam, że dobór opraw okularowych do twarzy prostokątnej jest inny w przypadku kobiet, a inny – w przypadku mężczyzn. Dlaczego? Powód jest prosty.

Szeroka i mocno zarysowana żuchwa w przypadku mężczyzn jest przeważnie cechą pożądaną (ma ją wszak wielu hollywoodzkich aktorów, których powszechnie uważa się za atrakcyjnych). Z tego powodu u panów z reguły nie ma potrzeby korygowania wyrazistych rysów za pomocą okularów. Inaczej sprawa ma się u pań. Kobiety zazwyczaj chcą złagodzić mocno zaznaczone kontury twarzy – wówczas okulary mogą pełnić również funkcję modelującą.

Nie jest to oczywiście reguła. Część klientek bardzo lubi swoją charakterystyczną linię żuchwy i nie czuje potrzeby jej łagodzenia. I bardzo dobrze! W końcu piękno tkwi w różnorodności. Jak ją zatem podkreślić, uwzględniając nasze osobiste preferencje, i na co zwrócić uwagę w trakcie doboru opraw do twarzy prostokątnej? O tym przeczytasz w moim kolejnym wpisie. Zapraszam do lektury! 🙂

Oprawy okularowe MINI EYEWEAR

Wpis powstał we współpracy z Eschenbach Optik Polen.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *