Uniwersalne kształty oprawek damskich. Jak znaleźć “małą czarną” w świecie okularów?

Oprawki, które pasują do każdego kształtu twarzy, a przy tym świetnie wyglądają – brzmi jak nieosiągalny cel? Może będziecie zaskoczeni, ale świat optyki kryje rozwiązania równie funkcjonalne co niezbędnik damskiej szafy: tzw. mała czarna. Kluczem jest tu uniwersalny kształt oprawy, który zdobi i zgrabnie dopełnia niemal każdą kobiecą twarz. Czy wiesz, o jaki typ okularów chodzi?

Badania nad atrakcyjnością twarzy wskazują, że tym, co szczególnie przyciąga w twarzy kobiety, są właściwe proporcje. Zgodnie z analizami, najlepiej oceniana jest twarz, której górna partia jest szersza, zaś dolna – węższa. Właśnie ten jakże pożądany efekt zapewniają dwa uniwersalne kształty opraw damskich: kocie oko i odwrócony trapez.

Uniwersalne oprawki damskie. Klasyka w kobiecym wydaniu

Wybierając uniwersalne kształty opraw damskich: kocie oko lub odwrócony trapez, możemy dopasować okulary do swoich rysów twarzy (tworząc tym samym symetrię poprzez harmonię) bądź – jeśli istnieje taka potrzeba – delikatnie wymodelować twarz, eksponując przy tym kształt oka.

Czy istnieją kształty twarzy, w przypadku których powyższe rozwiązania będą szczególnie korzystne? Tak – co więcej, są to typy, do których zwykle niełatwo dobrać okulary. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Uniwersalne oprawki damskie dla twarzy kanciastej: symetria poprzez kontrast

Z mojego doświadczenia wynika, że dobór okularów do kanciastego kształtu twarzy sprawia klientkom nie lada kłopot. Choć najlepsze rezultaty przynosi zazwyczaj testowanie różnorodnych rozwiązań optycznych, dwa z nich można uznać za bezpieczny wybór – “bez pudła”.

Jeżeli masz twarz kanciastą, czyli:

  • twoja żuchwa jest mocno zaznaczona,
  • twarz ma kształt kwadratu lub prostokąta,

to sprawdź, jak czujesz się w okularach o kształcie odwróconego trapezu. Ten typ oprawy damskiej doskonale modeluje szczękę, a tym samym odwraca uwagę od silnej dolnej części twarzy.

Twarz prostokątna

Nie mniej udanym wyborem będą okulary typu kocie oko. Poprawią one proporcje twarzy kanciastej, wzmacniając jej czołową część. Z kolei dolna linia oprawy o kocim kształcie, która jest zwykle zaokrąglona, będzie przeciwwagą dla mocnej i wyrazistej żuchwy. Dzięki jej optycznemu złagodzeniu uzyskamy efekt symetrii poprzez kontrast.

Kształty twarzy: twarz kwadratowa

Uniwersalne oprawki damskie dla twarzy okrągłej i owalnej: subtelne, ale z charakterem

Powyższe rozwiązania sprawdzą się również w przypadku twarzy owalnej i okrągłej. Pierwszy z tych kształtów – uważany przez wielu za wzorcowy – jest na tyle wdzięczny w doborze, że większość opraw prezentuje się na nim doskonale.

Twarz owalna

Z kolei przy twarzy okrągłej oba uniwersalne kształty opraw damskich pozwolą delikatnie wymodelować twarz. Okulary o froncie przypominającym odwrócony trapez utworzą wspomnianą już symetrię poprzez kontrast. Kocie oko zaś subtelnie wyszczupli krągłe kształty, zapewniając symetrię poprzez harmonię.

Kształty twarzy: twarz okrągła

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Twarz owalna – jak dobrać do niej damskie okulary?

Uniwersalne oprawki damskie dla twarzy trójkątnej: odwrócony trapez czy kocie oko?

W przypadku twarzy trójkątnej okulary o kocim kształcie wypełnią jej najwęższą, szczękową część. Dzięki temu proporcje twarzy wydadzą się bliższe ideałowi, a dodatkowo złagodzeniu ulegną ostre rysy brody. Natomiast oprawki typu odwrócony trapez zgrabnie zespolą się z rysami twarzy, tworząc nieco bardziej surowy, ale pożądany przez wiele pań efekt.

Rozwiązaniem pośrednim dla twarzy trójkątnej może być oprawa, w której zastosowano zaokrąglone linie przy zachowaniu bazowego kształtu odwróconego trapezu (górna linia – dłuższa, dolna – krótsza, zewnętrzna ściana boczna tarczy – pochyła).

Kształty twarzy: twarz trójkątna

Twarz pięciokątna, sześciokątna i trapezoidalna a okulary. Które z rozwiązań warto rozważyć?

A co jeśli mamy twarz pięcio- lub sześciokątną – czy wspomniane wyżej uniwersalne oprawki damskie znajdą zastosowanie i w tych przypadkach? Zdecydowanie tak! Zarówno okulary typu kocie oko, jak i odwrócony trapez harmonijnie wkomponują się w te typy twarzy, a tym samym zapewnią nam spójny i subtelny wygląd. Zobaczcie sami na zdjęciach poniżej.

Kształty twarzy: twarz pięciokątna

Kształty twarzy: twarz sześciokątna

W najtrudniejszym z kształtów twarzy, czyli trapezoidalnym, oba uniwersalne kształty opraw damskich pozwolą wymodelować twarz, optycznie zmniejszając najszerszą jej część (szczękową) i odwracając od niej uwagę. Niezbędne jest tu jednak zachowanie odpowiednich proporcji. Tarcza powinna być stosunkowo duża. Pozwoli to optycznie zmniejszyć twarz, wykorzystując do tego efekt kontrastu. Mimo że to tylko złudzenie optyczne, uwierzcie: potrafi zdziałać cuda! Z kolei wybór zbyt małej tarczy sprawi, że twarz ulegnie nienaturalnemu powiększeniu i nabierze karykaturalnych wymiarów.

Twarz trapezoidanalna

Kształt to nie wszystko. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas doboru opraw?

Musimy pamiętać, że kształt okularów to nie wszystko. Aby uzyskać spodziewany rezultat, niezbędny jest również prawidłowy dobór rozmiaru, koloru i proporcji oprawy damskiej.

Oczywiście klientki, które źle czują się w którymś z przedstawionych w tym wpisie kształtów okularów, nie muszą się na niego decydować. Uniwersalne oprawy damskie typu kocie oko i odwrócony trapez są tylko jednym z wielu dostępnych rozwiązań optycznych. Aby wybrać to, które najlepiej wpisze się w nasze gusta i potrzeby, niezbędna jest cierpliwość, uwaga i czas. Każdy przypadek jest indywidualny, a ostateczny wybór powinien być zawsze dostosowany do naszej wady i zapewniać maksymalny komfort użytkowania.

Oprawki Brendel eyewear 903058

Brendel eyewear 903058

Uniwersalne oprawki Brendel eyewear

Oprawki Brendel eyewear 903058

Oprawki Brendel eyewear (model 903058 kolor 61)

1 komentarz

  1. Pingback: Okulary do twarzy prostokątnej. Jakie oprawki wybrać, aby wysmuklić twarz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *